Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Experti věří, že německý fotbal znovu ovládne Evropu

Sport

  19:00
PRAHA - "Fotbal je jednoduchá hra. Dvaadvacet hráčů honí devadesát minut míč a vždycky nakonec vyhraje Německo." Slavný citát bývalého anglického reprezentanta Garyho Linekera možná bude brzy zase platit. Od Eura 2000, kde reprezentace Německa nevyhrála jediný zápas s vstřelila pouze jeden gól, investovala země do rozvoje fotbalu miliardu dolarů a sebevědomě věří, že se brzy vrátí éra její dominance.

Radost fotbalistů Dortmundu foto: Reuters

Když stagnující německý fotbal narazil v 90. letech minulého století na dno, začal s pílí sobě vlastní financovat rozvoj mládeže a ekonomiky nejpopulárnějšího sportu na světě. Profesionální kluby s podporou vedení německého fotbalu strávily více než dekádu tím, že budovaly nové akademie pro mládež a moderní tréninková centra. Inspirovaly se především ve Francii a Nizozemsku. Trenéři museli být povinně zaměstnáváni na plný úvazek a vzděláváni.

Fotbalista Bayernu Mnichov Xerdan Shaqiri

"Inspiraci jsme hledali v zahraničí, ale obohatily jsme ji vlastním přístupem a nasazením," vypráví Bodo Menze, ředitel mládežnických kategorií Schalke, které bylo jedním z průkopníků změny. Vychovalo reprezentační brankářskou jedničku Manuela Neuera a čtyři další známé gólmany. Německo se proto pomalu stává novou mocností Evropy, zatímco zbytek kontinentu strádá. Španělskou a italskou ligu dusí astronomické dluhy, stadiony jsou často ve špatném stavu nebo nedostavěné. Anglie přeplněná zahraničními legionáři zase dlouho opomínala vlastní talenty a teď na to doplácí.

"Jakmile se Německo rozhodlo pro reformu, provedlo ji. Nebálo se změnit model či způsob přemýšlení. A nyní zjišťujeme, že to má na fotbal velmi pozitivní dopad. Německé kluby se připravují na novou dobu dominance," vysvětluje deníku New York Times odborník na podnikání ve fotbale Emmanuel Hembert z renomované konzultační společnosti A. T. Kearney. Výsledky dlouholeté práce byly patrné už letos. Německo má poprvé v historii všech sedm zástupců v jarní fázi evropských pohárů.

Mohou hráčům nabízet platy, které jiné evropské státy nemohou

Všechny tři tým v prestižní Lize mistrů (Bayern Mnichov, Dortmund a Schalke) navíc vyhrály své skupiny. Nikdo přitom o bundesligových týmech nemůže říci, že by hrály nudný, ale efektivní fotbal, kterým bylo Německo dlouho známé. Opak je pravdou. Trenéři navíc často pracují s mladými supertalenty jako je Marco Reus z Dortmundu (23 let), André Schürrle z Leverkusenu (22), Thomas Müller z Bayernu Mnichov (22) a mnoho dalších.

Marco Reus (vpravo) a Mesut Özil

Když země pořádala mistrovství světa 2006, investovala do rekonstrukce stadionu 1,84 miliardy dolarů. I díky tomu měly německé kluby v minulé sezoně rekordní návštěvu 13,8 milionů diváků. "Je to neuvěřitelné," chválil si na nedávném bilančním zasedání Dortmundu jeho výkonný ředitel Hans-Joachim Watzke. Borussie v minulém roce zvýšila příjmy o 40 procent (na 284 milionů dolarů) a zaznamenala rekordní zisk 45 milionů dolarů. "Nechceme nic dlužit. Naším cílem je maximální sportovní úspěch a stabilní ekonomika," pravil Watzke.

"Dobře jsme si splnily domácí úkoly. Teď jsme schopní hráčům nabízet platy, které jiné evropské státy nemohou. Nesmíme ale zvolnit. V úspěšné éře se dají udělat největší chyby," varuje generální manažer Schalke Horst Heldt.  Jeho tým nedávno prohrál 1:3 s Freiburgem, který měl na hřišti hned pět odchovanců. Další důkaz, že v Německu vědí, co dělají. Teď už jim zbývá jen čekat na velký reprezentační úspěch. Letos na Euru v Polsku a Ukrajině nečekaně prohráli v semifinále s Itálií.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!