Hilgertová nakonec čtvrtá, Volf a Štěpánek vypadli

15:12aktualizováno  18:30
LONDÝN - Kajakářka Štěpánka Hilgertová skončila v závodě vodních slalomářek na olympijských hrách v Londýně těsně pod stupni vítězů. Čtyřiačtyřicetiletá šampionka z her v Atlantě a Sydney obsadila čtvrté místo. Zlatou medaili získala Emilie Ferová z Francie.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová skončila v závodě vodních slalomářek na olympijských hrách v Londýně těsně pod stupni vítězů foto: ČTK

Hilgertová se na své šesté olympiádě probojovala do finále devátým časem. Na trať se proto vydala jako druhá a ve své poslední jízdě na kanálu Lee Walley oproti semifinále zrychlila o více než pět sekund, navíc znovu jela čistě.

Její čas ale hned vzápětí překonala osmnáctiletá Jessica Foxová z Austrálie, s jejíž matkou Hilgertová závodila v Atlantě 1996. Další kajakářky včetně světové šampionky z předešlých dvou let Corinny Kuhnleové z Rakouska tak rychlé nebyly, závod se nevydařil ani Slovence Janě Dukátové.

Na průběžné třetí místo pak ale Hilgertovou odsunula skvěle jedoucí Ferová a definitivně mimo medailovou pozici poslala českou kajakářku vzápětí Španělka Maialen Chourrautová. Francouzská radost propukla poté, co tlak neunesla Natalia Pacierpniková, která jako vítězka semifinále startovala jako poslední. Třiadvacetiletá Polka skončila až sedmá.

"Je to nad očekávání. Měla jsem sen, že bych v té úžasné kulise jela finále. Ten se mi splnil," uvedla Hilgertová. Dalším tajným přáním byla medaile. "Nebylo to úplně reálné, ale nakonec to nebylo daleko. Nemůžu být nespokojená, i když to bylo na dohled. Vím, že se nějaká vteřinka dala stáhnout, tak ten červíček v hlavě vrtá. Ale spokojenost převažuje," řekla.

Hilgertová si tak v Londýně připsala třetí nejlepší olympijský výsledek v kariéře. V Aténách 2004 byla pátá, před čtyřmi lety v Pekingu devátá. Při své premiéře pod pěti kruhy v Barceloně 1992 nepostoupila do finále.

Volf se Štěpánkem zažili velké zklamání

Deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek nepostoupili do finále olympijského závodu ve vodním slalomu, v Londýně tak nenaváží na zisk stříbrné medaile z Pekingu a bronzu z Atén. Do šestičlenného finále se neprobojovala ani posádka složená z kajakáře Vavřince Hradilka a kanoisty Stanislava Ježka.

Volf se Štěpánkem obsadili mezi deseti semifinalisty sedmé místo, od postupu do bojů o medaile je dělila 1,44 sekundy. Osudnou se jim stala dvousekundová penalizace za dotek branky číslo pět.

"Je to neuvěřitelné zklamání. Rozhodně jsme sem nejeli proto, abychom byli sedmí," prohlásil v cíli smutně zadák Štěpánek. "Byla to moje chyba, že jsem tam nechal ruku a kloubem se dotkl té branky. Chyběl centimetr, když si to uvědomím...," hlesl Volf.

Já jsem si tu užil, popisoval stříbrný medailista Hradilek

Na stejné brance chybovali i Hradilek s Ježkem, kteří nakonec skončili devátí. Pro olympiádu speciálně složená posádka, jež překvapila již postupem z kvalifikace do semifinále, ale splnila cíl, se kterých do dnešního závodu šla - neskončit na posledním místě.

"Já jsem si to super užil, i když na konci mi vypadlo pádlo z ruky a měl jsem docela strach, abychom se tam ještě nevykoupali," usmíval se stříbrný medailista ze středečního závodu kajakářů Hradilek. "Já Vávrovi strašně děkuju, že byl ochoten tuhle výzvu přijmout. Mně se dnes strašně zlepšila nálada," uvedl Ježek, pátý z individuálního závodu kanoistů.

Britští deblkanoisté ukončili v Londýně olympijskou nadvládu slovenských vodních slalomářů Pavla a Petra Hochschornerových. Ze zisku zlatých medailí se radovali Tim Baillie a Etienne Stott, druzí skončili jejich krajané David Florence a Richard Hounslow. Hochschornerové se po triumfech na předešlých třech olympiádách museli spokojit s bronzem.

"Nemůžu uvěřit tomu, že je to pravda. Ráno jsme si mysleli, že to bude katastrofa," uvedl Stott, který před více než rokem podstoupil operaci ramena. "Hochschornerové jsou velcí šampioni a patří mezi naše vzory. Útočili na další úspěch, ale věřili jsme, že je můžeme porazit. Nic netrvá věčně," podotkl třiatřicetiletý kanoista.

Výsledky závodů ve vodním slalomu na OH v Londýně

Kanoistika - vodní slalom
Muži - C2:
1. Baillie, Stott 106,41 (0 trest. sekund), 2. Florence, Hounslow (všichni Brit.) -0,36 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) -1,87 (2), 4. Klauss, Peche (Fr.) -2,76 (2), 5. Pochwala, Szczepanski (Pol.) -4,10 (2), 6. Ming-chaj Chu, Ťün-žung Šu (Čína) -6,44 (2), ...v semifinále 7. VOLF, ŠTĚPÁNEK, 9. HRADILEK, JEŽEK.

Ženy - K1: 1. Ferová (Fr.) 105,90 (0), 2. Foxová (Austr.) -0,61 (0), 3. Chourrautová (Šp.) -0,97, 4. HILGERTOVÁ -3,26 (0), 5. Schornbergová (Něm.) -5,07 (0), 6. Dukátová (SR) -5,70 (2).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...