Sparta - Zwolle 3:1. Evropské jaro nebude bez českého zástupce

22:22
PRAHA - Český fotbal má zástupce v hlavní fázi evropských pohárů. Sparta zvládla domácí odvedu 4. předkola proti Zwolle, vyhrála 3:1 a postoupila do základní skupiny Evropské ligy. Vítězství zařídily góly Ladislava Krejčího, Bořka Dočkala a Jakuba Brabce.

Střelec druhého gólu Sparty, záložník Bořek Dočkal, slaví gól s Davidem Lafatou. foto: ČTK

ON-LINE SLEDUJTE ZDE

Po vyřazení Plzně, Mladé Boleslavi a Liberce hrozilo, že český fotbal poprvé nebude mít zástupce v hlavní fázi evropských pohárů.

Situaci však zachránila Sparta, která se tak může těšit na páteční losování základních skupin Evropské ligy. Bude ve druhém výkonnostním koši ze čtyř. V prvním koši číhají soupeři jako Inter Milán nebo Tottenham, ale zbylí dva soupeři by naopak měli být papírově slabší.

Spartě v odvetě stačila bezbranková remíza nebo jakékoliv vítězství. Nakonec postoupila s přehledem, i když Zwolle v úvodních minutách hrozilo.

Pomohl brzký gól

Úvodní tlak soupeře uťal Krejčí. Ten v 10. minutě využil zaváhání obránce Van der Werffa, jenž nedokázal odkopnout Lafatův pas za defenzivní linii Zwolle. A dvaadvacetiletý sparťanský záložník už pak běžel sám na brankáře - 1:0.

Van der Werff má za sebou smolný dvojzápas. V prvním utkání neproměnil penaltu a tečoval Krejčího vyrovnávací trefu. Tentokrát se podepsal pod první branku a chvíli před přestávkou tečoval další gólovu střelu.

Záložník Sparty Ladislav Krejčí se raduje z gólu.

To už bylo 2:0. Dočkal vybojoval míč u pravé postranní čáry a přesunul se až k pokutovému území, odkud úspěšně vystřelil. V tu chvíli už byl sparťanský postup blízko.

Definitivní rozhodnutí padlo v 63. minutě, kdy Dočkalův centr z pravé strany z voleje poslal do brány Brabec - 3:0!

Takřka zaplněná Letná jásala. Sparta se do evropských pohárů vrací po jednoleté pauze. Pamatujete? Loni vypadla s Häckenem a podobné zklamání už letos nechtěla zopakovat.

Naděje držel gólma Bičík

Ale postup se nerodil tak snadno, jak to podle výsledku vypadá. Zwolle bylo hlavně v úvodních minutách nebezpečné. V prvním minutách si vytvořilo dvě slušné šance, které však bravurně zlikvidoval brankář Bičík. Ten zopakoval slušný výkon z prvního zápasu.

Poprvé se vytáhl proti Necidovi. Český útočník, který ve Zwolle hostuje z CSKA Moskva, dostal přihrávku od Drosta do ideální střelecké pozice. Střelu placírkou ovšem Bičík vyrazil nohama!

Sparťanský gólman se ukázal ještě v 7. minutě. To když Drost tečoval na bránu centr ze strany. I s tímto střeleckým pokusem si Bičík poradil.

Útočník Zwolle Tomáš Necid (vlevo) a obránce Sparty Jakub Brabec.

Úřadující český mistr uťal tlak gólem. Sparta potom vyrovnala hru a kontrolovala zápas. Do šancí se sice dostávala ztěžka, ale příležitosti si už nevytvářel ani soupeř.

A to ještě rozhodčí Spartě stejně jako v prvním zápase upřel penaltu. Tentokrát po Sainsburyho šlapáku na Krejčího. V tu chvíli se na sudího zlobil i jindy klidný trenér Lavička.

Sparta však i tak postupový výsledek udržela. Nevadil ani inkasovaný gól z penalty deset minut před koncem. Sudí ji nařídil po Vackově faulu na Saymaka.

Pro Spartu je výsledek povzbuzením v jinak nepřesvědčivém úvodu ročníku. Zklamáním bylo už vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů. Pak přišly dvě porážky v domácí lize... Ale zápas roku zvládla a může se těšit na návrat do evropských pohárů.

Odvetný zápas 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

• Sparta Praha - PEC Zwolle 3:1 (2:0)

Branky: 10. L. Krejčí, 44. Dočkal, 62. J. Brabec - 83. Nijland. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Matějovský, J. Brabec, Costa - Sainsbury. První zápas: 1:1, postoupila Sparta. Diváci: 16.612.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.