Richter: Mužstvo působí kompaktně, ale v přesilovkách málo střílíme

6:00
PRAHA - Makali, dřeli a na ledové ploše nechali spoustu sil. Vyplatilo se! Čeští bojovníci porazili na hokejovém šampionátu Slovensko 3:2 po prodloužení, čímž znovu prodloužili skvostnou statistiku: v historii samostatné země ještě zahajovací duel nikdy neztratili. "Ale měli jsme štěstí, za dva body musíme být rádi," hodnotil Pavel Richter - v minulosti vynikající útočník.

Pavel Richter. foto: Cook Communications

Začátek přitom vypadal slibně. Češi byli od prvních vteřin střelecky aktivnější, s rychlým tempem duelu se snadno vypořádali a ostřelovali slovenského gólmana ze všech stran. V síti se už v sedmé minutě zacuchala střela obránce Ondřeje Němce od modré čáry, jenže to byla na delší čas poslední radost v souboru kouče Vladimíra Růžičky.

Čiperný soupeř totiž precizně bránil a sem tam nebezpečně kontroval. Po trefách Miklíka a Viadenského dokonce Slovensko skóre otočilo, ale Jaromír Jágr v závěru vyrovnal a hádanku rozklíčoval v prodloužení Jakub Klepiš.

"Začátek byl dobrý, jenže pak jsme polevili a Slováci toho dokázali využít," přemítal Richter. "Měli jsme velké štěstí, že Jarda Jágr vyrovnal. I když jsme soupeře jasně přestříleli, tak si nevybavuju moc našich vyložených šancí."

Lidovky.cz: Nakonec z toho byla výhra v prodloužení pro české barvy. Co na zápas říkáte?
Myslím si, že za dva body můžeme být rádi. Dali jsme rychle gól na 1:0 a mohli jsme přidat druhý, v tom případě by se celé utkání vyvíjelo jinak. Jenže to se nestalo. Slováci najednou začali výborně bruslit, využívali protiútoků a najednou jsme prohrávali 1:2. Jágr pak dokázal, že je stále platným hráčem. I když hodně lidí říká, že už by měl skončit. Ale vidíte to, je pořád nenahraditelný.

Lidovky.cz: Na jednu stranu může být ale vydřená výhra v těžkém duelu pro mužstvo potřebnou vzpruhou. Možná větší než při jednoznačném skóre.
Určitě. Řekl bych, že je tým kompaktní. Je to vidět už na střídačce, jak se kluci povzbuzují, mluví spolu, plácají se po zádech... Totéž předvádí i trenéři. Už to je první předpoklad k dalšímu úspěchu.

Lidovky.cz: Nicméně výkon národního týmu v některých fázích utkání skřípal. Na co by se měli reprezentanti při tréninku více zaměřit?
Podle mého názoru jsme v přesilovkách málo stříleli. Tam musí být četnost střelby o poznání větší. Klidně dvojnásobná. My jsme sice pěkně kombinovali, ale k ničemu to nevedlo. I když je potřeba říct, že si mužstvo teprve sedá. Bohužel hrajeme tři těžké zápasy ve čtyřech dnech, takže na větší sehrávání není moc času.

Zleva čeští reprezentanti Jiří Hudler, Jan Kolář a brankář českého týmu Alexander Salák bojují o puk s Miroslavem Šatanem ze Slovenska.

Lidovky.cz: Krátce po utkání řekl Vladimír Růžička ve studiu České televize, že nebyl spokojený s výkonem jednotlivých útočných formací. Souhlasíte?
Radši bych se zaměřil na jednotlivce. Líbil se mi Červenka, Hertl, Jágr. A samozřejmě Ondra Němec, to byl suverénně nejlepší obránce. Podržel nás i Salák, zápas mu sedl a opravdu zachytal parádně. Snad se o gólmany budeme moct opřít, na olympiádě se ani jednomu z nich nedařilo. Většina gólů šla na jejich vrub.

Lidovky.cz: Jako aktivní hráč jste několik let reprezentoval Československo, ve sbírce máte také stříbrnou medaili ze ZOH v Sarajevu. Ale teď hrají Češi a Slováci proti sobě. Jak vzájemná střetnutí prožíváte?
Už zase tolik ne (smích). Fandím Čechům, to je snad jasné. Beru to jako normální zápas na mistrovství světa, i když trošku pikantnější. Přiznávám, že mě hokeje proti Slovensku více baví. Taktika je vždycky jasně daná - my jdeme do zápasu jako favorit a čekáme, co oni vymyslí. Ale máme lepší mužstvo, takže to většinou klapne.