Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

ONLINE: Svoboda skončil při obhajobě titulu devátý. Kufa dvakrát shodil kůň

Sport

  19:58aktualizováno  21. srpna 0:32
Rio de Janeiro - Moderní pětibojař David Svoboda skončil v olympijském závodě v Riu de Janeiro devátý. Obhájce zlata z Londýna klesl po parkúru na 13. místo a v kombinaci běhu se střelbou si polepšil „jen“ o čtyři místa. Na bronz ztratil 16 sekund. Další český reprezentant Jan Kuf parkur nedokončil a skončil na posledním 36. místě.

David Svoboda. foto: AP/ČTKReuters

Stará ruská škola. Opilý šéf federace profackoval zápasnici za to, že nezískala medaili

Z vítězství se v novém olympijském rekordu radoval ruský favorit Alexandr Lesun, který odolal ve finiši Ukrajince Pavla Tymoščenka.

Třetí příčku těsně vybojoval Mexičan Ismael Marcelo Hernández.

Jednatřicetiletý Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral.

„Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné,“ řekl novinářům Svoboda.

České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku.

Svoboda ve čtvrtečním šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo moc nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně.

Moderní pětiboj - muži:

1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), ...36. Kuf 1103 (215 - 323 - 0 - 565).

Vítěz červencového mistrovství Evropy v Sofii Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund.

O další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

Jana Kufa v parkuru dvakrát shodil kůň a český moderní pětibojař ho nedokončil.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl.

Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

Zvracel, brečel, nakonec si vyjel bronz. Němci mají štěstí, že už není Československo, smál se Havel

„Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky,“ litoval Kuf.

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti her.

Nashová zajela životní závod

Česká bikerová veteránka Kateřina Nash ve svých 38 letech zajela svůj nejlepší olympijský závod horských kol. V Riu de Janeiru si vyjela páté místo, a postarala se tak o nejlepší český ženský výkon v této disciplíně. Zvítězila Švédka Jenny Rissvedsová.

Osmatřicetiletá Nash se v součtu s během na lyžích, v němž reprezentovala v minulosti, představila již na páté olympiádě. Na horských kolech startovala potřetí a dosáhla na suverénně nejlepší výsledek v této disciplíně.

„Jsem velice spokojená. Medaile nebyla daleko, ale nebyla na dosah. Kdyby to šlo, tak kousek přidám, ale jsem moc spokojená. Odjela jsem skvělý závod, jeden z nejlepších v kariéře, a páté místo je nádherné,“ řekla třetí nejstarší žena české výpravy v Riu i v závodu žen.

Bikerka Kateřina Nash v olympijském závodě cross country.

„Je to jeden z nejlepších výsledků, co se obrovské akce týče. Prostě je to skvělé a jsem ráda, že se to povedlo. Jsem na sebe hrdá.“ Rissvedsová předvedla skvělý výkon po celou dobu hodinu a půl dlouhého závodu.

Když v závěrečném z šesti celých okruhů, jež následovaly po krátkém zaváděcím, setřásla povedeným nástupem Wloszczowskou, stala se první švédskou šampionkou v cyklistice pod pěti kruhy.

Zkušená česká závodnice klání na atraktivní trati s délkou okruhu 4,85 kilometru dobře rozjela a dokonce se v jednu chvíli objevila v čele pelotonu.

„Zasekala jsem se na startu, tak jsem se posunula dopředu. Pak už bylo strategicky lepší tam zůstat. Měla jsem strach, že to v těch točkách lehne, je to klouzavé a na začátku olympijského závodu jsou všichni vyjukaní, takže to byl dobrý tah,“ řekla.

VIDEO: Zhroutil se mu sen. Přišel v poslední sekundě o zlato a rozhovor po finále probrečel

Pak ale převzala taktovku Švýcarka Linda Indergandová a ujela ostatním. Trio pronásledovatelek tvořily Rissvedsová s Wloszczowskou a další Švýcarkou Jolandou Neffovou, Nash byla v tu chvíli sedmá.

Ve třetím kole dojelo silné trio adeptek na medaile Indergandovou, jíž docházely síly, Nash se dostala zpět do pohody a byla součástí další skupinky.

V průběhu čtvrtého okruhu byla chvilku i čtvrtá, a když ji dostihly spolupracující Kanaďanky Pendrelová s Emily Battyovou, začaly se společně dotahovat na osmou ženu silničního závodu Neffovou.

Nashovou chvilku napadlo, že by mohla bojovat o cenný kov.

„Jo, ta skupina tam byla pěkně, ale bylo tam hodně favoritek, A když tam přijela Pendrelová, tak mi bylo jasné, že pokud bych se toho kola udržela až do cíle, tak to ušpurtuju, jenomže neudržela. Ona jela skvěle,“ řekla Češka.

V pátém kole se Kanaďanek neudržela. „Vzaly za to před největším táhlým kopcem,“ řekla.

V nájezdu do posledního kola bylo zřejmé, že v čele jedoucí Rissvedsovou s Wloszczowskou už může z prvních dvou příček sesadit prakticky jen technický problém. Pendrelová ztrácela půl minuty, ale měla pár vteřin k dobru na Battyovou, o dalších 11 sekund zpět byla Nash.

Rissvedsová, která vyhrála před šesti týdny závod Světového poháru v Lenzerheide, si nakonec mohla vychutnat poklidný triumfální závěr a navázala tak na skvělé výsledky z posledních velkých akcí, v nichž závodila v kategorii do 23 let.

Po bronzu z loňského mistrovství světa v Andoře byla letos druhá na mistrovství Evropy a následně se stala v Novém Městě na Moravě světovou šampionkou.

Druhá Wloszczowská, seniorská mistryně světa z roku 2010, si pro druhé olympijské stříbro po Pekingu dojela se ztrátou 37 vteřin, dvojnásobná světová šampionka Pendrelová (2011 a 2014) zůstala zpět o dalších 49 sekund. Nash ztratila na vítězku takřka dvě a čtvrt minuty.

Kajakáři obhájili bronz z Londýna

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba obhájil na olympijských hrách třetí místo v závodě na 1000 metrů a získal pro českou výpravu v Riu de Janeiro devátou medaili.

Čeští borci v závěru jen těsně podlehli Slovákům, zvítězili Němci. Deblkanoistům Radoňovi s Dvořákem se útok na medaili nevydařil, ve finále skončili sedmí.

Bronzová čtveřice Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Finálové bitvě suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a neochvějně mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihnou, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Největší radost z medaile mohl mít Havel, o jehož startu se kvůli střevním potížím hodně spekulovalo. Připraven byl náhradník Jakub Špicar. Nakonec se Havel dokázal dát do pořádku. „Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení,“ řekl.

Rychlostní kanoistika: Muži: 1000 m: K4:

1. Německo (Rendschmidt, Liebscher, Hoff, Gross) 3:02,143, 2. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 3:05,044, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 3:05,176, 4. Austrálie 3:06,731, 5. Španělsko 3:06,768, 6. Portugalsko 3:07,482, 7. Francie 3:07,488, 8. Srbsko 3:10,241.

Ještě před bronzovým závodem českého čtyřkajaku své medailové ambice chtěli uspokojit také deblkanoisté. Jaroslav Radoň a Filip Dvořák ale ve své honbě za medailí úspěšní nebyli. Ve finále na 1000 metrů obsadili sedmé místo a nezopakovali pátou příčku z Londýna. Z vítězství se radovala německá dvojice Sebastian Brendel, Jan Vandrey. Brendel tak v Brazílii získal druhou zlatou medaili, neboť ovládl i závod jednotlivců na stejné trati.

Radoň s Dvořákem přitom boj o medaile začali solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi. „Tu trať jsme měli najetou, v polovině to bylo dobré, uvolněné, ale v druhé polovině jsme nedokázali zrychlit,“ konstatoval Radoň.

Kateřina Nash v závodě na horských kolech předvedla vůbec svůj nejlepší...
Závod žen cross country, v popředí Kateřina Nash.

Dvořák byl po závodu hodně rozmrzelý a vinu vzal na sebe. „Dneska jsem nepřidal k posádkovému výkonu ten díl práce, co se ode mě očekává a co jsem přidat měl, bohužel,“ prohlásil Dvořák. „V polovině jsem vytuhnul,“ uvedl zadák týmu. „Já jsem vytuhnul dvacet metrů za ním,“ komentoval to Radoň.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...