Plavkyně Pechanová má stříbro z ME

18:13
IZRAEL - Jana Pechanová vybojovala na mistrovství Evropy v dálkovém plavání stříbrnou medaili v závodě na pět kilometrů. V takzvané časovce s intervalovými starty prohrála v izraelském Ejlatu pouze s Italkou Rachele Bruniovou. Ta přidala zlato ke stříbrné medaili z dvojnásobné trati, Pechanová byla na desítce osmá.

Plavání foto: Reuters

Třicetiletá Pechanová čekala na medaili z velkého šampionátu pět let. V roce 2006 byla bronzová na ME na Balatonu na pětce i desítce, předtím byla třetí i v roce 2000 na kratší z obou tratí. Ve sbírce má i světová stříbra z pětky (2003) i desítky (2004).

"Zní to hrozivě, medaile po pěti letech, ale docela jsem si to užila, plavalo se mi dobře," uvedla v Pechanová. Přitom původně závod neměla v plánu. "Sezona byla dlouhá, chtěla jsem odpočívat, ale nechala jsem se nakonec ukecat. A zaplaťpánbůh," smála se.

V závodě v Rudém moři byla Pechanová po prvním kole ještě čtvrtá, ale nakonec nestačila jen na dvacetiletou Bruniovou, která suverénně zvítězila s více než minutovým náskokem. Deset sekund za Pechanovou zaostala třetí Francouzka Coralie Codevelleová. Druhá česká reprezentantka Barbora Picková skončila sedmnáctá.

Právě díky skutečnosti, že závod se plaval intervalově, Pechanová ke startu svolila. "Mám to radši. Každý plave na sebe, tam se ukáže, jak na tom kdo je, když se nevyužívá balíku," vysvětlila česká plavkyně. "Věděla jsem, že do posledního kola mi zbyly ještě nějaké síly, tam jsem se snažila toho využít," uvedla.

Po dohmatu a vzhledem k jásotu českých členů výpravy na břehu věřila, že má medaili. "Jsem šťastná a moc ráda," prohlásila a hned se rozhodla, že se nakonec postaví i na start nedělního závodu na 25 km. "Už si to ale budu hlavně užívat. Když to nepůjde, svět se nezboří. Nejdu tam s nějakými velkými ambicemi. Ty budu mít až příští rok," řekla s myšlenkami na Londýn, kam se už kvalifikovala na olympijské desítce.

V závodě mužů podtrhl italský den Simone Ercoli, nejlepší z Čechů Karel Baloun byl sedmnáctý.