Osmnáct zápasů bez gólu v play off NHL. Jágra smutný rekord netěší

11:10
BOSTON/PRAHA - Český hokejista Bostonu Bruins Jaromír Jágr už osmnáct utkání v play off NHL za sebou neskóroval. Přitom si přidává. V neděli večer ho přistihli reportéři, kteří dopisovali své texty po druhém čtvrtfinále Stanley Cupu. "Dře naplno. Říká, že to dělá vždy," referoval Joe McDonald z internetové stránky ESPNBoston.com. 41letý útočník zjevně zkoušel obměkčit sportovní božstvo, jež mu v poslední době nepřeje.

Český hokejista Bostonu Bruins Jaromír Jágr (vpravo) a brankář New York Rangers Henrik Lundqvist foto: ČTK

Jágr a bída ve Stanley Cupu

18 zápasů bez gólů (2012-13 proti Pittsburghu, New Jersey, Torontu a New York Rangers)

9 vítězství, 9 porážek

50 střel na branku

22 střel mimo, další mu soupeři zblokovali

Bodování: 0+10

Statistika plus/minus: –6

Čistý čas na ledě, který Jágr strávil na ledě od své poslední branky v­ play-off (13. dubna 2012): 290 minut a 48 vteřin (tedy skoro pět hodin).

V neděli se ve 2. třetině dostal na led jen 5x, na pouhé 2 minuty a 52 ­vteřin, protože ho kouč nestavěl do oslabení a do hry 4 na 4.

Vymetená hala TD Garden, dvě hodiny po zápase Boston - NY Rangers. Všech 17 ­565 ­sedaček prázdných, do ticha se ozývá křupání ledu. Zařezávají se do něj brusle chlapa oblečeného v teplákové soupravě a kulichu. Je obtěžkaný vestou a závažími upoutanými na kotnících. Jen tak se prohání po hřišti s pukem. Bez branek.  Při vítězství Bruins nad Rangers 5:2 už poosmnácté za sebou v­ play-off nedal gól, což je jeho osobní rekord.

V 51. minutě přitom dostal takřka ideální přihrávku od Bergerona, ze dvou metrů bez přípravy vypálil a... Brankář Henrik Lundqvist, který v neděli na svoje poměry chytal špatně, bleskovým přesunem ránu přibrzdil. Kotouč se za jeho zády dopotácel k tyči, odkud se ho Jágr pokoušel dostrčit za čáru, jenže nepropasíroval ho za Lundqvistův položený beton. "Jak tohle mohl neproměnit? Sám tomu nemůže uvěřit," vzrušeně volal komentátor stanice NBC Sports.

Jágr už ani neobracel oči ke stropu arény, neklel. Jen tiše zíral a vstřebával další zklamání. Naposledy se v play-off prosadil v dresu Philadelphie vítězným zásahem ve druhé partii loňského 1. ­kola proti Pittsburghu. Do následného vypadnutí v sérii s New Jersey se v 9 střetnutích neujala žádná z ­jeho 22 střel na branku. Letos neskóroval v 7 utkáních proti Torontu ani ve dvou proti Rangers (28­ marných pokusů). Padesátkrát tedy trefil branku, padesátkrát narazil na gólmana.

Jágr: Doufám, že se mi sebevědomí vrátí

Přitom ho kouč Julien posílá na přesilovky a v sestavě jej nedávno povýšil do druhé lajny k Bergeronovi a Marchandovi. "Tam se cítím líp. Doufám, že se mi sebevědomí vrátí s nějakou povedenou akcí, kličkou nebo přihrávkou," řekl Jágr žurnalistům o víkendu. Samozřejmě stárne. V porovnání s rivaly, jimž je o 15 let méně, mu schází akcelerace. Nedávno ho oslabila viróza. K jeho soužení možná přispívají trable s hokejkami. Před play-off se objevila zpráva, že výrobce jeho holí zkrachoval a že si bude muset zvykat na nové. Brzdí ho fakt, že do Bostonu přestoupil až krátce před koncem základní části.

Ostatní hráči Bruins si zjevně nestihli zvyknout na Jágrův unikátní styl. Číslo 68 si často najíždí na pas do druhé vlny, jenže Bergeron a Marchand hrnou puk rovnou na branku. "Asi budu pálit bez přemýšlení. Hledám dokonalou střelu a gólman předem ví, kam puk poletí," uvažoval. "Když já nebudu vědět, kam mířím, jak by to potom mohl vědět on?" Jágrova pověst kanonýra bledne. Radost mu však dělají vítězství Bruins. A tak neztrácí smysl humor. Novinářům řekl: "Až mi bude padesát a dám doma góla za Kladno, zavolám vám, jo?"

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...