Ostuda. Hokejisté podlehli Finům 0:7

14:16aktualizováno  19:10
STOCKHOLM - Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na Švédských hrách ve Stockholmu prohráli s Finskem 0:7 a utrpěli nejtěžší porážku v historii samostatné republiky. Základ k vysoké výhře položili mistři světa třemi góly mezi 10. a 20. minutou. Dvakrát se do střelecké listiny zapsal útočník Janne Pesonen. Poslední utkání na turnaji čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v neděli v poledne, kdy vyzvou Rusko.

ilustrační foto foto: Reuters

První větší šance přišla sice ze strany českého týmu, když Hubáček ze slibné pozice minul branku, ale to prakticky bylo také to poslední, čím dnes Češi v ofenzivě zahrozili. Přečíslení Kontioly se Salminenem dvou na jednoho ze šesté minuty se ještě neujalo, Seveřané ovšem dostali opravný pokus při vlastním oslabení, kdy na sebe vzal zakončení po projetí celého kluziště Komarov a v polovině úvodní části otevřel skóre.

Od tohoto momentu jako kdyby se hra výběru kouče Hadamczika rozsypala a na ledě začalo málo obvyklým způsobem zcela dominovat pouze jediné mužstvo.

PSALI JSME

Finové navíc svoji převahu dokázali rychle vyjádřit také gólově. Ve 13. minutě byl na konci parádní kombinace začínající už ve středním pásmu Pesonen, když mu stačilo pouze zblízka doklepnout kotouč do branky po skvostné přihrávce Aaltonena. Krátce nato se na ledě zajiskřilo, když Pihlström tvrdě atakoval Němce a toho šli mstít Kreps s Mojžíšem. Do první přestávky ale přišel ještě i jeden gólový úder Finů, když si Aaltonen, který vynechal čtvrteční souboj s Ruskem, vyjel nikým neatakován od hrazení až do palebné pozice a zvýšil už na 3:0.

České mužstvo nepostavila na nohy ani přesilovka zkraje druhého dějství, ba naopak jeho hra ještě upadala. Ve 32. minutě se trefil Lahti a kouč Hadamczik dal pokyn náhradnímu brankáři Jakubu Kovářovi, aby se připravil do hry. Od další možné pohromy zachránil Pöpperleho Němec, když dokázal vypíchnout Finům puk při přečíslení dvou na jednoho.

Kovář inkasoval třikrát

Poté již šel do brankoviště Kovář a musel se brzy činit, neboť na konci 38. minuty hodil Průcha před vlastní obrannou modrou čárou hůl do přihrávky Finů a sudí nařídili trestné střílení. Komarov ho ale nevyužil, neboť mířil pouze do horní tyčky. I přesto se Finové dočkali brzy další radosti. Kombinace v přečíslení tří na jednoho se jim sice vůbec nepovedla, ale Kontiola vše zachránil povedeným bekhendem pod horní tyč.

Kouč Hadamczik do třetí části pozměnil sestavu, ale efekt to nepřineslo vůbec žádný. I proto, že už po 12 sekundách přišel šestý zásah výběru Suomi, když se krátce po vyhraném vhazování zapsal mezi střelce Niskala. O dalších 18 sekund později po teči Pesonena přišel navíc sedmý gól Seveřanů a Češi byli zralí na ručník. Podle zápisu vystřelili za celou třetí třetinu jen třikrát, gólman Hovinen tak neměl větší práci s udržením nuly.

Čeští reprezentanti tak utrpěli nejtěžší porážku v samostatné historii. Překonali tak debakl 1:7 s Německem ze Světového poháru 1996.

ČR - Finsko 0:7 (0:3, 0:2, 0:2)

Švédské hokejové hry - Oddset Hockey Games, třetí turnaj hokejové Euro Hockey Tour ve Stockholmu:
Česká republika - Finsko 0:7 (0:3, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Komarov (Hovinen), 13. Pesonen (Aaltonen, Lindgren), 20. Aaltonen (Väänänen), 32. Lahti (Niskala, Salminen), 40. Kontiola (Lahti, Salminen), 41. Niskala (Kontiola), 41. Pesonen (Väänänen, Aaltonen).

Rozhodčí: Nord, Sjöqvist - Dahmén, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3000.

ČR: Pöpperle (36. Jakub Kovář) - Kutlák, Barinka, Němec, Mojžíš, Nakládal, Krejčík, Kolář II - Irgl, P. Nedvěd, Hubáček - Kašpar, Kreps, Rolinek - Klepiš, Jan Kovář, Vondrka - Kolář I, Koukal, Průcha - od 41. navíc Novotný a Netík. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Hovinen - Niskala, Puistola, Väänänen, Eronen, Kousa, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - Salminen, Kontiola, Lahti - Aaltonen, Lindgren, Pesonen - Pihlström, Hytönen, Komarov - Anttila, Koskiranta, Joensuu. Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

Další sobotní zápas:
Švédsko - Rusko 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 39. Ekholm (Martensson, Andersson), 42. Danielsson (Jämtin, Söderberg), 56. Silfverberg (Martensson), 57. Martensson (Weinhandl, Johansson) - 46. Rjazancev (J. Birjukov, Tarasenko).