Běleš a Pohlmann mají z paralympiády stříbro, Povýšil bronz

14:42aktualizováno  23:31
LONDÝN - Čeští sportovci získali na paralympijských hrách v Londýně první medaile. Stříbro vybojovali Radim Běleš v hodu kuželkou a diskař Rostislav Pohlmann, bronz přidal plavec Jan Povýšil na kraulové padesátce.

Paralympiáda - plavání foto: Reuters

Devětatřicetiletý Běleš získal díky hodu 26,67 metru z páté série 1004 bodů a o jediný bod předstihl Alžířana Lahuariho Bahláze. Nestačil pouze na Srba Željka Dimitrijeviče, s nímž prohrál o šest bodů.

Čtyřnásobný paralympionik Běleš, jenž je upoután na vozíku od nehody na motocyklu v 15 letech, tak vybojoval už svou třetí medaili. Před osmi lety v Aténách vyhrál hod diskem a s kuželkou byl druhý. Těsně pod stupni vítězů dnes skončil třetí muž z Pekingu Jan Vaněk, který získal 953 bodů. Hned za ním byl s 943 body Martin Zvolánek.

"Tak nervózní závody jsem dlouho nezažil, teď to ze mě ale úplně spadlo a je to parádní pocit. U nás v republice jsme tři vyrovnaní kluci, to možná nemá obdoby, největší soupeři jsou opravdu u nás. Minule jsem odcházel smutný já, dnes tu bramboru odnesl Honza (Jan Vaněk)," připomněl Běleš v tiskové zprávě své čtvrté místo z Pekingu.

Změna byla i v tom, že tentokrát byla soutěž v hodu kuželkou na programu hned na úvod paralympiády. "Já jsem tomu nevěřil, že na první atletický závod paralympiády bude plný stadion. To se nedá srovnávat ani s Čínou, ani s Aténami. Lidi povzbuzovali, skandovali, opravdu jsem si to moc užil," dodal první český medailista z Londýna.

Pohlmann v diskařské kategorii F57/58 nestačil jen na Rusa Alexeje Ašapatova. Za osobní rekord 46,89 metru získal 951 bodů a stříbrnou medaili, Ašapatov suverénně zvítězil ve světovém rekordu 60,72. Koulař Aleš Kisý obsadil čtvrté místo, na bronzového Američana Scota Severna ztratil pouhých šest bodů.

Povýšil postoupil do finále na 50 metrů volný způsob ve třídě S4 až sedmým časem, večer si ale doplaval pro nečekaný bronz. Soupeře překvapil v první dráze. "Šel jsem z první lajny a vůbec jsem netušil, že to bude takhle skvělý," radoval se po závodě. "Já jsem tohle vůbec nečekal," dodal nadšeně.

V první dráze měl přehled o soupeřích. "Fantasticky jsme to vyladili s trenérkou, všechno si to sedlo a parádně to vyšlo. O první dráze se říká, že je to únikovka, protože na všechny vidíte, a to jsem dnes využil," uvedl Povýšil.

Pětinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek skončil na kilometru s pevným startem desátý, další český cyklista Jiří Bouška byl pátý. "Kdyby nebylo sloučení kategorií, tak bych byl opět druhý, jako v Pekingu," řekl Bouška.