Paráda. Basketbalistky USK Praha potřetí v řadě zahrají euroligové Final Four

20:17
ORENBURG - Basketbalistky ZVVZ USK Praha si potřetí za sebou zahrají Final Four Evropské ligy. Mezi čtyři nejlepší celky soutěže postoupily po výhře 70:57 v rozhodujícím třetím čtvrtfinále na hřišti loňského finalisty Orenburgu.

Basketbalistky USK Praha se radují z překvapivého postupu. foto: ČTK

Pěkný dárek legendě Ezrové. Basketbalistky USK srovnaly sérii s Orenburgem

S ruským týmem přitom prohrály první zápas o 23 bodů, domácí odvetu však zvládly a vynutily si třetí duel. V něm dnes české mistryně nezlomilo ani třináctibodové vedení soupeře.

V sestavě Orenburgu chyběla klíčová hráčka Amanda Zahuiová, která si z předchozího duelu v Praze přivezla svalové zranění a spoluhráčky podporovala jen z lavičky v civilu.

2016/17USK Praha?

Pražanky však oslabení soupeře dlouho nedokázaly využít a trvalo jim, než se změně hry soupeře přizpůsobily.

Zatímco hráčky USK se v útoku trápily a v úvodu nedaly pět minut ani bod, domácí basketbalistky trefovaly téměř vše a už v první čtvrtině si vypracovaly třináctibodový náskok.

Pak se ale v dresu USK rozstřílela Marta Xargayová, která dala sedm bodů v řadě a vrátila hosty do hry. Do poločasu nasbírala 15 bodů a spolu s Candice Dupreeovou měla hlavní zásluhu na tom, že se na přestávku šlo při rozdílu pouhých tří bodů pro domácí.

Čtvrtfinále Evropské ligy - 3. zápasy:

Naděžda Orenburg - ZVVZ USK Praha 57:70 (24:13, 37:34, 45:48)
Nejvíce bodů:
Anojkinová a Žediková po 10, Mitchellová a Ouvinaová po 8 - Dupreeová 21, Petrovičová 18, Xargayová 16. Fauly: 15:16. Trestné hody: 12/9 - 11/9. Trojky: 6:3. Doskoky: 32:36. Konečný stav série: 1:2.

Domácí velmi dobře bránily nejlepší střelkyni USK Sonju Petrovičovou, která za první poločas ani jednou nevystřelila ze hry. Srbská mistryně Evropy si ale vše vynahradila 16 body po přestávce.

České mistryně výborně bránily, za prvních pět minut druhé půle dovolily Orenburgu jediný koš a bylo z toho vedení USK.

O obrat se starala zejména do té doby neviditelná Petrovičová, která se dokázala prosadit i přes těsnou obranu a ve třetí čtvrtině dala devět ze čtrnácti bodů svého týmu.

„Já si teď ještě asi pořádně neuvědomuju, co jsme dnes vlastně dokázaly. Jsme moc hrdá na náš tým. Dnes si každý sáhl na dno a hrál na víc než 100 procent,“ radovala se Sonja Petrovičová, jež při vítězství 70:57 byla s 18 body druhou nejlepší střelkyní USK.

Soupeř se bez Zahuiové najednou nemohl prosadit v útoku, zkoušel těžké střely a český tým šel do trháku.

V semifinále proti ruskému Kursku

Rusky se pokusily zápas zlomit presinkem, ale Pražanky vedené zkušenou rozehrávačkou Laiou Palauovou si s tím poradily a postup si pohlídaly. Budou mít nyní možnost napodobit rok 2015, kdy celou soutěž senzačně vyhrály.

„To, že jsme ve Final Four potřetí v řadě dokazuje, že všechno, čím jsme si s týmem prošly, stálo za to. Prošly jsme si horšími i lepšími chvilkami, ale když se dosáhne na takový úspěch, vše špatné se zapomene,“ dodala Petrovičová.

Velkou radost měla i kapitánka Laia Palauová, která se chystá po sezoně buď zcela ukončit kariéru, nebo se stáhnout z vrcholového basketbalu. Proto jí hrozilo, že by případná prohra v Orenburgu pro ni znamenala poslední euroligový zápas kariéry. To nechtěla dopustit, v sedmatřiceti letech téměř neslezla z palubovky a dirigovala tým za postupem.

„Jsem moc šťastná, protože poslední měsíc pro nás nebyl vůbec jednoduchý. Tato série play off pro nás byla ta nejobtížnější ze všech, náročné zápasy, fyzický basketbal, malá rotace a o to víc si cením tohoto postupu,“ radovala se španělská rozehrávačka.

Závěrečný turnaj se bude hrát 14. a 16. dubna. Vedle USK se na něm představí také ruské celky Jekatěrinburg a Kursk a turecký Fenerbahce Istanbul, který v rozhodujícím třetím čtvrtfinále porazil Salamancu 87:80. Pořadatel Final Four zatím nebyl oznámen, ale favorizován je Kursk, se kterým se USK utká v semifinále.