Dvougólový Němec: Vzadu stále chybujeme, lepší soupeř by to potrestal

19:24
PRAHA - Duel proti Francii končil s bilancí, která je na obránce luxusní: Ondřej Němec si připsal dvě góly a jednu asistenci. „Ty branky jsou bonus – důležité je, že jsme vyhráli,“ říkal reprezentační bek po vítězství 5:1. Češi poprvé na hokejovém mistrovství světa od začátku vedli a došli si pro svůj dosud nejklidnější triumf.

Obránce Ondřej Němec. foto: ČTK/AP

Bek Ondřej Němec patří mezi ty, co si v paměti jako memento uchovávají duel s Francií na loňském šampionátu. „To, jak jsou houževnatí, jsme poznali loni v Minsku, kdy jsme po první třetině prohrávali 0:3,“ připomíná. Ve čtvrtek v Praze to naštěstí už nebyl podobný případ.

Jak důležité bylo zůstat za stavu 0:0 a 2:1 trpěliví?
Trenéři nás na tohle připravovali. Věděli jsme, že když nebudou forčekovat, budou v pěti bránit na modré čáře. Trošku se to zlomilo ve chvíli, kdy jsme dali gól na 3:1. Francouzi to museli otevřít a my jsme mohli chodit do brejků. Důležité tři body.

Tipovačka MS v hokeji

Byl to od Česka zatím nejlépe zvládnutý duel turnaje?
Zaplaťpámbů, že jsme nedostali první gól. Ale zase platí: do útoku to bylo fajn, ovšem vzadu byly mezírky a chybičky. Kdyby proti nám stál lepší soupeř, asi by je dokázal potrestat.

Zdálo se, že vás nastartoval ukázkový bodyček na Roussela, což?
Řeknu to asi takhle: moc gólů v sezoně nedávám – a hitů mám ještě méně. Mám vždycky takový jeden highlight za ročník a vybral jsem si ho asi teď.

Pak jste zažil nepříjemný pád u mantinelu, co se stalo?
Byl jsem dlouho na ledě, nestihl jsem vystřídat, byl jsem trošku unavený. Treille mě prostě zahodil, klasicky do mě vletěl a já si trošku nabil o mantinel. Ale dobrý.

Co říkáte na výkon Ondřeje Pavelce? Může to být duel, jenž ho nastartuje?
Měl super zákroky, podržel nás v rozhodujících chvílích. Jestli ho to nakopne, je sice otázka pro něj, ale já myslím, že rozhodně! Tohle vítězství nakopne celý tým.

OSTRÝ HIT. Český obránce Ondřej Němec si počíhal na Antonia Roussela.
PŘITAŽENÍ. Florian Chakiachvili atakuje Jaromíra Jágra.

Když už jste v závěru vysoko vedli, měl jste čas užít si podporu tribun?
Já to vnímám pořád, takovou atmosféru už člověk nezažije. Jak lidi skáčou a fandí... Jsou neskuteční. Koncentrace na hru musí být, ale tohle je paráda.

V pátek vás čeká Rakousko, bude to jednodušší duel?
Zatím jsem je viděl hrát asi půl třetiny – nemůžu hodnotit, jak na tom jsou. Trenéři nám v pátek na mítinku všechno pustí: jak hrají, jak forčekují, jak brání. Nebudu říkat, že jsou to papírově slabší soupeři, takoví už dneska neexistují. Ale musíme vyhrát.