PSG - Chelsea 1:1. Na úvod osmifinále Ligy mistrů remizoval i Bayern

Petr Čech

22:35
PAŘÍŽ, LVOV - Ze zimního spánku probral fotbalové fanoušky první hrací den osmifinále Ligy mistrů. V něm se urodily dvě remízy, Chelsea hrála v Paříži 1:1 a Šachtar Doněck ve lvovském azylu nezlomil bezbrankový stav proti Bayernem Mnichov, který dohrával v oslabení.

Branislav Ivanovic z Chelsea otevírá přesně umístěnou hlavičkou skóre prvního zápasu s Chelsea. foto: ČTK/AP

Chelsea nastoupila v Paříži bez Petra Čecha, trenér Mourinho dal tentokrát v brance přednost Courtoisovi. Belgický gólman si slušně zachytal, práce měl dost.

Třeba když v 11. minutě skokem k pravé tyči vyrazil hlavičku Matuidiho, pak ještě po pár vteřinách trochu nejistě likvidoval další hlavičkový pokus Ibrahimovice. Vytlačil také další hlavičku Cavaniho a zapotil se i ve druhém poločase, kdy dvakrát vychytal opět Ibrahimovice: hlavně zákrok při jeho hlavičce v nastaveném čase byl klíčový.

Na světelné tabuli tak nakonec svítil výsledek 1:1.

Zlatan Ibrahimovic a David Luis z Paris St. Germain.
Diego Costa z Chelsea (vpravo) a Marquinhos z PSG.

Do vedení se dostala Chelsea díky svým obráncům, kteří v šestnáctce soupeře předvedli parádní souhru: Cahill ve 36.minutě ze vzduchu patičkou poslal míč na hlavu Ivanoviče, který obloučkem poslal balon za Sirigua.

Pařížané do poločasu zareagovat nedokázali, ale brzy po pauze skóre srovnali. Obránci Chelsea si ve vlastním vápně nepočínali tak dobře jako v soupeřově a nechali spoustu místa Cavanimu, který hlavičkoval na zadní tyč. Courtois se jen ohlédl, víc dělat nemohl.

Domácí byli ve druhé půli lepší a mohli rozhodnout deset minut před koncem, kdy Cavani proběhl s míčem do vápna a pálil z levé strany, branku však těsně minul. Potom přišla ještě obrovská šance Ibrahimovice a skvělý Courtoisův zákrok. A tak první část reprízy loňského čtvrfinále skončila remízou.

Bayern dohrával bez vyloučeného Alonsa

Druhý úterní osmifinálový zápas se hrál kvůli nepokojům v Doněcku ve Lvově a „domácí“ Šachtar v něm ukázal, že ani proti jednomu z největších favoritů soutěže nemusí být bez šancí.

V prvním poločase sice pustil Bayern do dvou příležitostí, v obou případech ale Müller selhal. Další vyložené možnosti už si hosté nevytvořili, Šachtar dobře bránil. A tak poutaly největší pozornost strkanice a ostré souboje, kterých bylo naopak během devadesáti minut dost.

Vyhrocený zápas skončil o dvacet minut dřív pro záložníka Bayernu Xabiho Alonsa. Ten své jubilejní sté utkání v Lize mistrů „oslavil vyloučením, stáhl totiž unikajícího Teixeiru a rozhodčí mu ukázal druhou žlutou kartu.

Trenér Guardiola pak raději posílil obranu a místo Müllera poslal do hry Badstubera, který se po sérii zranění představil v Lize mistrů po dvouleté pauze. Bayern i v deseti držel míč a v závěru se tlačil před branku Šachtaru, gól ale nedal a musel se smířit s remízou 0:0, po které zůstávají šance pro odvetu otevřené.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

• Paris St. Germain - Chelsea FC 1:1 (0:1)
    Branky: 54. Cavani - 36. Ivanovič. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 45.713.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Silva, Marquinhos, Maxwell - Verratti, Luiz, Matuidi - Lavezzi (81. Pastore), Ibrahimovic, Cavani. Trenér: Blanc.
Chelsea: Courtois - Ivanovič, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Matič - Willian (79. Cuadrado), Fábregas (84. Oscar), Hazard - Diego Costa (82. Rémy). Trenér: Mourinho.

• Šachtar Doněck - Bayern Mnichov 0:0
    Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). ČK: 65. Alonso (Bayern). Diváci: 34.915. Hráno ve Lvově.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Rakickij, Ševčuk - Fernando, Fred - Douglas Costa (78. Marlos), Teixeira, Taison (84. Wellington) - Adriano (89. Hladkyj). Trenér: Lucescu.
Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Alaba - Schweinsteiger, Alonso, Bernat - Robben, Götze (75. Lewandowski), Ribéry - Müller (70. Badstuber). Trenér: Guardiola.