KLDR má prvního střelce v Serii A. Osmnáctiletému Hanovi stačilo 20 minut

15:28
CAGLIARI/PRAHA - Ve vrcholném fotbalu strávil ani ne dvacet minut, přesto už stihl přepsat historii. Osmnáctiletý fotbalista týmu Cagliari Han Kwang-Song se v totiž stal vůbec prvním hráčem Severní Koreje, jenž dokázal vstřelit gól v italské Serii A.

Han Kwang-Song se stal prvním střelcem KLDR v italské Serii A. foto: Twitter

Stalo se tak v neděli v zápase 31. kola nejvyšší italské ligy, kde se střetlo Cagliari s Turínem. Trenér domácích Massimo Rastelli se rozhodl dát v 81. minutě za nepříznivého stavu 1:3 šanci mladému Severokorejci, jenž si odbyl profesionální debut pouhý týden před tím, kdy na 5 minut nastoupil proti Palermu.

Osmnáctiletý Han se trenérovi odvděčil v 5. minutě nastavení, kdy hlavičkou z bezprostřední blízkosti překonal anglického reprezentačního gólamana Joea Harta. Šlo pouze o kosmetickou úpravu skóre na 2:3, pro mladého Hana to však byl milník.

„Jsem velmi šťastný za svůj první gól v Serii A. Děkuji týmu, hráčům a trenérovi. V Cagliari jsem jako doma,“ řekl po zápase šťastný Han, jenž je prvním Severokorejcem v Serii A vůbec. Dodal, že jeho fotbalovým vzorem je Cristiano Ronaldo.

Poprvé zaujal Han Kwang-Song díky výkonům na asijskému šampionátu do 16 let v roce 2014, který Severní Korea vyhrála (ve finále zdolala Jižní Koreu 2:1). Han byl kapitánem a druhým nejlepším střelcem mistrovství.

Nabídka z jedné z nejlepších evropských lig přišla poté, co na mistrovství světa do 17 let Han překvapivě tým KLDR dotáhl až do osmifinále. A jelikož letos v březnu už v barvách týmu, který v minulosti vedl i český trenér Zdeněk Zeman, zazářil na mládežnickém turnaji v Itálii, následovala pozvánka do A týmu. Současné vedení týmu si Hana cení jako „univerzálního útočníka s dobrým driblingem a okem na góly.“

Han Kwang-Song není prvním Severokorejcem hrajícím v evropských ligách. Angažmá v Bochumi a Kolíně má za sebou jeho krajan s japonskými kořeny Jong Tae-Se, jenž se však nejvíce proslavil pláčem při severokorejské hymně před utkáním svého týmu proti Brazílii na MS v roce 2010. Čtyřiadvacetiletý Pak Kwang Ryong si v roce 2011 s Basilejí dokonce zahrál Ligu mistrů.

Zdaleka nejslavnějším fotbalistou KLDR je ale Pak Doo-ik. Ten se na mistrovství světa v roce 1966 svým gólem ve 42. minutě zápasu ve skupině proti Itálii postaral o to, že jeho tým postoupil poprvé a naposledy ve své historii do čtvrtfinále tohoto turnaje, zatímco favorit z Apeninského poloostrova vypadl.

Osmnáctiletý talent Cagliari Han Kwan Song jistě doufá, že na něj budou Italové vzpomínat radostněji.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...