Philadelphia vyřadila New Jersey, Eliáš je volný pro nároďák

10:06
WASHINGTON - Hokejisté Philadelphie, kteří si před dvěma týdny jako poslední zajistili účast v play off NHL, se ve čtvrtek stali prvními postupujícími do druhého kola. Celkovým poměrem 4:1 na zápasy to odneslo Eliášovo New Jersey.

Brodeur a Boucher. foto: ČTK

Sezona tak skončila pro Patrika Eliáše, v němž by mohl získat český národní tým velkou posilu pro mistrovství světa. Na olympiádě ve Vancouveru byl Eliáš kapitánem reprezentace a kouč Vladimír Růžička o jeho služby stojí i pro nadcházející šampionát v Německu.

Samotný Eliáš podle trenéra před začátkem play off potvrdil, že pokud New Jersey vypadne, na MS přijede. Volno má i jeho spoluhráč Martin Škoula, který by teoreticky mohl vyztužit českou obranu.

New Jersey - Philadelphia 0:3 (konečný stav série 1:4):

Hrdinou zápasu se stal útočník Claude Giroux, který se podílel na všech třech gólech. Ve 4. minutě nejprve přihrál na úvodní branku Danielu Brierovi, další dva góly pak sám vstřelil v polovině druhé třetiny. Brankář Brian Boucher zneškodnil všech 28 střel a připsal si druhé čisté konto v kariéře play off.

NOČNÍ ZÁPASY NHL

Východní konference - 5. zápas:
New Jersey - Philadelphia 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky: 32. a 34. Giroux, 4. Briere. Střely na branku: 28:21. Diváci: 17.625. Konečný stav série 1:4.

Pittsburgh - Ottawa 3:4 v třetím prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:0, 0:1)
Branky: 19. Letang, 39. Kunitz, 50. Crosby - 11. Fisher, 12. J. Ruutu, 51. Regin, 108. Carkner. Střely na branku: 59:44. Diváci: 17.132. Stav série: 3:2.

Západní konference - 4. zápas: Nashville - Chicago 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 11. a 37. Sharp, 33. Toews. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.113. Stav série: 2:2.

Západní konference - 5. zápas: San Jose - Colorado 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Branky: 29. a 51. Couture, 31. Pavelski, 36. Helminen, 54. Marleau. Střely na branku: 37:28. Diváci: 17.562. Stav série: 3:2.

Fanoušci v New Jersey marně doufali, že by jejich tým mohl zopakovat deset let starý obrat, kdy Ďáblové ve finále Východní konference otočili duel s Philadelphií z 1:3 na 4:3 a nakonec získali Stanley Cup. Letci jim nedali sebemenší naději. "Je skvělé, že jsme to dnes ukončili. Když vedete 3:1, hlídáte si, abyste soupeři nedali šanci na to znovu povstat. Odvedli jsme dnes skvělou práci," radoval se brankář Boucher.

Stejný gólman byl před deseti lety na straně poražených. "Lidé se mě ptají, jestli už jsem na to zapomněl. Musím přiznat, že to mám pořád v hlavě. Byli jsme krůček od finále Stanley Cupu a vypadli jsme. Bylo to tenkrát velké zklamání. Dnes se ale můžu radovat," dodal Boucher.

Letcům v utkání opět pomohly přesilové hry, v nichž dali dva góly. Naopak domácí Ďáblové včetně Eliáše nevyužili ani jednu z osmi přesilovek a v celé sérii dali v 32 početních výhodách jen čtyři branky. "Přesilovky byly klíčovým faktorem série. Soupeři vycházely, nám bohužel ne. Stačí se podívat na statistiky a je jasné, proč pro nás letošní sezona skončila," uvedl brankář Martin Brodeur.

Jeho tým vypadl v 1. kole play off už třetí sezonu po sobě a Brodeur si tak musí minimálně rok počkat na svou jubilejní 100. výhru v play off. "Pořád tomu nemůžu uvěřit. Měli jsme dobrý tým, ale z nějakého důvodu jsme ze sebe znovu nedokázali v play off dostat to nejlepší. Naše očekávání byla daleko vyšší," dodal Brodeur.

Hrozbu vyřazení naopak odvrátili hokejisté Ottawy, kteří zvítězili na ledě Pittsburghu 4:3 v třetím prodloužení a snížili stav série na 2:3. Domácí Tučňáci v utkání nejprve prohrávali 0:2, pak otočili skóre na 3:2, Senátoři však v polovině třetí třetiny srovnali krok a vynutili si prodloužení.

Radost hokejistů Philadelphie.

To se hrálo dlouhých 47 minut, než se prosadil Matt Carkner a rozhodl o tom, že série bude v sobotu pokračovat v Ottawě. "Je to neuvěřitelný pocit. Celý zápas jsme poctivě dřeli a stále zůstáváme ve hře," radoval se hrdina zápasu Carkner, který v 82 utkáních základní části zaznamenal pouhé dva góly. Ottawa zvítězila zejména díky zlepšené práci v obraně.

Senátoři zblokovali plných 46 střel, navíc se mohli spolehnout na brankáře Pascala Leclaira, který dostal v sérii poprvé přednost před Brianem Elliottem a trenérovi se za důvěru odvděčil 56 úspěšnými zákroky. "Hráči Ottawy odvedli pozoruhodný výkon. Jen těžko jsme se přes ně dostávali, jejich obrana zastavila spoustu střel a brankář chytal výborně," vysekl soupeři poklonu trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

Pittsburgh - Ottawa 3:4 v 3. prodl. (stav série 3:2):

Jednoznačný průběh měl pátý zápas mezi San Jose a Coloradem. Žraloci na domácím ledě zvítězili 5:0 a ujali se vedení v sérii 3:2. O svém vítězství rozhodli třemi góly v druhé třetině, dvakrát se trefil jednadvacetiletý nováček Logan Couture, který polovinu sezony strávil na farmě v AHL.

San Jose - Colorado 5:0 (stav série 3:2):

Příležitost získat postupový mečbol promarnili hokejisté Nashvillu, kteří v druhém domácím duelu prohráli s Chicagem 0:3 a stav série je nerozhodný 2:2. Dva góly Blackhawks vstřelil Patrick Sharp, brankář Antti Niemi si připsal 33 zákroků a druhé čisté konto v play off.

Nashville - Chicago 0:3 (stav série 2:2):

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.