Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Pittsburgh Stanley Cup zatím nezískal. San José snížilo na 2:3 na zápasy

7:30
PITTSBURGH/PRAHA - Hokejisté San Jose odvrátili ve finále Stanleyova poháru první mečbol Pittsburghu, když výhrou 4:2 na jeho ledě snížili v celé sérii na 2:3 na zápasy a vrátili ji zpět na svůj led. Sharks, pod jejichž výhru se třemi body za gól a dvě nahrávky podepsal nejproduktivnější hráč play off Logan Couture, tak mohou nadále žít svůj sen o prvním Stanley Cupu v historii.

Boje o Stanley Cup se neobejdou bez střetů. foto: Reuters

3:1 a 3:1. Pittsburgh je po výhře v San Jose krok od Stanley Cupu

Domácí smazali hned zkraje zápasu dvougólové manko, když dokázali vyrovnat dvěma trefami během 22 vteřin.

Výhru hostům, v jejichž sestavě byl český bek Roman Polák, ale v útoku opět scházel zraněný Tomáš Hertl, však zajistila rozdílová branka útočníka Melkera Karlssona již z 15. minuty.

V samém závěru vše potvrdil první trefou ve finále nejlepší střelec play off Joe Pavelski. Šesté utkání se odehraje v noci z neděle na pondělí od 2:00 SELČ.

San Jose se skvěle vydařil nástup do utkání a zmrazilo jím natěšené publikum. Ofenzivně laděný bek Brent Burns si vyjel zpoza branky do pozice k zakončení a po 64 odehraných vteřinách se trefil z otočky na bližší tyč. Díky jeho sedmé trefě v letošním play off Sharks vůbec poprvé ve finále vedli. A brzy svou radost ještě umocnili, když na konci třetí minuty tečoval Couture nahození Justina Brauna.

(Ne)šťastné teče

V páté minutě ale vyhodil puk do hlediště Dainius Zubrus a právě Braun se proměnil v nešťastníka, o jehož brusli otřel své zakončení snižující Jevgenij Malkin. Kratičce nato střílel Nick Bonino a clonící Carl Hagelin tečoval puk za záda Martina Jonese. Dokonat bleskový obrat mohl Phil Kessel, ale Jones byl proti.

San Jose porazilo v prodloužení Pittsburgh 3:2 a je zpět ve hře

Poté se proti pravidlům provinil Burns a na trestné lavici musel při pohledu na led hodně trpět: Chris Kunitz rozezvučel tyč, Kesselova střela se dokonce odrazila od pravé tyče za Jonesovými zády do levé a poté mimo brankoviště.

V 11. minutě byl Tom Kühnhackl na chvilku osamocený před Jonesem, ale nedal. Naopak v 15. minutě Karlsson zamířil pod lapačku Matta Murrayho, o níž kotouč dokonce škrtl, a vrátil hostům vedení.

Zadrhnutý brankostroj

Od druhé části se brankostroj zasekl. Malkin se přes Burnse prosadil k zakončení, vyrovnat však nedokázal.

Pittsburgh Penguins - San Jose 2:4 (2:3, 0:0, 0:1)

• Branky a nahrávky: 5. Malkin (Kessel, Letang), 6. Hagelin (Bonino) - 2. Burns (M. Karlsson, Couture), 3. Couture (Braun), 15. M. Karlsson (Couture, Dillon), 59. Pavelski (J. Thornton). Rozhodčí: O'Halloran, O'Rourke - Amell, J. Murray. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 46:22. Diváci: 18 680. Stav série: 3:2.
  • Pittsburgh: M. Murray - Dumoulin, Letang, Määttä, Lovejoy, Cole, Schultz - Hörnqvist, Crosby, Sheary - Kunitz, Malkin, Rust - Hagelin, Bonino, Kessel - Kühnhackl, Cullen, Fehr. Trenér: Mike Sullivan.
  • San Jose: M. Jones - Braun, Vlasic, Burns, P. Martin, Polák, Dillon - Pavelski, J. Thornton, Donskoi - M. Karlsson, Couture, Marleau - J. Ward, Tierney, Nieto - Wingels, Spaling, Zubrus. Trenér: Peter DeBoer.

Na druhé straně Couture při první přesilovce Sharks ani na dva pokusy neuspěl ve snaze vrátit na stranu hostů dvoubrankový náskok ze začátku duelu. Ve 35. minutě bylo opět horko před Jonesem, ten závar za pomoci spoluhráčů ustál.

Vzápětí se při Boninově bekhendové dorážce vyznamenal zákrokem levým betonem. Tváří v tvář ho nezaskočil ani Patric Hörnqvist.

Ve třetí třetině pokračovalo Jonesovo galapředstavení, při němž hostující gólman přiváděl domácí občas k šílenství.

Puk za jeho záda nezvládli ve svých příležitostech procedit Malkin, Hörnqvist a Conor Sheary. Větší klid hostům mohl dopřát Patrick Marleau, ani on ale z první třetiny ustáleným stavem nepohnul.

Šest minut před koncem základní hrací doby čelili „Pens“ přesilovce Žraloků a poradili si bez větších potíží. Jakmile byli znovu kompletní, snažil se o vyrovnání Hagelin, i on ztroskotal na Jonesovi.

A protože Tučňáci neuspěli ani v závěrečné power play, v níž naopak prolomil finálové prokletí hostující kapitán Pavelski, Stanley Cup místo do rukou jásajících Penguins poputuje do San Jose k dalšímu utkání.