Kvitová dohrála v osmifinále. Šafářová senzačně vyřadila Šarapovovou

Roland Garros

13:03aktualizováno  20:03
PAŘÍŽ - Tenistka Petra Kvitová na Roland Garros skončila v osmifinále. Nad její síly byla Švýcarka Timea Bacsinszká. První set favoritce vyšel, vyhrála 6:2. Zbylé dva ale prohrála 0:6, 3:6. I tak bude v novém vydání žebříčku světovou dvojkou.

Petra Kvitová na French Open. foto: ČTK/AP

Kurt Suzanne Lenglenové se z velké části vylidnil. Publikum uspokojily čtyřsetové bitvy favoritů Andyho Murrayho a Rafaela Nadala. Když se po 19. hodině konečně dostala na kurt Petra Kvitová, byly už tribuny poloprázdné.

Kvitová ani její soupeřka Bacsinszká však nepředvedly po nástupu na dvorec show, kterou by zbývající diváky nadchly. Zápas nebyl ofenzivní podívanou jako dopolední duel Lucie Šafářové s Marií Šarapovovou, spíše přehlídkou chyb. „Navrch“ v nich v prvním setu jasně měla Bacsinszká.

Švýcarka Timea Bacsinszká v utkání s Petrou Kvitovou

Pětadvacetiletá Švýcarka nepůsobila jako hráčka, která počátkem roku Kvitovou celkem hladce přemohla. Působila nervózně. Míče trefovala nečistě. V první sadě trefila jen 43 procent prvních servisů a udělala pět dvojchyb. Jen jednou si udržela servis. Kvitová ani nemusela předvést maximum a za 27 minut získal první set pohodlně poměrem 6:2.

Nesmím se teď zbláznit radostí, řekla Šafářová. Top 10 je pro ni životní cíl

Pak ale jako by z Bacsinszké nervozita trochu spadla. Zpřesnila hru. Neúnavně vracela míčky na stranu Kvitové a čekala na její chyby.

A ty přicházely. Švýcarka se utrhla do vedení 4:0, dvakrát vzala Češce servis. Z publika se ozývalo skandování „Petra! Petra!“

Jenže Bacsinszké se povedlo vyvést Kvitovou z rytmu. Nenechala ji hrát její agresivní hru. Ve tváři Češky se zase objevovaly známky zoufalství. A ve druhém setu dostala „kanára“.

Šafářová senzačně vyřadila Šarapovovou

Naopak Lucie Šafářová poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále Roland Garros. Ve vynikajícím zápase na centrkurtu zdolala obhájkyni titulu Marii Šarapovovou z Ruska 7:6, 6:4 za hodinu a 50 minut. V návalu štěstí pak skákala po dvorci, usmívala se a posílala polibky na tribuny.

Chatrierův stadion zprvu připomínal ledničku v leckterém bytě svobodného muže. Bylo v něm chladno a prázdno.

Diváků přibývalo pomalu, pouze ti nejčilejší viděli, kterak Šafářová ve druhé hře odvrátila dva brejkboly a vzápětí vzala Rusce podání.

Sázela míče k lajnám a Ruska úpěla pod tlakem, na což není zvyklá.

Berdych pohrdnul laskavým losem, na Roland Garros končí už v osmifinále

Jedna z nejzavilejších bojovnic v tenisových dějinách však ještě víc přitlačila a dotáhla z 3:1 na 3:3, k čemuž přispěla i dvojchyba Šafářové.

Sokyně zuřivě tloukly do míčů, do stoprocentního rizika zbývalo málo.

Hlediště se zaplňovalo a často se z něj ozývalo: „Allez Lucy!“ či „Come on, Maria!“

Bravo. Tenistka Lucie Šafářová poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále Roland Garros. Ve vynikajícím zápase na centrkurtu zdolala obhájkyni titulu Marii Šarapovovou z Ruska 7:6, 6:4 za hodinu a 50 minut. V návalu štěstí pak skákala po dvorci, usmívala se a posílala polibky na tribuny.

A taky vřelý potlesk, neb k vidění byly mnohé spektakulární výměny.

Do každého z minulých čtyř mačů Šafářová - Šarapovová se vešel aspoň jeden tie-break a historie se opakovala. Šafářová se v něm třemi vítěznými údery (celkem jich dala 20 v prvním setu) utrhla na 3:0 a blondýnu narozenou na Sibiři už nenechala zvednout.

Vpřed pádila i ve druhém setu. Jenže vedení 3:0 opět ztratila. I proto, že při brejkbolu na 4:2 poslala „nalitý“ forhend do autu.

Šarapovová se pobízela obvyklým pleskáním do stehna. Hrdá dcera ruského národa se trofeje nevzdala jen tak, třebaže nebyla v obvyklé pohodě.

Šafářová si naštěstí jistě podržela podání na 4:3 a 5:4 a na Šarapovovou, na níž po posledních čtyřech porážkách měla pifku, udeřila v desátém gamu.

Při prvním mečbolu výtečně rozehranou výměnu pokazila forhendem do sítě. Jenže stejným úderem pak dvakrát prolomila obranu favoritky a poté v euforii šermovala pěstí a nevěřícně se usmívala.

Šampionku pokořila 34 vítěznými údery (Šarapovová jich měla 20), přičemž natropila pouze 22 nevynucených chyb.

Lucie Šafářová během osmifinále French Open.
Maria Šarapovová.

„Maria je skvělá hráčka. Věděla jsem, že musím hrát agresivně a jít si pro vítězství. Jsem nadšená a přešťastná. Byl to nádherný zápas,“ řekla v rozhovoru na kurtu.

Triumf ji pravděpodobně poprvé v životě posune do Top 10 na žebříčku WTA.

Ve čtvrtfinále se střetne se Španělkou Muguruzaovou, která si poradila s Italkou Pennettaovou 6:3, 6:4.

Čtvrtfinále mužské dvouhry proti sobě svede dva tenisové giganty: Rafaela Nalada a Novaka Djokoviče, jelikož oba své osmifinálové zápasy zvládly. Srb suverénně, Nadal ztratil proti Sockovi z USA jeden set.

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Bolelli, Fognini (6-It.) - Albot, Rosol (Mold./ČR) 6:2, 5:7, 6:2.

Ženy
Šafářová (13-ČR) - Šarapovová (2-Rus.) 7:6 (7:3), 6:4
Bacsinszká (23-Švýc.) - Kvitová (4-ČR) 2:6, 6:0, 6:3.
S. Williamsová (1-USA) - Stephensová (USA) 1:6, 7:5, 6:3
Erraniová (17-It.) - Görgesová (Něm.) 6:2, 6:2.
Muguruzaová (21-Šp.) - Pennettaová (28-It.) 6:3, 6:4

Čtyřhra, 3. kolo:
Krajiceková, Strýcová (13-Niz./ČR) - Hantuchová, Stosurová (SR/Austr.) 6:4, 3:6, 6:2

Matteková-Sandsová, Šafářová (7-USA/ČR) - Bencicová, Siniaková (Švýc./ČR) 6:4, 6:3

Juniorky
Dvouhra - 1. kolo:
Vondroušová (1-ČR) - Kingsleyová (USA) 5:7, 6:3, 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo:
Kolodziejová, Vondroušová (1-ČR) - Garavaniová, Hinojosaová (Arg./Mex.) 6:1, 6:1.