Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Brno smutní. Mistrovský titul putuje do Pardubic

18:05aktualizováno  21:00
BRNO - Vrátit mistrovský pohár po loňské odmlce zpět do východních Čech hokejisté Pardubic zvládli. V šestém utkání finále extraligového play off na ledě Brna zvítězili 5:1 a v celé sérii 4:2.

Hokejisté Pardubic oslavují mistrovský titul foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pardubičtí hráči získali titul již v letech 1973, 1987, 1989, 2005 a 2010.

V brance domácích opět nastoupil Trvaj, který předešlý duel nedochytal. Hrál i obránce Malec, jenž ze zdravotních důvodů v úterý z pátého finále odstoupil. Kouč Komety Venera se rozhodl nasadit do hry jen tři formace, tlak si však jeho svěřenci nevytvořili. Naopak jako první inkasovali, když přesnou kombinační akci v úvodní přesilové hře zakončil ukázkově Starý.

Brňané následně přidali na důrazu a i díky početním výhodám očekávanou převahu získali. Při Rákosově trestu sice Růžičku příliš neprověřili, ale během Kloboučkova vyloučení nepříjemně střílel Vašíček.

Pardubický gólman jeho pokus vyrazil, v závěru první třetiny ze stejného souboje vyšel vítězně bek Komety a 46 sekund před odchodem do kabin vyrovnal. Domácí pokračovali v tlaku i v druhé části, do vedení je mohli posunout Erat nebo Divíšek, Růžička i s pomocí brankové konstrukce ale všechny hrozby ustál.

14. Boleslav

Udeřilo na druhé straně. Ve 23. minutě prostřelil Trvaje obránce Benák a dočkal se první branky v sezoně. Vzápětí mohl přidat další gól Starý, jeho brejk ale Trvaj vyrazil. Při Čermákově vyloučení trefil Sičák tyč. Třetí branky se Východočeši dočkali, když dokázali bleskově využít krátkou šestnáctisekundovou přesilovku pět na tři.

Kometa se i poté snažila duel zdramatizovat, její hráči se tlačili do útoku, ale také začali reagovat podrážděně a na ledě se jiskřilo. Šance hostů na ukončení finále zvýšil ukázkově zakončeným brejkem Tomáš Zohorna.

Pardubice se soustředily na pozornou obranu a vzadu je jistil pozorný Růžička. Ve 49. minutě přidal pátý gól útočník Kolář a o výhře hostů nebylo pochyb.

Finále ČP play off hokejové Tipsport extraligy:

6. zápas: Brno - Pardubice 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Konečný stav série
: 2:4.
Branky a nahrávky: 20. Vašíček - 7. Starý (Kolář I, Píša), 23. Benák (Buchtele), 30. Koukal (Kolář I, Sičák), 35. T. Zohorna (Bartek, Somík), 49. Kolář I (T. Zohorna).

Rozhodčí: A. Jeřábek, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. Diváci: 7200 (vyprodáno). Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M. Hruška, Malec - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček - Kolář I, Koukal, Starý - Semorád, Cetkovský, Rákos - Bartek, T. Zohorna, Somík - Šagát, Kousal, Buchtele, od 55. navíc Nahodil. Trenéři: Hynek a Lubina.

ŘEKLI PO ZÁPASE

Trenér Zdeněk Venera (Brno): "Zápas jsem viděl jako vyrovnaný až do druhého gólu Pardubic. Měli jsme v úvodu druhé třetiny velký tlak i hodně šancí. Erat trefil tyčku, bohužel jsme gól nedali. Soupeř naopak z protiútoku vstřelil branku. Věděli jsme, že budeme zápas těžko otáčet. Ten hřebík přišel, když hrály Pardubice přesilovku pět na tři a vstřelily třetí branku. Hráli jsme celý zápas na tři útoky a síly nám postupně docházely. Šance jsme si vytvořili, ale nemohli jsme dát gól, který by tým povzbudil. Dnes jsme se nemohli prosadit. Pardubice si v klidu pohlídaly vítězství."

Trenér Ladislav Lubina (Pardubice): "Do utkání jsme šli s tím, abychom disciplinovanou hrou uhráli čtvrtý bod. To se nám podařilo. První třetina byla vyrovnaná. Ve druhé jsme odskočili, potom se zápas rozkouskoval do šarvátek a faulů. Ve třetí už jsme zápas kontrolovali. Jsme nesmírně šťastni, že jsme získali titul v šestém zápase. Protože v sedmém utkání, ať jsou mužstva v jakémkoliv stavu, se může stát cokoliv."