Omsk v prvním zápase po Čerepanovově smrti vyhrál

17:21
MOSKVA - Vedle smutečního ceremoniálu a vzpomínky věnovali hokejisté Avangardu Omsk tragicky zesnulému útočníkovi Alexeji Čerepanovovi výhru nad Dinamem Minsk 5:3. "Jestřábi" dnes po odložení sobotního utkání Kontinentální ligy s Dynamem Moskva nastoupili na led přesně týden po šokující ztrátě devatenáctiletého spoluhráče, který po selhání srdce v duelu na ledě Čechova zemřel v tamní nemocnici.

Jágr v dresu Omsku. foto: ČTK

Góly přispěli k výhře Avangardu Pavel Rosa a Jakub Klepiš, Jaromír Jágr si připsal dvě asistence. Smutkem zahalený Omsk vzdal před utkáním čest památce velkému talentu ruského hokeje. Po běloruské i ruské hymně dovezli kapitán Alexandr Svitov a Čerepanovovi nedávní spoluhráči z útoku Anton Kurjanov a Alexandr Popov do rohu hřiště zvětšeninu jeho dresu, která byla vyvěšena ke stropu haly. S číslem sedm už nebude moci nikdo v Avangardu hrát.

Některé fanynky Omsku měly v rukou zapálené svíčky, jiní příznivci svírali také se slzami v očích v rukou Čerepanovův dres. V čestné lóži přihlíželi smutečnímu ceremoniálu Čerepanovovi rodiče. Matka tragicky zesnulého mladíka Margarita k sobě zoufale tiskla zápasový program utkání věnovaný jejímu synovi, s kterým se při středečním pohřbu přišlo rozloučit 60 tisíc lidí.

Zápas se hrál bez reklamních pauz i bez hudby v přerušení. Na kostce nad ledem v přestávkách běžel sestřih Čerepanovových hokejových akcí i rozhovory s neustále usměvavým útočníkem. Tragédií poznamenaný Avangard, jehož hráči mají na památku na hrudi sedmičku, ve 3. minutě inkasoval, když gólmana Johna Grahama překvapil skrytým nahozením za modrou čárou Andrej Antonov.

Za necelé dvě minuty ale vyrovnal v přesilovce po přihrávce Jágra Rosa. V 27. minutě otočil stav dokonce v oslabení Popov a gól hned symbolicky poslal pohledem k obrovské Čerepanovově podobizně vyvěšené v rohu haly.

Avangard ztratil vedení po trefě Andreje Spiridonova a na Klepišův gól v další přesilovce odpověděl po 21 vteřinách závěrečné části Ben Clymer. Jágr sice v 46. minutě dostal puk do branky, ale hra byla přerušena poté, co předchozí střela české hvězdy trefila slovenského gólmana Matúše Kostúra do masky. V 53. minutě rozhodl i po Jágrově asistenci znovu v přesilovce Kurjanov. I Jágr pohledem zamířil k fotce Čerepanova, který bral nejproduktivnějšího Evropana v historii NHL za svého učitele před plánovanou další kariérou v New Yorku Rangers.

Fanoušci, kteří transparenty dávali najevo smutek nad ztrátou Čerepanova, drželi v závěru zapálené svíčky symbolicky od 58. minuty, která se před týdnem stala mladému útočníkovi osudnou. Patnáct sekund před koncem uzavřel smuteční duel při power play střelou do prázdné branky Dmitrij Pestunov. Potlesk po utkání patřil opět především Čerepanovovi.