Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Olympijský výbor má problém. Mizí města, která chtějí pořádat hry

Asie

  9:30
PRAHA - Možná se sportovní svět malinko mění. Možná už lidé tolik nechtějí chléb a hry, ale raději... „Nemocnice, cesty a tak dále,“ uvedl za Norský olympijský výbor Gerhard Heiberg. „Někteří proto tvrdí, že už je příliš pozdě. Že bychom se měli stáhnout zpět.“

Olympijské kruhy v novinářském centru ve Vancouveru foto: ČTK

Oslo, pro mnohé nejlepší kandidát pro zimní olympiádu v roce 2022, by jen doplnilo rostoucí řadu těch, již couvají z pořádání her. V červenci zazní z MOV oficiální přehled kandidátských měst. Seznam se tenčí a rozpaky Mezinárodního olympijského výboru rostou. „Cítíme reakci na gigantismus her v Soči,“ říká Heiberg. „Měli bychom se vrátit ke kořenům.“

Když autor textu v Soči sledoval norskou prezentaci, vypadal tým v čele s legendou Dähliem přesvědčivě a jejich projekt též. Hotové stadiony, dobrá infrastruktura, koncept „zelených“ her i přesné představy o tom, jak využít sportoviště paralympiády pro každodenní život postižených... Ani to nestačí.

ČTĚTE TAKÉ

Oslu chybějí vládní garance, referendum dopadlo sice kladně, jenže jen s 55 procenty hlasů pro. Krakov zmizel ze seznamu nedávno, Stockholm a společná německo-švýcarská kandidatura již předtím. Vize, že by měl mezi oficiálními možnostmi být Lvov, je při stávající situaci na Ukrajině fantazmagorická – i přesto, že Lvov leží v západní, klidnější části země.

Oslo je pro mnohé nadějí, že by skutečně mohl přijít návrat ke kořenům. „Stáhne-li kandidaturu, nebude to pro MOV vůbec dobrá zpráva,“ varuje Heiberg.

Peníze, chuť a jasnou podporu má totiž už jen duo, které nevzbuzuje bezvýhradný jásot. Peking by mohl předvést po letní olympiádě 2008 druhý nejrychlejší návrat her do jednoho místa. No a Almaty v Kazachstánu? „Pořádaly zimní Asijské hry, čeká je světová zimní univerziáda. Proč ne,“ uvedl představitel MOV Wu Ching-kuo.

Asijský kontinent nemá s velkými akcemi zkušenosti

„Asie je nadšený hostitel a skýtá obrovský potenciál.“ Jenže jsou tu obavy z nevyzkoušeného, přes zmíněné dvě akce tu nikdy nebyla událost typu olympiády. Navíc Kazachstán slýchává kritiku za porušování lidských práv.

Peking, Almaty, maximálně navíc Oslo – to vybízí ke změně. V New York Times ji navrhuje dlouholetý poradce kandidátských měst Terrence Burns. Podle něj by se dopředu měla vytipovávat místa, jež mohou všechny nároky her zvládnout – a pak vybírat mezi nimi. Tedy eliminovat kandidátky entuziastů, co zjistí, že nemají kapacity, peníze, podporu.

Autor: