Odveta za Tour de France: Quintana poprvé vyhrál Vueltu, Froome potřetí druhý

21:46
Madrid - Kolumbijský cyklista Nairo Quintana je poprvé vítězem španělské Vuelty. Šestadvacetiletý lídr domácího týmu Movistar vedl závěrečný závod letošní Grand Tours od desáté etapy a do Madridu si přivezl náskok téměř minuty a půl před největším rivalem Britem Chrisem Froomem. Šampion letošní Tour de France Froome skončil na Vueltě už potřetí druhý, jeho kolega z týmu Sky Leopold König obsadil 29. místo.

Archivní foto foto: ČTK

Quintana udělal rozhodující krok k červenému trikotu před týdnem, kdy vláček Sky takticky nezvládl 15. etapu a Froome nabral velkou ztrátu. „Přijel jsem si pro vítězství, ale minulou neděli jsme zaspali a prohráli tam celý závod,“ připomněl Froome. Před dvěma dny v časovce téměř čtyřminutovou ztrátu dokázal už jen snížit.

Quintana přidal do své sbírky další triumf z Grand Tours po předloňském Giru d’Italia. Po třítýdenním závodění si vychutnal spolu s kolegy závěrečnou etapu z Las Rozas do Madridu, kde poslední vavřín v hromadném finiši získal Dán Magnus Cort Nielsen z týmu Orica a navázal na svůj triumf z 18. etapy.

Quintana udržel náskok před Froomem a poprvé vyhraje Vueltu

„Jsem velmi hrdý na to, že jsem ho (Froomea) porazil. Je to můj největší rival a bojoval nesmírně tvrdě,“ radoval se Quintana poté, co se mu podařilo po 29 letech napodobit svého slavného kolumbijského předchůdce Lucha Herreru.

V madridských ulicích mu podél trati aplaudovala spousta krajanů. „Připadalo mi, že je tady půlka Kolumbie. Fanoušci byli úžasní. Tolikrát jsem se snažil Vueltu vyhrát a konečně se mi splnil sen. Dnes ráno už jsem měl v hlavě, že jsem vítěz, ale ještě jsem musel protnout cílovou pásku v Madridu. Až teď můžu slavit,“ dodal elitní vrchař.

Další český cyklista Zdeněk Štybar ze stáje Etixx-Quick-Step obsadil v konečném pořadí závodu 63. místo. Už 16. závod Grand Tours v řadě dokončil australský rekordman Adam Hansen. Úctyhodnou sérii začal právě na Vueltě v roce 2011, pak dokončil všechny třítýdenní maratony Gira, Tour i Vuelty.

„Jsem unavený, byla to těžká Vuelta. Ale je fajn být zase v Madridu, kde to všechno začalo,“ řekl pětatřicetiletý jezdec stáje Lotto-Soudal. Zda se rekord pokusí vylepšit i v příštím roce, zatím neví. „Možná program trochu změním. Každopádně bych chtěl mít delší volno mezi sezonami,“ dodal.

Puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře obhájil Španěl Omar Fraile, zelený v bodovací soutěži vybojoval Ital Fabio Felline. Nejlepším týmem Vuelty byl BMC.