Pešek dojel ve Velké ceně Indianapolis sedmý, Abraham desátý

22:13
Indianapolis - Oba čeští motocykloví závodníci ve třídě do 250 ccm se v dnešní Velké ceně Indianapolis vešli do první desítky. Lukáš Pešek obsadil ve dvanáctém dílu mistrovství světa sedmé místo, Karel Abraham byl desátý.

Lukáš Pešek. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pešek na slavném okruhu ve Spojených státech amerických ukončil svou sérii pěti dvanáctých míst. Dnešním výsledkem vyrovnal svá letošní maxima, kterých dosáhl v Japonsku a Francii, a v průběžném hodnocení se posunul na dvanáctou příčku.

Na vítězného Marka Simoncelliho ztratil Pešek 22 a půl sekundy. "Ze startu jsem odjel průměrně, ale pak se mi povedly první dvě zatáčky, zejména ta druhá. Pak jsem se vlastně celý závod držel vepředu a celkem jsem udělal snad jen dvě tři chyby, které mě ale moc nestály," uvedl Pešek v tiskové zprávě svého týmu Auto Kelly - CP.

"Byl to jeden z mých nejlepších závodů, hodně mě to bavilo, párkrát jsem i předjel, ale hlavně jel ve vysokém tempu prakticky celý závod až na posledních šest kol, kdy mě začaly brát křeče do bicepsu levé ruky. Okruh je hodně doleva a už jsem v zatáčkách pak nedokázal skládat motorku tak, jak bych potřeboval, a na konci jsem to řídil prakticky jen jednou rukou," dodal Pešek a pochvaloval si, že závod zvládl po nemoci udýchat.

Abraham, jenž startoval až ze 16. pozice, zaostal o padesát sekund. "Z pohledu sobotní kvalifikace to byl dnes dobrý výsledek, ale měl jsem určitě na víc. Bohužel hned ve druhé zatáčce mně zabrzdil Švýcar Chesaux, který těsně přede mnou upadl, a já musel prakticky zastavit. Vedoucí skupina mi tím poodjela," popsal v oficiální zprávě svého týmu Cardion AB úvod závodu Abraham.

Brněnský jezdec se poté dotáhl na De Rosu s Lüthim, a když předjel italského jezdce, pověsil se za bývalého mistra světa do 125 ccm Lüthiho.

"Na jiné trati bych se ho asi pokusil předjet, ale tady byl povrch hrozný.

Asfalt byl místy rozpraskaný, hrbolatý a děravý. Prostě hrůza a navíc na okruhu byly tři druhy asfaltu, které spojili tak, že to zbrousili a vytvořili hladký povrch, který nebezpečně klouzal. Byl by to tedy hodně riskantní pokus a já měl ještě v paměti naši nedávnou kolizi v Brně, kterou jsem nechtěně zavinil," připomněl incident hned z první zatáčky domácí Grand Prix, v níž srazil právě Lüthiho.

Italský šampion Simoncelli se díky čtvrtému vítězství v sezoně přihlásil do boje o obhajobu titulu, v němž v úvodu sezony kvůli zranění ztrácel. Po svém dnešním triumfu je jezdec na gileře celkově třetí s odstupem 27 bodů na vedoucího Japonce Hirošiho Aojamu, jenž dnes skončil o dvě sekundy za ním druhý.

V královské kategorii MotoGP si dojel pro plný počet bodů Španěl Jorge Lorenzo na yamaze, jemuž cestu za vítězstvím ulehčily pády soupeřů. Nejprve skončil na zemi v té době vedoucí Dani Pedrosa, který nakonec dojel desátý.

Poté se na první pohled bez zjevného důvodu poroučel na asfalt a do kačírku Lorenzův týmový kolega Valentino Rossi, jenž se sice ještě na trať vrátil, ale kvůli technickým problémům musel brzy nato odstoupit.

Lorenzo díky tomu stáhl Rossiho náskok v čele šampionátu na 25 bodů a stále může snít o premiérovém titulu v prestižní třídě. Do konce MS zbývá pět závodů.

V nejslabší kategorii do 125 ccm zvítězil Španěl Pol Espargaro, český nováček v seriálu Lukáš Šembera dojel na 22. příčce.