Sparta, Plzeň i Liberec. Česko bude mít ve skupinách Evropské ligy tři zástupce

17:50aktualizováno  23:29
PRAHA - Fotbalisté Sparty, Plzně a Liberce vybojovali postup do základní skupiny Evropské ligy. V odvetě play off stačila Pražanům na půdě Thunu remíza 3:3, Liberec vyhrál ve Splitu 1:0 a Plzeň si ze hřiště Vojvodiny odvezla výhru 2:0. Smutní naopak Jablonec, jenž nedal Ajaxu ani gól, přestože měl k dispozici penaltu a soupeř dohrával zápas o deseti.

Gól. Josef Hušbauer ze Sparty skóruje do sítě Thunu. foto: ČTK/AP

Los základních skupin proběhne v pátek ve 13 hodin v Monaku. Plzeň bude ve druhém koši, Sparta a Liberec ve třetím.

Jablonec i přes převahu z druhé půle neskóroval

Po zápase padli na trávník vyčerpáním. Jabonečtí fotbalisté se slavného Ajaxu nezalekli a především ve druhé půli soka několikrát přitlačili. Museli nutně skórovat, aby si vynutili alespoň prodloužení (v Amsterodamu prohráli před týdnem 0:1). Jenže neuspěli a jako jediný ze čtyř českých celků nepostoupili.

Kopali přitom penaltu, měli řadu dalších šancí a nizozemský celek hrál od 59. minuty o deseti. Pokutový kop zahodil Greguš, ve velké příležitosti selhal i Tecl. A Jablonci Evropská liga utekla.

„Měli jsme blízko k našemu cíli. Musím kluky za výkon v obou zápasech pochválit, protože hráli velice dobře. Dozadu téměř bezchybně, poctivá práce. Ale rozdíl byl v kvalitě v koncovce,“ prohlásil jablonecký kouč Jaroslav Šilhavý.

FK Jablonec - Ajax Amsterodam 0:0

Rozhodčí: Hansen - Rix, Vang Andersen (všichni Dán.). ŽK: Crnkič, Greguš, Trávník - Milik, Bazoer, El Ghazi. ČK: 59. Bazoer. Diváci: 6040 (vyprodáno). První zápas: 0:1, postoupil Ajax.

Sparta jde dál po divoké remíze

Třikrát inkasovali, dohrávali v oslabení, přesto fotbalisté Sparty dokráčeli za postupem do Evropské ligy. V odvetě play off v Thunu remizovali 3:3, a protože předtím doma vyhráli 3:1, budou hrát hlavní soutěž.

Sparta vedla v utkání už 2:0 a později 3:2, soupeř se ale nehodlal s pohárovou Evropou rozloučit porážkou. Góly hostujícího celku nastříleli Dočkal, Hušbauer a Costa.

„Přijeli jsme pro postup a to se povedlo. Jsem spokojený, protože jsme dosáhli toho, čeho jsme chtěli. Nebylo to jednoduché utkání. Do třicáté minuty jsme hráli svoji hru, pak jsme zbytečně chybovali,“ hodnotil utkání sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

FC Thun - Sparta Praha 3:3 (1:2)

Branky: 33. a 81. Nelson Ferreira, 50. Munsy - 10. Dočkal, 21. Hušbauer, 72. Costa. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (Fr.). ŽK: Zino, Munsy, Bigler, Schindenholz - Frýdek, Costa, Dočkal. ČK: 83. Breznaník (Sparta). Diváci: 6024. První zápas: 1:3, postoupila Sparta

Znovu 1:0. Liberci vystřelil postup Šural

Severočeši nebyli v úplně jednoduché pozici. Doma sice vyhráli 1:0, ovšem bitva na horké půdě Hajduku Split částečně naháněla hrůzu. Už jen proto, že se v hledišti tísnilo přes 30 tisíc diváků.

Slovan ale duel zvládl s bravurou a zahraje si potřetí v historii skupinu Evropské ligy. Zápas rozhodla trefa Šurala z 23. minuty. Domácí moc šancí neměli, v útoku se spíše trápili. Nejblíže k vyrovnání byli až v úplném závěru, kdy Raguljičova rána zpoza vápna orazítkovala břevno.

„Nevěřil jsem, že tu branku vstřelíme takhle rychle. Scénář nám vyšel na sto procent, naplnil se do posledního písmene. Strašně nám to ulehčilo celkový boj. Hajduk měl kombinační kvalitu ohromnou, ale neměl finální fáze,“ říkal po utkání kapitán severočeského celku David Pavelka.

Hajduk Split - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 23. Šural. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Milič - Delarge, Šural, Koubek, Sackey, Pavelka, Pokorný. Diváci: 32.021. První zápas: 0:1, postoupil Liberec.

Dva zápasy, pět gólů. Plzeň nedala soupeři šanci

Český mistr položil základ k postupu už před týdnem, když zvítězil před svým publikem hladce 3:0. V Srbsku pak žádné drama nepřipustil: vyhrál 2:0 a Vojvodině znovu nedovolil ani jednou skórovat.

„Jsem rád, že Viktorka je zase zpátky v Evropě a zahrajeme si skupinu Evropské ligy. Těší mě, že jsme odvetu zvládli, protože Vojvodina mě zaujala, hlavně jejich ofenzivní hráči. Začátek jsme přečkali, měli jsme v některých momentech štěstí a takovou šťastnou branku jsme šli do vedení. Pak jsme se zklidnili a ve druhém poločase jsme předváděli takovou hru, která se mi líbila,“ řekl trenér vítězů Karel Krejčí, pod jehož vedením je Viktoria stále stoprocentní.

Vojvodina Novi Sad - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 19. vlastní Djurič, 60. Ďuriš. Rozhodčí: Kukulakis - Grevenis, Kurompyliová (všichni Řec.). ŽK: Djurič, Pekarič - Vůch, Limberský. První zápas: 0:3, postoupila Plzeň.