Jágr smutní. Podruhé slaví Eliáš a spol.

9:14
NEW YORK - Český útočník Patrik Eliáš přispěl gólem a asistencí k výhře hokejistů New Jersey 4:3 v prodloužení nad Philadelphií ve třetím duelu 2. kola play off NHL. Dvě asistence si připsal obránce Marek Židlický, a Devils se tak dostali do vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Patrik Eliáš zajistil výhru foto: ČTK

Eliáš ve 13. minutě svou třetí trefou v letošním play off vyrovnal na 1:1, když parádní ranou využil přesilovou hru. O pouhých 20 sekund později skóroval Ilja Kovalčuk, který se vrátil do sestavy poté, co předchozí duel vynechal kvůli vyhřezlé ploténce, a Ďáblové rázem vedli 2:1.

Poté, co Matt Carle ve druhé třetině srovnal na 2:2, se domácí dostali ještě jednou do vedení. Zásluhu na tom měl opět Eliáš, po jehož šikovné přihrávce zpoza branky se ve 48. minutě prosadil Zach Parise.

Devět minut před koncem třetí třetiny mohl zajistit Ďáblům pohodlný dvoubrankový náskok Ilja Kovalčuk, jenže v obrovské šanci trefil jen tyčku a z následného protiútoku Daniel Briere vyrovnal.

V prodloužení měli dlouho více ze hry hostující Flyers, jenže totálně promarnili dvě přesilové hry a v 78. minutě udeřilo na druhé straně. Kovalčuk využil chybné střídání Letců, parádní přihrávkou vyslal do útoku Alexeje Ponikarovského a ten nadvakrát překonal Ilju Bryzgalova.

"Vůbec jsem neměl čas se radovat. Všichni na mě naskákali. Ale zavalený v tom hloučku jsem si to taky užil," vyprávěl s úsměvem ukrajinský střelec rozhodující branky, který se trefil v letošním play off vůbec poprvé.

Nejlepším hráčem zápasu byl ale Kovalčuk. Přitom do poslední chvíle se zdálo, že kvůli zdravotním problémům znovu nenastoupí. "Cítil jsem trošku tlak. Kluci hráli v druhém utkání výborně a nechtěl jsem se vrátit do sestavy jen proto, že chci hrát. Chtěl jsem týmu pomoct," prohlásil ruský kanonýr.

9 4 (2+2)

Devils v letošním play off vyhráli už třetí prodloužení a získali před nedělním čtvrtým zápasem psychickou výhodu. "Vyhrát takový zápas v prodloužení, to je obrovská vzpruha," konstatoval brankář Martin Brodeur, který zrovna neměl svůj nejlepší den. Při třetím gólu Briera mu puk vypadl na led, soupeř tak mohl dorážet. Nakonec však slavil vítězství. "Pokud podáme v příštím utkání dobrý výkon, můžeme dostat Philadelphii pod velký tlak," uvědomuje si Brodeur.

Hosté litovali zejména promarněných přesilovek. Zatímco v sérii s Pittsburghem využili 12 z 23 početních výhod, proti New Jersey dali v 16 přesilovkách jen dva góly. "Díky přesilovým hrám jsme letos vyhráli už spoustu zápasů, bohužel, dnes to nebyl ten případ. Musíme se zlepšit," konstatoval útočník Claude Giroux. "Prohráváme 1:2 a jsme pod tlakem. Ale nikdo z nás nic nevzdává. Naopak nás to ještě víc nabudí. Nesehráli jsme špatný zápas, pořád máme důvod věřit ve vlastní schopnosti," dodal Giroux.

V druhém čtvrtečním duelu zvítězili Los Angeles Kings nad St. Louis 4:2 a vedou v sérii už 3:0. Poté co Králové v prvním kole vyřadili nejlepším tým základní části Vancouver 4:1 na zápasy, jsou tak blízko dalšímu hladkému vítězství v sérii.

Kings, s nimiž před startem play off nikdo nepočítal, se rychle zařadili mezi favority na Stanley Cup. Pouze jednou v historii klub vyhrál dvě série play off za sebou. Stalo se tak v roce 1993, kdy v sestavě s Waynem Gretzkým a Lucem Robitaillem prohráli až ve finále Stanley Cupu.

St. Louis, kteří nyní potřebují vyhrát čtyři zápasy v řadě, což se jim během sezony nepodařilo ani jednou, doplatili na chabou střeleckou produktivitu (vyslali jen 18 střel na branku) i slabší výkon brankáře Briana Elliota.

Sedmadvacetiletý gólman pustil dva laciné góly. V polovině zápasu jej nejprve překonal v přesilové hře střelou z nulového úhlu Mike Richards, který zvýšil na 3:1, ve 49. minutě mu pak za stavu 3:2 proklouzla mezi betony rána Drewa Doughtyho od modré čáry.

Výsledky NHL

Východní konference - 3. zápas:
New Jersey - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 13. Eliáš (Židlický), 13. Kovalčuk, 48. Parise (Eliáš, Židlický), 78. Ponikarovskij - 7. Schenn (Jágr), 25. Carle (Voráček), 52. Briere. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.625. Stav série: 2:1.

Západní konference - 3. zápas:
Los Angeles - St. Louis 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 14. Justin Williams, 22. King, 31. M. Richards, 49. Doughty - 22. a 45. Stewart. Střely na branku: 22:20. Diváci: 18.362. Stav série: 3:0.