Penalty Sigma nezvládla. Pohár vyhrála Boleslav

22:26aktualizováno  23:33
JIHLAVA/PRAHA - Fotbalisté Mladé Boleslavi poprvé v historii vyhráli domácí pohárovou soutěž. V dnešním finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě vyhráli nad Olomoucí až po penaltovém rozstřelu, když v normální hrací době skončil zápas nerozhodně 1:1. V dramatickém penaltovém přídavku Středočeši zvítězili 4:3, rozhodující pokus proměnil útočník Jan Chramosta.

Mladá Boleslav - Olomouc. foto: ČTK

"Je to obrovská euforie, splnili jsme to, s čím jsme do sezony šli. Tedy, že jdeme do pohárů. Ale drama to bylo obrovské," řekl Chramosta.

"Zklamání to je veliké, protože jsme byli už docela blízko. Penalty jsou loterie. Nezačali jsme je dobře, ale prali jsme se a nakonec mohli po Ordošově proměněném pokusu vyhrát. Bohužel nám ale konec zase nevyšel," litoval trenér Olomouce Psotka.

Mladá Boleslav se může těšit, že si v příští sezoně zahraje Evropskou ligu, do níž vstoupí ve 3. předkole. Olomouc marně doufala, že ukončí čekání na první velkou trofej. Vítězný tým si přijde na prémii 1,5 milionu korun, Olomouc inkasuje třetinu. Konec zápasu poznamenaly bitky fanoušků, kteří vtrhli na hrací plochu - ZÁSAH PROTI CHULIGÁNŮM MĚL BÝT RAZANTNĚJŠÍ.

Oba týmy v utkání hnala vpřed touha ukončit čekání na první velkou domácí trofej a vidina ukončení letitého půstu jako by Olomouc i Mladou Boleslav svazovala. Ještě víc nervozity navíc do zápasu přinesl střet olomouckého gólmana Drobisze s boleslavským Kúdelou, po němž musel druhý jmenovaný střídat kvůli podezření na otřes mozku.

Mladá Boleslav - Olomouc.

Olomoučtí příznivci měli na neutrální půdě v hledišti znatelnou převahu a to chvíli platilo i pro kombinačně silnější hráče Sigmy na hřišti. Ukázal se ale jen Schulmeister, který během ligové sezony ani jednou nenastoupil v základní sestavě Sigmy a dnes překvapivě začal od úvodního hvizdu, a brankář Miller vyrazil ve 14. minutě jeho ránu s potížemi na tyč.

Pak se vzepřela Boleslav, jež zahrozila nedotaženým průnikem Kuliče. Ten se vzápětí dožadoval odpískání penalty po střetu se Škerlem a aktivitu Středočechů podpořil i druhý útočník Chramosta, který se prosadil v posledních čtyřech pohárových kláních. Poprvé se neprosadil se svojí tečí a pak efektně nůžkami mířil nad branku.

Nepříliš výrazná první půle výmluvně dokumentovala současnou podprůměrnou formu obou rivalů. Boleslav v posledních šesti ligových duelech pětkrát prohrála a Olomouc získala jen dvě výhry z deseti utkání.

Hořava gólově zakončil fanstatické sólo
Pokud první poločas úplně neoslnil, akce před vedoucí brankou Sigmy nadchla v 59. minutě i náročné experty. Olomoucký záložník Hořava dostál pověsti nevšedního talentu, deset metrů za půlící čarou se pustil do velkého sóla, a když se před ním nepochopitelně rozestoupila obrana, mohl skvělý průnik lehce zakončit vedoucí brankou.

Hořavova paráda rozvášnila olomoucké fanoušky, kteří málem prolomili zábrany a pokusili se vtrhnout k hrací ploše. Omráčení z gólového trestu byli dlouho i boleslavští hráči, kteří ožili až po závaru sedmnáct minut před koncem. Olomoucký stoper Škerle před brankovou čarou stáhl Chramostu a Táborský z penalty zmrazil natěšené Hanáky vyrovnáním.

Pohárové finále tak dospělo až k penaltovému rozstřelu. Ten nabídl nevídané drama. Olomouc neproměnila první dva pokusy, ale pak ji napodobili i Mladoboleslavští, a pokud by jejich obránce Johana v páté sérii nedal, vyhrála by Olomouc. Boleslav klinickou smrt přežila a v sedmé sérii o jejím triumfu rozhodl Chramosta.

"Trenér, který má tak málo odtrénováno jako já, by to snad ani neměl hodnotit. Kluci hodně bojovali a ten konec v penaltách je už jen o štěstí. Hráči dělají trenéra, teď jsem tedy i dobrý trenér," žertoval Minář, který na lavičce Boleslavi vystřídal kouče Stannera. "Nakonec jsme mohli penalty prohrát, i když jsme to měli skvěle rozjeté. To jsem si říkal, co budeme dělat, pokud to nedotáhneme do vítězného konce," uvedl Minář.

Ani výhra v poháru jej nepřesvědčí, aby u týmu pokračoval. Po sezoně se vrátí do role sportovního ředitele. "Na lávce jsou pokaždé mnohem větší nervy než na tribuně. Vůbec jsem neuvažoval, že bych pokračoval. Věc je jasně daná, přijde nový trenér," prohlásil Minář. Hlavním kandidátem na uvolněné místo je Miroslav Koubek.

V táboře Hanáků vládlo zklamání. "Jsem hrozně přepadlý a hlavou se mi honí spousta myšlenek. Nezbývá nám než zvednout hlavu a pokusit se nějakou trofej získat v budoucnu. Ale teď je to špatné," smutnil kapitán Sigmy Radim Kučera, který v šesté sérii nedal penaltu.

Finále fotbalového Ondrášovka Cupu:

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0), 3:4 na penalty
Branky: 59. Hořava - 73. Táborský. Penalty proměnili: Rossi, Šultes, Ordoš - Řezníček, Mendy, Johana, Chramosta. Neproměnili: Janotka, Bajer, Kučera, Hořava - Opiela, Procházka, Kysela. Rozhodčí: L. Kovařík - Kordula, Jiřík. ŽK: Schulmeister, Škerle - Johana, Mendy, Procházka, Kysela. Diváci: 5430 (vyprodáno).

Olomouc: Drobisz - Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek - Rossi, Hořava, Bajer - Schulmeister (61. Petr), Šultes, Navrátil (67. Ordoš). Trenér: Psotka.

Boleslav: Miller - Kysela, Rolko, Johana, Šírl - Mendy, Kúdela (8. Procházka), Opiela, Táborský (81. Dimutsos) - Kulič (57. Řezníček), Chramosta. Trenér: Minář.