Pískot a trápení. Sparta po nepřesvědčivém výkonu udolala nováčka

17:02aktualizováno  18:53
PRAHA - Dlouho trápení, nakonec jasná výhra po nepříliš přesvědčivém výkonu. Sparťanští fotbalisté v utkání 22. kola porazili nováčka ze Znojma 3:0 a uhájili osmibodový náskok v čele tabulky před Plzní. První gól dal v závěru půle Lafata, po přestávce se trefili Kadeřábek a Hušbauer.

Pavel Kadeřábek ze Sparty a Tomáš Cihlář ze Znojma bojují o míč. foto: ČTK

Na Letné se ozval silný pískot, poločas se krátil a sparťané ne a ne dát gól. Poslední akce jim však vyšla. Costa zatáhl míč po levé straně, jeho přízemní centr Hušbauer prodloužil patičkou za sebe a dřív než stoper Jonov byl u míče Lafata. Bombou z osmi metrů gólmana propálil.

Byl to jeho 134. gól v samostatné české lize, čímž překonal jiného sparťana Horsta Siegla.

SOBOTNÍ ZÁPASY

Přitom valná část předchozího pískotu patřila jemu. Sparťanský kapitán hodně kazil, nepodržel míč, přihrával nepřesně. Jeho spoluhráči se snažili, Matějovský neúnavně dával kolmice, přihrával doleva i na druhou stranu, ale přes pevnou hostující obranu se domácí nemohli prosadit.

Měli spoustu střel i nadějných možností, ale vyložené šance ne. Gól Dočkala v 25. minutě neplatil pro hraniční ofsajd, pak domácí srážela nervozita. Plzeň se v sobotu přiblížila na pět bodů, navíc Liberci nastřílela šest gólů...

Hosté zalezli, v deseti bránili, ale po zisku míče ukázali, že mají zmáknuté brejky. Průnik Crnkiče zastavil Costa faulem těsně před pokutovým územím, ale nadějný přímý kop se Jonovovi nepovedl, střílel jen do zdi.

Teplice v odpoledním utkání jen remizovaly s Jabloncem a neposunuly se na třetí místo

Druhou možnost měl Vašíček, ale na Helískův centr na malém vápně ve vyložené pozici nedostáhl. Z druhé půle neuběhla ani minuty, když Vašíček pohrdl vyrovnáním, kterému mu sparťané nabídl. Stoper Brabec začal ve vápně kličkovat, znojemský útoční mu míč sebral a běžel sám na Vaclíka. Ten spoluhráče podržel a vyrazil i gólovou dorážku Buchty. To byla obří šance. Těžko mohlo mít Znojmo na Letné větší.

Zdálo se, že trápení nebude mít konce. Vzápětí však sparťany uklidnil druhý gól. Dal ho Kadeřábek hlavou. Hosté nejdřív odvrátili roh, vzápětí Costův centr proletěl pokutovým územím na druhou stranu a až třetí nabídka byla využita.

Pak sparťané viditelně zvolnili, nechali hrát soupeři a vyčkávali na vhodné příležitosti k rychlým výpadům. Vytvořili si z nich slibné možnosti, jenže Krejčí místo střely do odkryté branky kličkoval a Lafatovi se postavil gólman Hrubý. Ten propustil až v 75. prudkou ránu Hušbauera zblízka. Sice letěla přímo na něj, ale přes obránce ji viděl až v poslední chvíli.

22. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - FK Teplice 1:1 (0:0)
Branky: 80. vlastní D. Jablonský - 60. Salami. Rozhodčí: Marek - Moláček, Machálek. ŽK: Krob, Grigar (oba Teplice). Diváci: 3052.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 2:1 (2:1)
Branky: 19. Keresteš, 34. Skalák - 41. Marek. Rozhodčí: Orel - J. Paták, Kotík. ŽK: Štětina, Ouedraogo. Diváci: 3823.

Sparta Praha - 1. SC Znojmo 3:0 (1:0)
Branky: 45. Lafata, 54. Kadeřábek, 75. Hušbauer. Rozhodčí: Franěk - Hájek, Pospíšil. ŽK: Odehnal, Reljič (oba Znojmo). Diváci: 7661.