Palát s Šustrem končí. Ve finále Stanley Cupu si se San Jose zahraje Pittsburgh

6:00aktualizováno  7:32
PITTSBURGH/PRAHA - Ve finále Stanley Cupu si letos zahrají hokejisté San Jose a Pittsburghu. Rozhodl o tom noční sedmý zápas finále Východní konference, v němž Pittsburgh porazil na svém ledě Tampu Bay 2:1. Hrdinou utkání se stal útočník Penguins Bryan Rust, který vstřelil oba góly svého týmu. Naopak Tampě se nepodařilo po roce postoupit do finále a sezona tak končí českým hokejistům Ondřeji Palátovi a Andreji Šustrovi.

Bryan Rust se raduje z vítězného gólu do sítě Tampy Bay. foto: Reuters

Polák a Hertl postoupili se San Jose do finále Stanley Cupu. Porazili St. Louis

Úvodní třetina zápasu se nesla ve velmi svižném tempu, mírně navrch měli hosté, ale ani jednu svou příležitost nevyužili.

Prvním, kdo se trefil, tak byl ve 22. minutě Rust. Obránce Määtää využil špatného střídání hráčů Tampy, po rychlé kombinaci se pak zjevil maličký křídelník Penguins sám před gólmanem Vasilevským a střelou z mezikruží mu vymetl pavučiny v jeho bráně.

Ve 30. minutě Tampa vyrovnala podobně pohledným gólem. Útočník Jonathan Drouin si vybruslil od mantinelu napříč útočným pásmem, odmítl obránce a přesnou střelou pod břevno nedal gólmanovi Murraymu šanci zasáhnout.

Uplynulo však jen 30 sekund a Pittsburgh opět vedl. Střela Lovejoye se odrazila od mantinelu na brankovou konstrukci a Vasilevskému se nepodařilo puk ukrýt v lapačce. Volného puku si všiml opět Rust a trefil úzkou mezeru mezi tyčkou a Vasilevského betonem.

Tučňáci soupeře jasně přestříleli

Penguins se tak po sedmi letech mohou radovat z postupu do finále Stanley Cupu, který zvedli nad hlavu celkem třikrát, v letech 1991, 1992 a právě v roce 2009, když vrátili Detroitu finálovou prohru z předchozího roku. Naopak San Jose si zahraje ve finále vůbec poprvé.

Pittsburghu se podařilo těsné vedení uhájit i díky výrazně vyšší střelecké aktivitě, na branku poslali 39 střel oproti pouhým 17 soupeřovým.

„Prohráli jsme si to sami. V mnoha situacích jsme volili přihrávku, místo abychom vystřelili,“ konstatoval trenér Jon Cooper, jehož tým skončil o kolo dřív než loni, kdy podlehl ve finále Chicagu.

Pittsburgh vyhrál v Tampě, o postupujícím rozhodne až sedmý zápas

„Ale musím uznat, že Pittsburgh skvěle bránil. Zblokovali spoustu střel. Nejen dnes, ale v celé sérii. Ten počet je až neuvěřitelný,“ dodal.

„Velký sen je ale pořád teprve před námi,“ prohlásil hrdina večera Rust. Čtyřiadvacetiletý nováček dal v posledních dvou zápasech tři góly, v předchozích jedenácti přitom neskóroval. „Musím poděkovat spoluhráčům. S jejich zlepšeným výkonem jsem se zvedl i já,“ řekl.

Bleskům nepomohl ani návrat kapitána Stevena Stamkose, který kvůli krevní sraženině nehrál od 31. března.

Návrat kapitána nepomohl

V prvním utkání po téměř dvou měsících odehrál 12 minut a dvakrát vystřelil na branku. Na konci druhé třetiny měl šanci na vyrovnání, ale gólman Murray jeho nadějnou střelu dokázal vytěsnit. „Už jsem si myslel, že jsem ho překonal. Bylo to těsné,“ litoval Stamkos.

Co by za to Češi dali? Gól Tampy byl kvůli ofsajdu zrušený a výhru slavil soupeř

„Ale upřímně, v útoku jsme toho nepředvedli dost, abychom dnes mohli vyhrát.“

Pittsburgh vyhrál utkání číslo sedm v play off poprvé od finále v roce 2009 s Detroitem, po němž slavil zisk Stanley Cupu. Od té doby Tučňáci třikrát za sebou v „zápase o všechno“ neuspěli. Až nyní. A díky tomu budou znovu bojovat o stříbrný pohár lorda Stanleyho.

Znovu po něm touží i kapitán Sidney Crosby, který si ho potěžkal v roce 2009 jako jednadvacetiletý mladík. Teď je mu osmadvacet.

San Jose vyřadili St. Louis a slaví historický postup do finále.

„Nikdy jsem od té doby nepochyboval, že si finále zahraju znovu. Ale není jednoduché se do něj dostat. Poté, co jsem si ho dvakrát zahrál ve dvaceti a v jednadvaceti, si té příležitosti teď určitě víc vážím,“ řekl Crosby.

Na rozdíl od Žraloků se zástupci Tučňáků Sidney Crosby, Jevgenij Malkin a Kris Kunitz nebáli sáhnout na Trofej Prince z Walesu, cenu pro vítěze Východní konference.

První zápas finále se bude hrát v pondělí v Pittsburghu.

Pittsburgh - Tampa Bay 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky: 22. a 31. Rust - 30. Drouin. Střely na branku: 39:17. Diváci: 18.638. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Murray, 3. Malkin (všichni Pittsburgh). Konečný stav série: 4:3.