První závody, pět medailí. Plavec Phelps se vrací do vítězné formy

12:17
GOLD COAST - První mezinárodní závody po návratu k plavání zakončil osmnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps s pěti medailemi, z toho jedním individuálním zlatem. Devětadvacetiletý Američan na Panpacifickém šampionátu v australském Gold Coastu vyhrál stovku motýlek, titul z polohovky na 200 metrů mu utekl o pouhé dvě setiny. Zbylé dvě zlata a stříbro měl ze štafet.

Michael Phelps v prvním závodě po návratu do bazénu foto: ČTK/AP

"Byl to dobrý úlovek," zhodnotil ostře sledovaný plavec své první vystoupení na mezinárodním poli po olympijských hrách v Londýně. Předtím na mistrovství USA v Irvine se výhry nedočkal, z Austrálie už odjížděl spokojenější. On sám i jeho trenér.

Michael Phelps na Panpacifických hrách.

"Byl to úspěšný rok. Samozřejmě bych chtěl vyhrát každý závod, ale to se vždycky nepodaří. Byla to poučná zkušenost, což je nejdůležitější," shrnul čtyřdenní mítink po závěrečném triumfu v polohové štafetě.

Loni ve stejnou dobu hrál golf a užíval si života, v dubnu však "důchod" ukončil a ohlásil návrat. Nejúspěšnější olympionik všech dob má jasný cíl: oslnit znovu svět na hrách v Riu 2016.

Vypadal jako skutečný Phelps, chválil kouč

Michael Phelps se zlatou medailí ze závodu 100 metrů motýlkem.

"Jeho výkony mě hodně potěšily. Udělal velký skok od národního šampionátu, plaval velmi dobře. Vypadal jako skutečný Michael, to je dobré znamení," řekl jeho kouč Bob Bowman.

Stovku motýlek vyhrál Phelps za 51,29, tedy jen o osm setin horším časem než při triumfu na londýnské olympiádě. Po ní kariéru přerušil. Na polohové dvoustovce ho pokořil o dvě setiny Japonec Kosuke Hagino (1:56,02), majitel stříbra z loňského MS. "Už mě hrozně bolelo celé tělo," přiznal Phelps.

Trenér předpokládá, že s postupem času Phelps zlepší starty. Teď má taktiku takovou, že si nechává síly na finiš. "Ví moc dobře, co jeho tělo potřebuje. Za rok touhle dobou bude mít dost sil a energie, aby závody už nebral jen tak na zkoušku," dodal Bowman.