Papadopulos dal v Evropské lize dva góly, ale výhru slavil Drobný

23:35
HEERENVEN - Český útočník Michal Papadopulos vstřelil v dresu Heerenveenu v Evropské lize dva góly krajanovi Jaroslavu Drobnému v brance Herthy Berlín, která nakonec na hřišti nizozemského týmu vyhrála 3:2 a udržela se v boji o postup.

Hrdina Galatasaray Shabani Nonda. foto: ČTK

Účast ve vyřazovacích bojích si s předstihem již zajistili fotbalisté Galatasaraye Istanbul, Brémy a také vítěz posledního ročníku Poháru UEFA, na který Evropská liga navazuje, Šachtar Doněck. Ukrajinský celek českého reprezentanta Tomáše Hübschmana vyhrál v Toulouse 2:0 a v soutěži ještě neztratil ani bod.

Papadopulos, který dal za posledních šest soutěžních zápasů šest branek, se poprvé prosadil už ve 4. minutě. Po rohovém kopu se rychle zorientoval a překonal Drobného. Berlínský celek sice brzy vyrovnal zásluhou Bulhara Domovčijského, ale poslední slovo v prvním poločase patřilo znovu Papadopulosovi, který tentokrát přesnou hlavičkou vrátil Heerenveenu vedení. To ale domácím k bodům nestačilo. Nejdříve se v 52. minutě podruhé v zápase trefil Domovčijski a v nastaveném čase zajistil Hertě první výhru ve skupině D polský útočník Wichniarek.

Vývoj "slávistické" skupiny B zamotal FC Janov, který brankou v nastavení porazil Lille 3:2 a udržel si šanci na postup. Skóre otevřel po čtvrthodině argentinský útočník Palacio, který zaznamenal první soutěžní gól po letním přestupu z Boky Juniors. Vedení domácích zdvojnásobil po hodině hry jeho krajan Crespo. Lille sice v závěru vyrovnalo, když se během osmi minut trefili střídající útočníci Frau a Gervinho, ale tři body zajistil domácím ve třetí minutě nastavení další střídající hráč Sculli.

Před zápasem došlo ke střetu fanoušků obou týmů. Přibližně 20 stoupenců Lille se dostalo do potyčky s 60 příznivci Janova. Podle italské agentury ANSA bylo zraněno pět francouzských fanoušků a jeden Ital.

Komplikuje se i skupina K, kam patří pražská Sparta, neboť Kodaň doma remizovala s Eindhovenem 1:1. PSV tak vede jen s bodovým náskokem před Spartou, Kodaň je se ztrátou tří bodů třetí.

Kodaň mohl do vedení poslat český reprezentant Zdeněk Pospěch, ale ve své šanci neuspěl. Přesto se jako první prosadili domácí, když pět minut před pauzou potrestal Pietersův faul z pokutového kopu Grönkjaer. I nadále byla Kodaň překvapivě aktivnějším týmem a častěji se dostávala do zakončení, jenže v 72. minutě se prosadil maďarský rychlík Dzsudzsák a vyrovnal na konečných 1:1. Na výhru Eindhoven již nedosáhl a nevyužil šanci zajistit si postup.

Do vyřazovací fáze naopak suverénně prošel Šachtar, který vyhrál všech šest zápasů letošního ročníku s celkovým skóre 19:2. Průměrně tak v utkání nastřílí více než tři góly. Obrana Toulouse kapitulovala jen dvakrát, když se ve druhé půli prosadili brazilský kanonýr Luis Adriano a Rumun Gai. Hübschman odehrál celé utkání.

Postup má jistý i Galatasaray, který vyhrál v Bukurešti nad Dinamem i bez zraněného útočníka Milana Baroše. Hosté rozhodli už v první půli, ve které se během dvou minut trefili Kewell a Nonda. V druhém poločase, v němž byl vyloučen domácí N'Doye, upravil skóre na konečných 3:0 Topal.

Ze skupiny L jde dál loňský finalista Poháru UEFA Brémy. Německý favorit doma porazil Austrii Vídeň 2:0 a s deseti body vede tabulku o nedostižných osm bodů před třetím Nacionalem Funchal.

Fotbalistům Evertonu se vůbec nepovedla odplata Benfice za porážku 0:5 z minulého kola, která byla jejich nejhorší prohrou v evropských pohárech, a podlehli i doma 0:2. Tím přišli o sérii devíti domácích zápasů bez porážky.

Naopak Benfica ukončila zásluhou branek probuzeného kanonýra Savioly a Cardóza po osmi zápasech čekání na výhru na hřišti soupeře.