Ostrava promarnila hodinovou přesilovku a s Olomoucí remizovala 1:1

21:09aktualizováno  22:30
OSTRAVA - Fotbalisté Ostravy a Olomouce si ve 13. kole první ligy podělili body za remízu 1:1. Větší ztrátou je výsledek pro domácí, kteří promarnili více než hodinovou přesilovku po vyloučení Jana Javůrka. Baník vedl zásluhou Vojtěcha Engelmanna, za tři minuty vyrovnal Martin Doležal, který se v ročníku trefil už pošesté. Domácí Fantiš pak trefil jen tyč. Ostrava nedokázala porazit Hanáky už posedmé v řadě.

Fotbalista Baníku Ostrava Dominik Kraut (dole) a Stef Marinus Wijlaars z Olomouce foto: Mafra - Adolf Horsinka

Hlasy trenérů po utkání

Martin Svědík (Ostrava)
"Do utkání jsme vstoupili celkem aktivně. Pak přišla pasáž hry, kdy Olomouc hru vyrovnala, ale my jsme se paradoxně dostali do vedení z brejkové situace. Už tam se lámal zápas. Místo abychom byli pozornější v prvních pěti minutách po vstřelené brance, zase někde polevíme a necháme si dát gól. Druhý poločas bylo jasně vidět, že nám vyloučení Javůrka nepřidalo. Nejsme mužstvo, které soupeře drží na půlce, bylo to vidět už v předfinální fázi. Byť jsme si šance vytvořili, neproměnili jsme je a bod beru jako ztrátu. Mužstvu nepomohl ani příchod Kukece, kterému zápas vůbec nevyšel. Takový zápas jsme měli vyhrát."

Martin Kotůlek (Olomouc)
"Soupeř do zápasu vstoupil aktivně a trošku nás zatlačil. Nebyli jsme schopni udržet míč, ale postupně jsme se z toho dostávali. Bohužel přišla chyba před prvním gólem, byl tam prohraný souboj uprostřed hřiště a už jsme nestihli brejk přerušit. Během pár minut se nám povedlo srovnat, ale přišlo to nešťastné vyloučení Javůrka. Oba jeho zákroky pramenily asi z přemotivovanosti. Museli jsme pak trošku improvizovat, ale i v oslabení jsme se snažili hrát aktivně. Soupeř si vytvořil dvě tři šance, ale naštěstí jsme neinkasovali a remízu beru."

Proti jednomu z nejnepříjemnějších soupeřů za poslední roky musel Baník hned na dvou postech změnit složení zadní čtveřice a Vengřinek si na levém kraji odbyl dokonce prvoligovou premiéru. Sigma však pro své útočné rejdy využívala v první půlhodině hlavně domácí pravou stranu, na níž se Zawada několikrát ocitl v problémech. Na rozdíl od soupeře ale Olomouc ani jeden z kontrů ve finální fázi nedotáhla.

Po čtvrthodině jí navíc ještě pořádně zavařil Šindelář, který zbytečně vracel míč ze středu k vlastní brance, Engelmann ho vypíchl těsně před vybíhajícím gólmanem Blahou a z plného sprintu z poměrně těžkého úhlu levačkou trefil prázdnou branku. "Běžel jsem za balonem a byl jsem tam dříve než gólman. Nebylo to jednoduché, ale věřil jsem si, že to trefím," řekl Engelmann. Veselí však na prořídlých Bazalech nevydrželo dlouho. Zawada propadl na půlící čáře a Wijlaars při své premiéře v základní sestavě míč od levé čáry přesně posadil na hlavu Doležala, který se z malého vápna nemýlil. Oba nejlepší střelci svých týmů se tak stihli prosadit už do 18. minuty.

Baník si vedení mohl vzít stejně brzy zpátky. Nejprve však Engelmann po Holzerově akci prováhal situaci pro střelu a Kraut pak z přímého kopu z dvaceti metrů zamířil na střed branky s připraveným Blahou, který míč vyboxoval do bezpečí. Do rozložení sil zásadně promluvil Javůrek, který v nic neřešící situaci na domácí polovině poslal k zemi Zawadu a po druhé žluté kartě byl v 37. minutě vyloučen. "Beru to jako svoji chybu. Dostal jsem brzy žlutou kartu a tam jsem pak špatně vyhodnotil situaci a šel jsem do skluzu. Oba zákroky k ničemu, hned jsem věděl, že jsem to podělal," kál se Javůrek.

O dvojnásobný trest se mohl zasadit Vomáčka, ale ze skrumáže poslal odražený míč bombou vedle pravé tyče. Domácí v hodinové přesilovce zatlačili soupeře na jeho polovinu, ale pavučinu před olomouckým vápnem rozplétali ztěžka. Tím víc je musely mrzet dvě zahozené šance z úvodu druhé půle. Fantiš svým halfvolejem po Krautově pasu Blahu v 54. minutě už překonal, míč se však od tyče vrátil do hry. Podobnou akci sehráli Ostravané i o minutu později, Kraut však ve skluzu přestřelil. Baník přišli posílit i kreativní hráči Kukec s Lukešem, ale územní převaha zůstala bezzubá. "Vázla nám přechodová fáze. Nenahráli jsme si dvakrát po obě, ztráceli jsme balony. Škoda, že jsme z jedné šance trefili jen tyč," řekl Engelmann.

Po ojedinělém protiútoku tak málem udeřili hosté, jenže ani Ordoš z ideální parkety před vápnem s trestným kopem nenaložil nejlépe a minul. "Po takovém průběhu asi dobrý bod. Ale myslím, že i po vyloučení jsme dobře bránili a ve druhém poločase jsme měli nějaké brejky a jen škoda, že jsme je nedohráli do gólu. Škoda červené karty, to byla asi největší chyba celého zápasu," řekl olomoucký útočník Doležal. I optická převaha Ostravy v závěru ochabla a Olomouc bez potíží uhájila bod. "Poztráceli jsme zbytečně moc balonů v situacích, kdy jsme mohli chodit do trošku otevřenější obrany. Mohli jsme pak být nebezpečnější," řekl Engelmann.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 15. Engelmann - 18. Doležal. Rozhodčí: Proske - Kordula, Hájek. ŽK: Zawada - Wijlaars, Javůrek, Vidlička. ČK: 37. Javůrek. Diváci: 3080.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Vengřinek - Droppa (59. Kukec) - Engelmann, Kraut (73. Lukeš), Hable, Holzer (83. Rolinc) - Fantiš. Trenér: Svědík.
Olomouc: Blaha - Vidlička, Škerle, Koutný, Javůrek - Šindelář, Ordoš (85. Karaš), Wijlaars - Varadi (67. Falta), Doležal (90. Lietava), Navrátil. Trenér: Kotůlek.