Ostrava poprvé zvítězila. Odnesly to České Budějovice

20:44
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fotbalisté Baníku Ostrava poprvé v sezoně zvítězili. V dnešní dohrávce 3. kola první ligy vyhráli v Českých Budějovicích 2:1, když jejich góly vstřelili Mach a Kukec. Za domácí pouze snížil v závěru Otepka z penalty.

Pláč se vedral do tváře střelci druhého ostravského gólu Davoru Kukecovi, utěšují ho Ján Greguš (vlevo) a Michal Frydrych foto: ČTK

"V Jablonci a se Slavií jsme v závěrech zápasů selhali. Hráče jsem na to upozorňoval i před dnešním utkání a tentokrát jsme to zvládli," řekl trenér Ostravy Radoslav Látal. Jeho svěřenci předtím prohráli v Jablonci 0:2 a se Slavií remizovali 2:2.

Nyní už dobře rozehraný zápas nepustili. "Ale nebylo to snadné, v závěru jsme se dostali pod tlak. Domácí vysunuli na hrot i Lengyela, do vápna lítal jeden centr za druhým, což nám dělalo problémy," připustil obránce Baníku a střelec prvního gólu Petr Mach.

Hosté se do vedení dostali relativně snadno. Po akci Kukece s Krautem kopal Baník roh, Greguš poslal míč na vzdálenější tyč, kam si naběhl Mach. Jen správně nastavil nohu a překonal Daňka.

Budějovice - Ostrava 1:2

Branky: 85. Otepka z pen. - 15. Mach, 73. Kukec. Rozhodčí: Adam - Košec, J. Paták. ŽK: Otepka, Řepka, Novák - Greguš, Kaprálik, Frydrych. Diváci: 2587.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík (76. Zeba) - Klesa (71. Hudson), Rýdel, Otepka, Rakovan (46. Řezníček), Sandro - Markovič. Trenér: Cipro.

Ostrava: Buček - Kaprálik, Vomáčka, Frydrych, Mach - Zawada, Greguš, Vašenda (82. Onuchukwu), Kukec (90. Vrťo), Milosavljev (72. Droppa) - Kraut. Trenér: Látal.

České Budějovice inkasovaný gól viditelně zarazil. Jihočeši najednou kupili nepřesnosti a často se sami připravovali o míč. Ostrava mohla do přestávky vést o dvě branky. Rychle a nakrátko rozehrála standardní situaci, Greguš se dostal do nekoncentrované českobudějovické obrany, ale vystřelil těsně vedle pravé tyče.

Domácí trenér František Cipro na nepříznivý poločasový vývoj zareagoval, zúžil pětičlennou zálohu na čtyři hráče a k Markovičovi poslal druhého útočníka Řezníčka.

V 54. minutě se České Budějovice dostaly do první nadějné situace. Přihrávka z levé strany prošla celým pokutovým územím až na vzdálenější tyč. Tam si naběhl Novák, ale jeho střelu z odkryté branky vykopnul Mach.

Českobudějovický obránce pak v 64. minutě ještě nebezpečně hlavičkoval po rohu, ale tentokrát minul branku. Skutečný zmar pro domácí teprve přišel. Hanzlík vhodil aut na Řepku, jenž v souboji s Kukecem upadl, záložník ostravského týmu postupoval sám na Daňka a pohodlně přidal druhou branku hostů. I České Budějovice se v závěru dočkaly gólové radosti. Po faulu Frydrycha na Markoviče se z penalty trefil Otepka. Víc však už Jihočeši nestihli.

Zatímco výsledky Ostravy mají vzestupnou tendenci, Českým Budějovicím se po dobrém prvním kole nedaří. Po domácí výhře s Olomoucí podlehly v Mladé Boleslavi a také teď s Ostravou. "Pánbůh nás trestá za ten zápas v Mladé Boleslavi," uvedl trenér František Cipro. V minulém kole Jihočeši vedli po první půli 2:0, ale nakonec prohráli 2:3.

"Dneska jsme si vlastně dali dva góly sami. Ostrava se do žádné velké šance nedostala," řekl Cipro po zápase. Uvedl, že jeho tým si především za výkon ve druhém poločase aspoň bod zasloužil. "Jenže takový je prostě fotbal. Z naší strany to byla v závěru už trochu křeč," uvedl trenér.