Nadal zdolal Djokoviče a je ve finále. H+H vypadly

Roland Garros

15:49aktualizováno  18:57
PAŘÍŽ - Vláda Španěla Rafaela Nadala na pařížské antuce zůstává pevná. Obhájce titulu v krásném semifinále Roland Garros, který byl právem označován jako zápas roku, porazil světovou jedničku Novaka Djokoviče ze Srbska 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3:7), 9:7. Ve finále se utká s krajanem Davidem Ferrerem, který ve třech setech vyřídil domácího Jo-Wilfrieda Tsongu. V semifinále čtyřhry neuspěly české tenistky Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Ruský pár Jekatěrina Makarovová, Jelena Vesninová zvítězil 6:4, 7:5.

Rafael Nadal při utkání s Djokovičem na Roland Garros 2013. foto: Reuters

Repríza loňského finále nabídla publiku na kurtu Philippa Chatriera více než čtyři a půl hodiny dramatické přetahované. Úroveň hry byla celou dobu velmi vysoká.

Nakonec se ve 35. vzájemném souboji radoval podvacáté Nadal. Sedmadvacetiletý Španěl prohrál na Roland Garros v kariéře jediný zápas, díky tomu může v neděli zabojovat o rekordní osmý titul. Ostatně - nikdo tady tolikrát ani nebyl ve finále.

Naopak Djokovič je zklamaný. Toužil po Poháru mušketýrů, udělal by radost zesnulé trenérce z dětství Jeleně Genčičové a sám by završil kariérní grandslam. Byl blízko, ale na antukového krále Rafu znovu nestačil... "Byl jsem součástí neuvěřitelného zápasu, ale teď cítím zklamání," přiznal Srb.

Nadalovým soupeřem bude bude Ferrer, který zdolal domácího Tsongu 6:1, 7:6 a 6:2.

Dramatickou bitvu vyhrál Nadal 9:7 v pátém setu

Už úvodní set potvrdil všechny prognózy před startem očekávané reprízy loňského finále. Bude to vyrovnaná bitva skvělých hráčů, kde rozhodnou malé detaily, drobné chyby. A že může trvat hodně dlouho...

Na začátku sice snadněji získával body Djokovič, jenže postupem času měl navrch Nadal. Španěl méně kazil a liftovanými údery - svou typickou zbraní - dělal Srbovi těžkou hlavu. O prvních šest gamů bojovali tenisté půlhodiny, až po rozuzlení se první set rychle nachýlil ke konci.

Nadal si totiž za stavu 3:3 vypracoval postupně tři brejkboly a při tom posledním využil druhého Djokovičova podání. Španěl pak bez problému druhou čistou hrou v řadě brejk potvrdil a získal první set.

Také ve druhé sadě museli oba soupeři vynaložit maximální úsilí, aby vyhráli výměnu. Ty byly stále delší a delší, plné světových úderů. Vypadalo to, že zlom přijde o trochu dříve. Už v pátém gamu Nadal srbskému soupeři sebral servis.

Djokovič však byl mnohem aktivnější, hrál takticky a čtyřmi gamy v řadě (dva z toho při Nadalově servisu) otočil stav a vyrovnal.

FOTOGALERIE

Novak Djokovič při utkání s Nadalem na Roland Garros 2013.

Ve třetím setu hrál Srb nedobrovolně roli komparzisty. Ovlivnil to především moment na konci druhého gamu. Djokovič na brejkbol zahrál křížný bekhend k postranní čáře.

"Aut!" zahlásil čárový rozhodčí. Umpirový sudí Pascal Maria seskočil a po chvíli zkoumání ukázal, že míček byl mimo.

Jenže jestřábí oko, které je na dvou největších kurtech k dispozici pro televizní přenosy, ukázalo opak.

Djokovič pak v dalších třech gamech uhrál jediný fiftýn. Jenže svádět to pouze na sporné rozhodnutí by bylo nespravedlivé vůči Nadalovi. Ten si vedení bez pochyby zasloužil.

Dokonce to chvíli vypadalo, že by poprvé ze 35 vzájemných utkání mohl někdo nadělit rivalovi "kanára", ale světová jednička odvrátila dva brejkboly a získala alespoň čestný úspěch.

Nadal ve čtvrtém setu směřoval k postupu, ovšem Djokovič je velký bojovník. Nikdy na kurtu to nezabalí. Prohrával 3:4 při podání soupeře, v jedenáctém gamu ztrácel 0:30. Přesto si vynutil pokračování. Djokovič byl v kritických chvílích přesnější. Z tribuny ho podporovala přítelkyně, tleskal mu slovenský trenér Marián Vajda.

A diváci byli nadšení, že uvidí další dávku tenisu. Nadal byl rozladěný, poprvé prohrál s Djokovičem na grandslamu tie-break.

Ve zlostný úšklebek se křivila Nadalova tvář i z počátku rozhodujícího setu. To měl herní výpadek, údery mu nelétaly tam, kam chtěl. Kazil a po ztraceném podání prohrával 0:2.

Byl o krok pozadu, ale stále v patách svého soupeře. V osmém gamu ho dohnal. Djokovič udělal nepochopitelnou hloupost, kdy při shodě při jednoduché smeči přepadl na síť. Nadal tenhle brejkbol nevyužil, ale podání si stejně vzal zpátky. Pak se poprvé v pátém setu dostal do vedení a pro souboj nervů měl psychologickou výhodu.

Španělský tenista si náskok držel, vypadal klidněji. Djokoviče rozptylovaly debaty s rozhodčím Mariou. Řešení postupové hádanky se naskytlo po srbských chybách. Tři mečboly v řadě - to musel Nadal využít. Pařížský šampion zvedl ruce nad hlavu a těšil se z postupu. Djokovič poděkoval divákům - Au revior - a odešel.

Hlaváčková s Hradeckou semifinále prohrály

Populární český pár H+H si finále na pařížské antuce nezahraje. Deblové šampionky z roku 2011 totiž nestačily na sehranou ruskou dvojici Makarovová, Vesninová.

"K postupu chyběl lepší výkon, nesešly se nám gamy, v kterých bych to podržela zezadu a Lucka na síti. A soupeřky hrály moc dobře," řekla Hlaváčková Radiožurnálu.

Ruskám v prvním setu stačil brejk při podání Hlaváčkové ve třetím gamu. Za stavu 4:5 měly Hlaváčková s Hradeckou nadějný náskok dvou fiftýnů, ale k brejkbolu se nepropracovaly a Vesninová set ukončila pěkným bekhendovým prohozem po čáře.

Druhý set dlouho dával naději na český obrat. Hlaváčková s Hradeckou vedly 4:1, jenže Hlaváčková neudržela podání a pustila Rusky zpět do hry. Za stavu 4:4 navíc Hradecká ukončila game dvojchybou a Vesninová šla podávat na postup do finále.

Česká dvojice ještě odvráceným mečbolem prodloužila svůj boj, vzápětí však po dalším brejku Rusky utkání ukončily. "Druhý set jsme určitě měly získat, bylo tam víc chyb," řekla Hradecká.

Pro české tenistky to však byl povedený grandslam, letošní sezona zatím stříbrným olympijským medailistkám z Londýna nevycházela podle představ. Hradecká navíc v Paříži vybojovala titul ve smíšené čtyřhře spolu s Františkem Čermákem.

"Na to, jak nás všichni možní lidé odepisovali, že tenhle rok je strašný, tak jsme tady zahrály dobré zápasy a semifinále na grandslamu není špatné. Za to nemusíme být smutné, i když jsme samozřejmě chtěly do finále, ale sezona nekončí."

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...