Pohár: Sparta přehrála Olomouc, Plzeň padla v Jablonci

19:25aktualizováno  20:41
PRAHA - Středa nabídla tři úvodní zápasy čtvrtfinále Poháru České pošty. Sparta vyhrála v Olomouci 4:2, Jablonec porazil Plzeň 2:1 a Liberec - Teplice 2:0.

Sparta. Vítězslav Lavička. foto: ČTK

Trenér Sparty Vítězslav Lavička udělal oproti vyhranému sobotnímu šlágru nad Plzní čtyři změny v základní sestavě. Olomouc od prohraného utkání v Liberci pozměnila hráče na třech postech.

Letenští mohli jít do vedení už v páté minutě. Hušbauer si naběhl na pas Matějovského, ale nevyzrál na dobře vyběhnutého brankáře Zlámala. Ve 25. minutě se do slušné příležitosti dostala Olomouc. Vepřek našel centrem z levé strany Doležala, který však neúspěšně vracel Ordošovi.

Olomouc - Sparta 2:4

Branky: 72. Navrátil, 87 Varadi - 60. a 66. Kadlec, 64. Kweuke, 79. Hušbauer. Rozhodčí: Zelinka - Mencl, Kovařík. ŽK: Janotka - Čermák. Diváci: 3213.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Škerle, Šindelář, Vepřek - Houska, Ordoš (68. Plšek), Pospíšil - Petr (68. Schulmeister), Doležal (84. Varadi), Navrátil. Trenér: Pivarník.

Sparta: Čech - Vidlička, Holek, Švejdík, Pamič - Vácha, Matějovský (77. Čermák), Hušbauer - Kadlec, Krejčí (82. Balaj) - Kweuke (68. Bednář). Trenér: Lavička.

Nejlepší ligový střelec Sigmy měl chvíli poté mnohem větší šanci, když se dostal do pokutového území Sparty. Místo střely se však zamotal do vlastních kliček a o míč přišel. Domácí se neprosadili ani krátce po přestávce, když Doležalovu hlavičku vyrazil Čech dobrým zákrokem nad břevno.

Skóre se poprvé měnilo na druhé straně. Centr Matějovského na zadní tyč vrátil Vidlička před branku, odkud pohodlně zakončil Kadlec. O čtyři minuty později vedla Sparta už o dvě branky. Hušbauer kolmicí vysunul Kwaukeho a kamerunský útočník samostatný únik zakončil přesnou střelou k tyči. V 66.

minutě dostala zaskočená Olomouc třetí zásah, když Krejčího přihrávku zužitkoval povedenou ranou z první opět Kadlec.

Domácí se vzpamatovali v 72. minutě. Pospíšil našel Navrátila, který technickou střelou do horního růžku nedal Čechovi šanci. Za dalších šest minut ale vrátil Spartě tříbrankové vedení Hušbauer.

Sigma v 87. minutě uzavřela skóre na konečných 2:4. Po chybě Holka nabídl Schulmeister míč Varadimu, který se prosadil po třech minutách na hřišti. V sobotu Olomouc přivítá Spartu znovu v rámci 22. kola první ligy.

Jablonec - Plzeň

Oproti ligovým zápasům udělaly oba týmy změny v sestavě. Především Plzeň protočila hráče hned na sedmi postech oproti sobotní porážce s pražskou Spartou.

Byli to však právě hosté, kdo začal aktivněji a už od 5. minuty vedli, když jablonecká obrana odvrátila míč jen k Čišovskému na hranici šestnáctky a slovenský stoper bez problému trefil odkrytou branku Baumitu.

Jablonec - Plzeň 2:1

Branky: 62. a 76. z pen. Piták - 5. Čišovský. Rozhodčí: L. Kovařík - Plesar, Pochylý. ŽK: Třešňák - Limberský, Čišovský. Diváci: 1235.

Jablonec: Špit - Rossi, Kysela, Beneš (46. Štochl), Novák - Kopic, Loučka, Piták (86. Kubista), Vaněk, Pázler (65. Třešňák) - Zoubele. Trenér: Kotal.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hejda, Kovařík - Darida, Procházka - Ďuriš, Tecl (78. Kolář), Zeman (71. Limberský) - Adamov (85. Bakoš). Trenér: Vrba.

Domácí měli k vyrovnání blízko ve 12. minutě, ale Pázlerovu hlavičku vytěsnil mezi tyče v posledním možném okamžiku brankář Kozáčik. Jinak ale měla více šancí Plzeň, ovšem Tecl ani Adamov své příležitosti nevyužili.

Jablonecký brankář Špit se pak vyznamenal v závěru poločasu, kdy se plzeňský bek Řezník v rohu vápna opřel do míče, ale domácí gólman výborným zákrokem střelu směřující pod břevno vyrazil.

I úvod druhé půle patřil Viktorii. Adamov se po Rossiho chybě řítil na Špita, ale ten opět dokázal míč vytěsnit. Jenže v 62. minutě Vaněk pronikl do vápna Plzně, přesnou přihrávkou našel Pitáka, který z pomocí teče srovnal.

Jablonec po brance ožil a Plzeň lehce zatlačil. V 66. minutě pálil tvrdě, ale nepřesně Loučka. V 73. minutě byl ve vápně Plzeň strčený zezadu Třešňák Čišovským a sudí Kovařík bez dlouhého přemýšlení nařídil pokutový kop. Ten s velkým přehledem proměnil znovu Piták a zařídil Jablonci výhodnou pozici do odvety.

Liberec - Teplice

Liberec čekal na soutěžní vítězství nad Teplicemi téměř dva roky. V předešlých pěti vzájemných zápasech čtyřikrát prohrál a vstřelil jen jediný gól, dnes ale od začátku diktoval tempo.

Liberec - Teplice 2:0

Branky: 24. Rabušic, 31. Delarge. Rozhodčí: Drábek - Pilný, Arnošt. ŽK: Janič, Jablonský, Čajič (všichni Teplice). Diváci: 1255.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik (26. Kelič), Fleišman - Šural, Rybalka, Pavelka, Delarge (84. Frýdek) - Štajner (68. Sackey) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, Lüftner, Jablonský - Vůch (70. Chovanec), Matula, Rosa, Podaný (46. Jindráček) - Kerič, Janič (56. Čajič). Trenér: Ščasný.

Hosté, bojující o záchranu v lize, promíchali na pohárový zápas sestavu a většinu první půle se bránili. Po pěti minutách v první velké šanci domácí Šural napálil jen Grigara, vzápětí po Štajnerově pasu střílel Delarge do břevna.

Ve 24. minutě už Liberečtí otevřeli skóre. Po Fleišmanově stříleném centru se prosadil Rabušic. O chvíli později přidali domácí druhý gól. Grigar sice nejprve vychytal Rabušice, vzápětí jej ale tečovanou střelou překonal Delarge a navázal tak na svůj vítězný gól z pátečního ligového duelu s Olomoucí.

Liberec byl při chuti, Ukrajinec Rybalka ale těsně minul. Tepličtí se dlouho se nemohli v ofenzivě prosadit. Až v 62. minutě napřáhl střídající Čajič a Kovář se musel hodně natahovat, aby dobře mířenou střelu zlikvidoval. Větší šanci už si hosté nepřipravili, Liberec zvládl závěr s přehledem.