Veselý medaili nezískal. Poslední pokus stačil jen na čtvrté místo

20:20aktualizováno  22:40
LONDÝN - Oštěpař Vítězslav Veselý skončil na olympijských hrách v Londýně čtvrtý. Ve finále hodil 83,34 metru, o rovných pět metrů méně než v kvalifikaci, a zopakoval umístění z loňského mistrovství světa v Tegu. K bronzové medaili mu chybělo 78 centimetrů.

Vítězslav Veselý se ve svých hodech stále zlepšuje. foto: ČTK

"Tamto čtvrté místo mě mrzelo, ale tohle zamrzí víc," prohlásil Veselý. "Byla velká šance na medaili, ani zlato nebylo daleko, ale nevyužil jsem to. Nevím proč...," uvedl a krčil u toho rameny. Nechtěl se na nic vymlouvat. "Byla to jen moje chyba," řekl.

Rozhovor s Vítězslavem Veselým

Senzačně zvítězil devatenáctiletý Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který předvedl výkon 84,58 metru a pro svou zemi získal v atletice poprvé jinou medaili než z běžeckých disciplín. Nor Andreas Thorkildsen, který útočil na třetí olympijské zlato za sebou, čímž by vyrovnal unikátní bilanci Jana Železného, byl šestý.

"Překvapil mě už samotný postup do finále. Šel jsem do něj uvolněný, užíval si ho a fungovalo to," pochvaloval si Walcott, letošní juniorský mistr světa, jenž si zlepšil osobní rekord o téměř dva metry.

Veselý porazil všechny nejlepší oštěpaře na mistrovství Evropy a jako jediný letos překonal hranici 88 metrů: poprvé na Diamantové lize v Oslu a znovu pak ve středu v Londýně, kdy hned prvním kvalifikačním hodem zmrazil soupeře osobním rekordem 88,34 metru.

Ve finále měl problém s načasováním pohybu. "Nevím proč. Bláznil jsem tam, dva hody se mi nepovedly jako málokdy," kritizoval se. Možná se na jeho výkonu projevilo i skoro třídenní čekání po kvalifikaci. "Měl jsem si asi víc vyčistit hlavu. Pořád si stojím za tím, že mám životní formu, ale holt to dnes nevyšlo. Neměl jsem naladěnou hlavu, nesepnulo mi to tam a nechytil jsem pořádně jediný hod," konstatoval.

Česko mohlo ovládnout oštěp

Fanoušci doufali, že by mohl napodobit zlatou Barboru Špotákovou, jenže první finálový pokus Veselému vůbec nevyšel: oštěp se zapíchl pod 65 metrů.

V druhém už zaletěl za osmdesátimetrovou hranici (81,69), což znamenalo posun na páté místo. V tu dobu už soutěži kraloval Walcott, který vylepšil národní rekord Trinidadu a Tobaga až na 84,58.

Také v třetí sérii se Veselý zlepšil, přidal ale jen 11 centimetrů a chvíli se musel obávat o postup, protože Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja ohrozil hodem 84,51 i vedoucího Walcotta.

Do užšího finále vstoupil Veselý z šesté pozice, zlepšit se však dokázal až v poslední sérii a výkon 83,34 stačil jen na čtvrté místo. Severský souboj o bronz pro sebe nečekaně rozhodl Antti Ruuskanen, Veselému k medaili chybělo 78 centimetrů.