Pátá s minimální ztrátou. Erbanová konečně ukázala sílu

15:34
INZELL - Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru v Inzellu pátá v závodě na 1000 metrů. Od 3. místa ji dělilo pouhých 18 setin vteřiny. Zvítězila Heather Richardsonová z USA před krajankou Brittany Boweovou.

Zaber! Na snímku Karolína Erbanová. foto: Reuters

Asi tak to mělo vypadat na olympiádě v Soči, kdyby tehdy šlo vše podle představ závodnice i trenéra Petra Nováka. Tehdy byli smutní, když jí los na tisícovce přisoudil vnější dráhu, kterou nemá vůbec v lásce a podle mnohých je na tisícovce nevýhodná. V olympijské bitvě skončila desátá, i když pomýšlela rozhodně výš.

Tentokrát to byl v Inzellu úplně jiný příběh.

Nejen proto, že Erbanová startovala z vnitřní dráhy.

Také z pohledu výsledkové listiny.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Prokázala, co kouč Novák už nějaký čas tvrdí: Za ideální konstelace je schopna bojovat na této distanci o stupně vítězů.

V pohárové sezoně byla na kilometru dosud nejlépe sedmá v Astaně. V Inzellu v rozjížďce porazila Rusku Skokovovou a průběžně vedla, když na startu zbývaly tři papírově nejsilnější páry. Pouze čtyři závodnice z těchto párů dokázaly Erbanovou předstihnout - a nikterak výrazně.

Bronzová olympijská medailistka Margot Boerová z Nizozemska nyní Češku porazila jen o 12 setin. A od třetí Rusky Fatkulinové ji dělilo pouhých 18 setin.

Na německém oválu se sprinterka z Vrchlabí představila ve čtyřech závodech a třikrát se probojovala do nejlepší desítky.

V pořadí Světového poháru na 1000 metrů je sedmá. Ve finále, které se uskuteční za týden v Heerenveenu, může zaútočit ještě výš. Zvlášť pokud bude podobně jako loni platit: v posledních závodech sezony má Karolina Erbanová vynikající formu.

Světový pohár v rychlobruslení v Inzellu (Německo):

Muži:
500 m:
1. Smeekens (Niz.) 34,91, 2. Ihle (Něm.) 34,97, 3. M. Mulder (Niz.) 35,00.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. M. Mulder 578 b., 2. Mo Te-pom (Korea) 527, 3. R. Mulder (Niz.) 512.

Ženy:
1000 m: 1. Richardsonová 1:14,87, 2. Boweová (obě USA) 1:15,26, 3. Fatkulinová (Rus.) 1:15,34, ...5. Erbanová 1:15,52.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Richardsonová 480, 2. Boweová 410, 3. Fatkulinová 320, ...7. Erbanová 145.