Arsenal získal v Lize mistrů cenný skalp Bayernu. Čech vychytal čisté konto

Petr Čech

22:35aktualizováno  23:14
LONDÝN/PRAHA - Český fotbalový brankář Petr Čech si hned ve svém prvním startu za Arsenal v Lize mistrů připsal čisté konto. Ve velkém zápase proti Bayernu Mnichov pomohl k výhře 2:0, která pro londýnský tým znamená naději na postup ze základní skupiny. Slaví také Barcelona či AS Řím, naopak Chelsea klopýtla.

A je tam! Fotbalisté Arsenalu se radují z gólu v utkání proti Bayernu Mnichov. foto: Reuters

Bitva dvou skvělých brankářů vyzněla pro Čecha, který vyřešil všechny zapeklité situace. Také jeho protějšek Neuer si připsal výtečný zákrok, ale ve druhém poločase chyboval a v nastaveném čase inkasoval ještě jednou, což pro Bayern Mnichov znamená první porážku v soutěži.

Naopak Arsenal po dvou prohrách poprvé bodoval a drží naději na postup ze základní skupiny do jarní vyřazovací fáze.

A další zajímavé výsledky?

Barcelona, která obhajuje triumf z minulého ročníku, potvrdila na hřišti BATE Borisov roli favorita, vyhrála 2:0 a upevnila si vedení v tabulce.

Zápas Leverkusen - AS Řím nabídl osm gólů, když skončil 4:4. Oba týmy přitom v zápase vedly už o dvě branky.

Chelsea na hřišti Dynama Kyjev jen remizovala 0:0, takže má v tabulce jediné vítězství a o postup bude ještě tvrdě bojovat.

Jediným stoprocentním týmem zůstává Zenit Petrohrad, který doma porazil Lyon 3:1.

Čech si připsal několik dobrých zákroků

Čech přestoupil do Arsenalu v létě a stal se jedničkou, ale v Lize mistrů doteď dostával přednost jeho náhradník Ospina. Ten se však z reprezentačního srazu vrátil zraněný.

S ním v bráně navíc londýnské mužstvo prohrálo jak proti Dinamu Záhřeb (1:2), tak proti Olympiakosu Pireus (2:3)...

A tak tentokrát dostal přednost Čech. A proti favoritovi skupiny předvedl, proč za něj Arsenal v létě zaplatil víc než 400 milionů korun. Blýskl se několika zákroky, kterými udržel svůj tým ve hře o postup do jarní fáze.

• 11. minuta. Thiago po narážečce s Müllerem pálil zblízka a tvrdě, ale Čech výborně vyběhl a míč vyrazil. Těžký a velmi dobrý zákrok, kterým svůj tým podržel.
  • 28. minuta. Střelecký pokus z dálky od Vidala, český brankář skočil po své pravé ruce a střelu zneškodnil.
  • 42. minuta. Další pokus z dálky, tentokrát od aktivního Douglase Costy. Čech střelu vychýlil na roh.
  • 54. Lewandowského rána z úhlu. Čech konečky prstů vytlačil míč na roh.
  • 75. minuta. Opět Lewandowski, jenž se po skvělé přihrávce dostal za obranu Arsenalu. Čech proti němu dobře vyběhl a výborným zákrokem opět vytáhl míč na roh.

Arsenal se sice většinu zápasu bránil a míč držel soupeř, ale díky brejkům byl podobně nebezpečný jako Bayern Mnichov.

Trenér „Kanonýrů“ Arsene Wenger.
Theo Walcott z Arsenalu kličkuje mezi dvojicí protihráčů.

První šanci ještě vychytal gólman Neuer. A jak! Walcott po půlhodině hlavičkoval z malého vápna a už to vypadalo jako gól, ale německý brankář vytáhl neuvěřitelný zákrok, kterým míč vyrazil z brankové čáry. Do té doby měl Arsenal jen Özilovu střelu z dálky.

Po přestávce však Neur předvedl minelu, když podběhl centr z přímého volného kopu a střídající Giroud doklepl míč do prázdné brány. V nastaveném čase ještě zvýšil na rozdíl dvou branek Özil.

Stoprocentní Petrohrad, klopýtající Chelsea

Jediným stoprocentním týmem zůstává Petrohrad, který vyhrál nad Lyonem a míří za postupem.

Na brzký gól Džjuby sice po změně stran zareagoval chytrou patičkou Lacazette, ale vítězný gól obstaral tvrdou ránou ze 30 metrů Hulk. Mimochodem, ten se trefil ve všech třech dosavadních zápasech. Výhru ještě potvrdil Danny.

Velkou přestřelku viděli fanoušci v Leverkusenu, kde AS Řím brzy prohrával už 0:2 po brankách mexického střelce Hernándeze.

Barcelona znovu pyká za katalánskou vlajku v hledišti. Klub se chce bránit

Jenže De Rossi stihl ještě do poločasu srovnat a po změně stran dokonali obrat Pjanič a Falque.

Německý celek se ovšem dokázal z tvrdého úderu vzpamatovat a v posledních šesti minutách vybojoval remízu po gólech Kampla a Mehmediho.

Porto už pošestnácté za sebou v soutěžních zápasech bodovalo a znovu neinkasovalo, když doma přehrálo Maccabi Tel Aviv 2:0. Se sedmi body vede skupinu G před Dynamem Kyjev a Chelsea, které se rozešly bezbrankovou remízou.

Z výhry 2:0 se radovala také Barcelona na hřišti Borisova, kde se dvakrát prosadil záložník Rakitič po přihrávkách brazilské hvězdy Neymara.

Fotbalová Liga mistrů - 3. kolo

Skupina E

BATE Borisov - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 48. a 64. Rakitič. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Mesquita (všichni Portug.).

Leverkusen - AS Řím 4:4 (2:2)

Branky: 4. z pen. a 19. Hernández, 84. Kampl, 86. Mehmedi - 29. a 38. De Rossi, 54. Pjanič, 73. Falque. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.).

1. FC Barcelona 3 2 1 0 5:2 7
2. Leverkusen 3 1 1 1 9:7 4
3. BATE Borisov 3 1 0 2 4:8 3
4. AS Řím 3 0 2 1 7:8 2

Skupina F

Arsenal - Bayern Mnichov 2:0 (0:0)

Branky: 77. Giroud, 90.+3 Özil. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.).

Dinamo Záhřeb - Olympiakos Pireus 0:1 (0:0)

Branka: 79. Brown. Rozhodčí: Tagliavento - Giallatini, Passeri (všichni It.).

1. Bayern Mnichov 3 2 0 1 8:2 6
2. Olympiakos Pireus 3 2 0 1 4:5 6
3. Arsenal 3 1 0 2 5:5 3
4. Dinamo Záhřeb 3 1 0 2 2:7 3

Skupina G

FC Porto - Maccabi Tel Aviv 2:0 (2:0)

Branky: 37. Aboubakar, 41. Brahímí. Rozhodčí: Turpin - Cano, Danos (všichni Fr.).

Dynamo Kyjev - Chelsea 0:0

Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.).

1. FC Porto 3 2 1 0 6:3 7
2. Dynamo Kyjev 3 1 2 0 4:2 5
3. Chelsea 3 1 1 1 5:2 4
4. Maccabi Tel Aviv 3 0 0 3 0:8 0

Skupina H

Valencie - Gent 2:1 (1:1)

Branky: 15. Fighúlí, 72. vlastní Mitrovič - 40. Foket. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Achmüller (všichni Něm.).

Petrohrad - Lyon 3:1 (1:0)

Branky: 3. Dzjuba, 56. Hulk, 83. Danny - 49. Lacazette. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.).

1. Petrohrad 3 3 0 0 8:4 9
2. Valencie 3 2 0 1 5:4 6
3. Gent 3 0 1 2 3:5 1
4. Lyon 3 0 1 2 2:5 1