V Evropské lize se udržely dva ukrajinské týmy, z Anglie žádný

21:57aktualizováno  23:46
PRAHA - Fotbalisté AS Řím doma v odvetě osmifinále Evropské ligy s Fiorentinou prohráli 0:3 a přes slibnou úvodní remízu 1:1 v soutěži končí. Everton na hřišti Dynama Kyjev utrpěl debakl 2:5 a po domácí výhře 2:1 je rovněž vyřazen. Poprvé po 22 letech tak bude ve čtvrtfinále evropských pohárů chybět anglický klub, naopak Ukrajina má hned dva zástupce.

Lukasz Teodorczyk oslavuje branku Dynama Kyjev. Uktajinský celek porazil Everton 5:2 foto: ČTK

Řím nezlomil trápení ze Serie A, kde vyhrál jediné z posledních deseti utkání. Fiorentina rozhodla o triumfu nad italským rivalem už v úvodní půlhodině, během níž se prosadili Rodríguez z penalty, Alonso a Basanta.

Kanonýr Evertonu Lukaku sice ještě v 29. minutě zareagoval na Jarmolenkovu vedoucí trefu, ale zbytek zápasu v Kyjevě, kterému přihlížel i ukrajinský prezident Petro Porošenko, ovládli domácí.

Utkání Dynama Kyjev a Evertonu přihlížel ukrajinský prezident Petro Porošenko

Do konce poločasu zvýšili na 3:1 Teodorczyk a Veloso, po změně stran přidali další branky Dynama Gusev a Antunes po přihrávce bývalého libereckého záložníka Rybalky. Hosté se v závěru vzmohli jen na korigující gól Jagielky.

Neapol uhrála v Moskvě proti Dynamu bezbrankovou remízu, která jí po domácím vítězství 3:1 k postupu stačila. Neapolští si zahrají čtvrtfinále poprvé od roku 1989, kdy tehdejší Pohár UEFA vyhráli.

Dněpropetrovsk po prodloužení prohrál v Amsterodamu s Ajaxem 1:2, ale díky gólu na soupeřově hřišti a domácí výhře 1:0 postoupil do čtvrtfinále. Na lavičce hostů zůstal náhradní brankář Laštůvka, jeho český spoluhráč Mazuch nehrál kvůli zranění.

Salah z Fiorentiny se pokouší překonat brankáře AS Řím Skorupskiho.
Hráči Dynama Kyjev slaví branku

Obhájce trofeje Sevilla i podruhé ovládl španělský souboj s Villarrealem. Po venkovní výhře 3:1 svěřenci Unaie Emeryho zvítězili před svým publikem 2:1.

Postup do čtvrtfinále si pohlídal také Wolfsburg, jenž porazil Inter Milán na jeho stadionu 2:1. Druhý celek německé ligy doma před týdnem vyhrál 3:1.

V osmifinále končí rovněž Besiktas, který bez rekonvalescenta Sivoka v Istanbulu podlehl Bruggám 1:3 a nezvrátil úvodní výsledek 1:2. Zenit Petrohrad na půdě FC Turín sice prohrál 0:1, ale vzhledem k domácímu triumfu 2:0 mohl slavit postup.

Evropská liga - osmifinále, odvety

• Dynamo Moskva - Neapol 0:0
    První zápas 1:3, postoupila Neapol.
  • AS Řím - Fiorentina 0:3 (0:3)
    Branky: 9. G. Rodríguez z pen., 18. Alonso, 22. Basanta. ČK: 88. Ljajič (Řím). První zápas 1:1, postoupila Fiorentina.
  • Dynamo Kyjev - Everton 5:2 (3:1)
    Branky: 21. Jarmolenko, 35. Teodorczyk, 37. Veloso, 56. Gusev, 76. Antunes - 39. Lukaku, 82. Jagielka. První zápas 1:2, postoupilo Dynamo.
  • Besiktas Istanbul - Club Bruggy 1:3 (0:0)
    Branky: 48. Ramon Motta - 80. a 90. Bolingoli-Mbombo, 61. De Sutter. ČK: 90.+2 Sahan (Besiktas). První zápas 1:2, postoupily Bruggy.
  • Inter Milán - Wolfsburg 1:2 (0:1)
    Branky: 71. Palacio - 24. Caligiuri, 89. Bendtner. První zápas 1:3, postoupil Wolfsburg.
  • FC Sevilla - Villarreal 2:1 (0:0)
    Branky: 69. Iborra, 83. D. Suárez - 73. G. Dos Santos. ČK: 77. Bailly (Villarreal). První zápas 3:1, postoupila Sevilla.
  • FC Turín - Zenit Petrohrad 1:0 (0:0)
    Branka: 90. Glik. První zápas 0:2, postoupil Zenit.
  • Ajax Amsterodam - Dněpr Dněpropetrovsk 2:1 p. (1:0, 0:0)
    Branky: 60. Bazoer, 117. Van der Hoorn - 97. Konopljanka. První zápas 0:1, postoupil Dněpropetrovsk.