Opět ve finále. Češky rozhodly drama ve čtyřhře, ve finále čekají Francouzky

B. J. King Cup

11:30aktualizováno  18:14
LUCERN - České tenistky jsou znovu ve finále Fed Cupu, Švýcarsko porazily 3:2. Postup obhájkyním trofeje zajistily Hradecká s Plíškovou výhrou nad Hingisovou a Golubicovou dvakrát 6:2. O titul si zahrají 12. a 13. listopadu ve Francii, kterou naposledy porazily loni v semifinále. Francouzky zdolaly na domácí půdě v Trélazé v semifinále 3:2 na zápasy Nizozemsko, rozhodující bod získaly stejně jako Češky ve čtyřhře.

Lucie Hradecká s Karolínou Plíškovou foto: ČTK

Češky postoupily do finále soutěže družstev popáté za šest let a můžou zkompletovat vítězný hattrick. Finále se uskuteční 12. a 13. listopadu a hrát budou s Francií nebo s Nizozemskem. V každém případě pocestují na půdu soupeřek.

V nedělních dvouhrách nejdříve Karolína Plíšková po nečekané sobotní prohře zdolala v souboji jedniček Timeu Bacsinszkou 6:4, 6:2, Barbora Strýcová pak nestačila na překvapení víkendu Viktoriji Golubicovou 6:3, 6:7 a 1:6.

Barbora Strycová v semifinále Fed Cupu.
Semifinálový fedcupový duel Švýcarsko vs. Česko.

Plíšková se oklepala, Strýcová vedení neudržela

Světová osmnáctka Plíšková v sobotu podlehla 129. hráčce světa Golubicové a v úvodu duelu s Bacsinszkou byla znát nervozita. Navíc hrála znovu se zavázaným pravým kotníkem a odolávala tlaku soupeřky.

e druhé a čtvrté hře odvrátila dohromady tři brejkboly. Postupně se dostala do ráže, tvrdými ranami diktovala tempo a od stavu 3:4 vyhrála sedm her v řadě. Hodinu a čtvrt dlouhý zápas dokončila suverénně při svém servisu.

„Jsem ráda, že jsem se ze soboty oklepala. Na kurtu jsem se cítila líp, i když začátek byl na hraně. Ona nastoupila docela dobře. Bylo důležité, že jsem to ustála. Řekla bych, že jsem se cítila celkově líp fyzicky. Je to úleva,“ řekla Plíšková.

Zklamaná Timea Bacsinszká.

Ukončit zápas mohla Strýcová, ale padla s překvapením víkendu Golubicovou. Podobně jako Plíšková v sobotu získala první set a měla blízko k výhře. V tie-breaku druhé sady vedla 5:4, ale zkazila dva nahrané míče a set prohrála.

Rozhozená Strýcová pak už nenašla na Golubicovou zbraň. Švýcarka, hrající v euforii a s pomocí bouřlivého publika, střílela vítězné údery z bekhendu i forhendu a třetímu setu dominovala. Strýcová v něm získala jen game.

„Je to k vzteku. V tie-breaku jsem si to prohrála. Ve třetím setu už ona na co sáhla, to jí tam spadlo,“ řekla Strýcová. Rozhodla se, že nepůjde hrát čtyřhru, protože se necítila ideálně.

„Na tohle bych fyzicky neměla. A není správný, abych tam šla jen kvůli tomu, že jsme s Kájou vyhrály dva zápasy,“ připomněla dva předešlé vyhrané debly s Plíškovou ve finále loni proti Ruskám a letos v 1. kole v Rumunsku.

Barbora Strýcová.

Šanci tak dostala desátá deblistka světa Hradecká a podobně jako ve finále v roce 2011 v Rusku předvedla skvělý výkon. S Plíškovou vytvořily pár dvou ranařek s tím, že Hradecká je i dobrá na síti, a domácí pár jasně přehrávaly. Překvapivě se nedařilo světové jedničce ve čtyřhře Hingisové, která poměrně dost kazila.

Potřetí za sebou tenistky rozhodly o výhře ve čtyřhře za stavu 2:2. Pod vedením kapitána Petra Pály získaly rozhodující čtyřhru posedmé.

V českém týmu chyběly obvyklé opory Petra Kvitová a Lucie Šafářová, kterým se letos tolik nedaří. Domácí tenistky byly oslabené o zraněnou světovou desítku Belindu Bencicovou, která povzbuzovala svůj tým v hale.

Vítězky se v listopadovém finále střetnou s Francouzkami, které v semifinále také až v závěrečné čtyřhře zdolaly Nizozemky. Obhájkyně titulu budou hrát na půdě soupeřek.

Semifinále tenisového Fed Cupu

Lucern: Švýcarsko - ČR 2:3
Bacsinszká - Karolína Plíšková 4:6, 2:6, Golubicová - Strýcová 3:6, 7:6 (8:6), 6:1, Hingisová, Golubicová - Hradecká, Karolína Plíšková 2:6, 2:6.

Trélazé: Francie - Nizozemsko 3:2
Mladenovicová - Bertensová 5:7, 4:6, Garciaová - Rusová 6:3, 6:4, Garciaová, Mladenovicová - Bertensová, Hogenkampová 4:6, 6:3, 6:3.