Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Islamisté mají také rádi sport. Nechtěli útočit na něco, co sledují, míní expert

Sport

  7:00
Olympiáda v Londýně proběhla bez jediného incidentu. S ohledem na množství hrozeb, které hrám předcházely, je to až překvapující, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz analytik britského think tanku zabývajícími se terorismem Usama Hasan.

Hasan Usama, odborník na bezpečnostní otázky a islám v britském think tanku Quilliam foto: The Quilliam

Navzdory všem obavám olympijské hry proběhly bez jediného incidentu. Jak si to vysvětlujete?

Před sedmi lety se v londýnském metru a autobuse odpálili radikální muslimové a zabili 52 lidí. Shodou okolností hned druhý den olympijský výbor rozhodl, že letošní hry zorganizuje Londýn. Po této zkušenosti se britská vláda rozhodla investovat miliardy do bezpečnostních opatření.  Byla to největší bezpečnostní akce na britském území od druhé světové války.

Dalo by se tedy říct, že kdyby k útokům v roce 2005 nedošlo, nebudou bezpečnostní opatření tak masivní?

Útoky z července 2005 byly největším teroristickým útokem v dějinách Velké Británie a definitivně ovlivnily plánování olympiády. Londýn by i tak byl samozřejmě zajištěn, ale kvůli tomu, co se stalo před sedmi lety, si Britové uvědomili, jak ohromnou devastaci může způsobit velmi malá skupina lidí.

Je olympiáda vůbec atraktivní cíl pro islamisty? Už je to přece globální událost s řadou účastníků z arabských zemí a kromě Mnichova v sedmdesátých letech a Atlanty v letech devadesátých se podobný útok neodehrál.

Nepochybně to stále atraktivní cíl je. Olympiáda je v centru médií a shromažďuje se na ní mnoho lidí. To může být pro lecjakého šílence přitažlivé. Co se ale teroristů z řad islamistů týká, pravdou je, že je mezi nimi mnoho sportovních fanoušků. Nechtějí tedy  asi útočit na něco, co sledují.

Jaká hrozba byla podle vás nejreálnější: islamisté, duševně narušený jedinec jako například norský vrah Breivik či irští radikálové?

Vědec a imám

Usama Hasan je odborník na islám v britském think tanku Quilliam, který se zaměřuje na hrozby islámského terorismu. Služeb Quilliamu využívá i britská vláda a britské bezpečnostní složky.

Hasan získal doktorát z fyziky a umělé inteligence na univerzitě v Cambridge. Poté následoval rodinnou tradici a stal se imámem v Leytonu ve východním Londýně. Je autorem řady překladů islámských textů do angličtiny. V Afghánistánu bojoval proti sovětské okupaci. V současnosti působí v Quilliam, jako vědecký pracovník monitorující aktivity islamistů ve Velké Británii.

Ten seznam si dovolím ještě rozšířit o ekologické aktivisty a antikapitalisty. Před olympiádou se hodně bouřili kvůli oficiálnímu sponzorství olympijských her nadnárodními korporacemi. Navíc olympiáda jako taková je přehlídka nadnárodních společností, obávali jsme se, že dojde k nějakému protestu, ne-li útoku. Ale skutečně největší hrozbou ze všech je Al Kaida a pákistánská organizace Laškar-e-Taiba a samozřejmě všichni, kdo s nimi sympatizují. Náš institut monitoruje islamisty na území Británie a víme, že obě skupiny zde operují.

Těsně před začátkem her médii proběhla zpráva o tom, že Írán chystá útok na izraelské sportovce. Proč bylo varování oznámeno veřejně?

Za tím jsou politické důvody. Zveřejnění zprávy je součást hry týkající se současné vyhrocené situace na Blízkém východě. Zatímco britská vláda mimo jiných pomáhá syrské opozici, Írán je spojencem Asadova režimu. A samozřejmě v minulosti došlo k vraždám íránských představitelů a také k mnoha útokům na židovské cíle po světě. Je to taková hra na studenou válku mezi Íránem a Izraelem.

Nesmíme také zapomenout na útoky na izraelské sportovce z roku 1972. Nikdo dnes nemůže brát varování před útokem na židovské sportovce na lehkou váhu. Nicméně varování bylo zveřejněno jako součást nepřátelského folklóru mezi Teheránem a židovským státem.  

S ohledem na všechny ty hrozby, nepřekvapuje vás trochu, že na olympiádě nedošlo k ani jedinému incidentu?
Ano, upřímně řečeno trochu ano. Panovaly obrovské obavy, že k nějakému útoku dojde. Jak jsme řekl, Londýn se připravoval sedm let na nejhorší scénáře. Nakonec to ale dopadlo dobře, všichni jsou šťastní a řekl bych, že možná i trochu překvapeni jako já.

Byla to masivní operace. Do Londýna se sjely bezpečnostní síly z celé Británie. V neděli jsem řídil nedaleko metropole a potkal kolonu policejních aut, jak se vracela zpět kamsi na sever. Opačným směrem se vracelo mnoho Londýňanů, kteří si vzali dovolenou a město opustili. Je to také jejich zásluha, že město nezažilo žádný kolaps.