Phelps zůstal na polohové čtyřstovce bez medaile, slaví Lochte

20:40aktualizováno  21:51
LONDON - Americký plavec Michael Phelps zůstal na olympijských hrách v Londýně nečekaně bez medaile na polohové čtyřstovce. Čtrnáctinásobný olympijský vítěz doplaval ve finále čtvrtý, zvítězil jeho krajan Ryan Lochte. V téže disciplíně žen překonala vítězná Číňanka Jie Š'-wen světový rekord o více než sekundu.

Ryan Lochte foto: Reuters

Jie Š'-wen dohmátla ve finále v čase 4:28,43 a díky razantnímu zrychlení na závěrečném kraulovém úseku zvítězila bezmála o tři vteřiny. Dosavadní světové maximum Australanky Stephanie Riceové z předchozí olympiády v Pekingu mělo hodnotu 4:29,45. Riceová dnes doplavala šestá.

Česká plavkyně Barbora Závadová do finále polohového závodu na 400 metrů nepostoupila. V rozplavbách skončila bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy patnáctá.

Phelps mohl vyhrát olympijskou polohovou čtyřstovku potřetí za sebou, ale už dopolední rozplavby mu příliš nevyšly. Do finále se kvalifikoval jako poslední osmý a v něm nestačil ani na druhého Brazilce Thiaga Pereiru a bronzového Japonce Kosukeho Hagina. S ním prohrál o 34 setin sekundy.

Phelps, držitel šesti zlatých z Atén a rekordních osmi z Pekingu, potřebuje v Londýně získat tři medaile, aby překonal nejúspěšnější sportovkyni olympijské historie Larisu Latyninovou. Sovětská gymnastka na hrách nasbírala 18 medailí, Phelps jich má zatím šestnáct. V britské metropoli ho čeká ještě šest startů.

Sedmadvacetiletý Lochte, který je na této trati dvojnásobným mistrem světa, od úvodního motýlkářského úseku vedl. Náskok zvýšil především na znakařské druhé stovce, druhého Pereiru nakonec předčil o 3,68 sekundy a získal čtvrté olympijské zlato. Za Phelpsovým světovým rekordem z Pekingu, na který dlouho útočil, zaostal o sekundu a 34 setin.

Lochte byl ze svého výkonu nadšený. "Čtyři roky jsem na tuto olympiádu trénoval a teď cítím, že jsem připraven to tady ovládnout. Jsem hodně spokojený po takovém výkonu," prohlásil. Překvapilo ho, že mu Phelps nestačil. "Bylo to docela šokující. Věděl jsem, že jsem v dobré formě, ale ten náskok byl opravdu velký," poznamenal. "Musím ho povzbudit," plánoval.

Phelps neodstartoval podle svého gusta

Slavnější Američan byl naopak hodně zklamaný. "Rozhodně nesdílím takové nadšení jako Ryan (Lochte). Musím si to srovnat v hlavě a závodit dál. Rozhodně to nebyl start podle mého gusta," řekl v mixzóně novinářům muž, který se málem nedostal ani do finále. "Ale ta osmá dráha neměla s mým výkonem co dělat," tvrdil Phelps. "Nemohl jsem prostě zařadit vyšší rychlostní stupeň. Prvních 200 metrů bylo dobrých, ale konec bylo trápení," dodal.

Blízko ke světovému rekordu byl i vítěz kraulové čtyřstovky Sun Jang z Číny, jemuž k nejlepšímu času historie chybělo pouhých sedm setin. Obhájce prvenství Pak Te-hwan z Koreje, jemuž rozhodčí až po úspěšném odvolání zrušili diskvalifikaci za špatný start v rozplavbě, dohmátl druhý. Světový rekordman Paul Biedermann z Německa do finále překvapivě nepostoupil.