Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Odstartují sportovní nukleární válku? WADA hrozí vyloučením všech Rusů z Ria

Vladimír Putin

  14:30
PRAHA - Ruští atleti doufali marně. Summit Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne jim dveře na hry do Ria neotevřel. Jen v malou škvírku mohou doufat vybraní jedinci. A nad celým ruským sportem se naopak ještě více smráká.

V případě ruského dopingu jde více než jen o atletiku. foto: ČTK/AP

Craig Reedie, prezident Světové antidopingové agentury (WADA), a její někdejší zakladatel Dick Pound nyní netrpělivě čekají na kompletní zprávu o vyšetřování komise Richarda McLarena, zabývající se ruskou dopingovou scénou na zimních hrách v Soči 2014.

Zpráva bude zveřejněna 15. července.

McLarenova komise prověřovala i informace Grigorije Rodčenka, bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře. Podle něj dopovalo až patnáct ruských medailistů v Soči. Měli užívat koktejl ze tří zakázaných steroidů, mixovaný s alkoholem, a zároveň praktikovat výměnu závadné moči.

Ruští kriminalisté naopak v současnosti obviňují Rodčenka, žijícího mezitím už v USA, že on sám nařídil svým podřízeným zničení některých vzorků v Soči a celé kauzy pak zneužil v osobní prospěch.

„Pokud se ale potvrdí informace, že doping byl v Rusku při hrách v Soči řízen státem, je možné i vyloučení celého ruského týmu z her v Riu,“ uvedl Pound pro list Sunday Times.

Šéf IAAF Sebastian Coe na zasedání MOV v Lausanne.

Zároveň připustil: „Takový verdikt by byl nukleární bombou v boji proti dopingu.“

Ovšem WADA má v tomto směru pouze poradní, byť nesmírně silný hlas. Rozhodnout by musel Mezinárodní olympijský výbor.

Nezávislý expert Rune Andersen, předseda vyšetřovací komise IAAF, už poukázal: „Naše komise zjistila v Rusku dopingové praktiky také v dalších sportech, nejen v atletice. Kdo skutečně věří, že své metody aplikovali pouze na atletiku? To by ani nedávalo smysl.“

Sebastian Coe, prezident atletické federace IAAF, považuje striktní postup IAAF v boji proti dopingu za návod pro šetření i tresty v dalších sportech.

Nejvyšší funkcionáři MOV včera podpořili páteční verdikt IAAF o vyloučení ruských atletů z Ria. Navíc poukázali i na rostoucí procento pozitivních případů a nefunkční systém antidopingových laboratoří v Keni. Nejnověji start každého keňského a ruského olympionika v Riu má podléhat schválení příslušných mezinárodních sportovních federací.

„Je to proto, že v těchto dvou zemích je antidopingový systém neuspokojivý a my máme velké pochybnosti o presumpci neviny,“ řekl prezident MOV Thomas Bach.

Prezident MOV Thomas Bach.

Na hraně se ocitlo také olympijské přežití vzpírání. Z 55 pozitivních testů při zpětné kontrole vzorků z letních olympiád 2008 a 2012 bylo totiž 20 právě u vzpěračů.

Kdo dostane od IAAF výjimku?

Ruský prezident Vladimir Putin si v souvislosti s vyloučením atletů ze své země stěžuje: „Kolektivní trest je nepřijatelný a nespravedlivý.“

Rozpor mezi kolektivní vinou a individuální spravedlností je nadále předmětem mnoha zavilých diskusí. Už v sobotu první dva ruští atleti podali žalobu na IAAF ke sportovní arbitráži.

„Právně je rozhodnutí IAAF neobhajitelné,“ uvedl Alexandr Žukov, prezident ruských olympioniků.

Mezinárodní atletická federace obdržela od MOV mandát, aby ve specifických případech některé ruské atlety na hry přece jen připustila. „Půjde však jen o pár sportovců,“ podotkl Coe.

Prezident ruského olympijského výboru Žukov.
Prezident ruského olympijského výboru Alexander Žukov (vpravo) a předseda...

Prezident ruského olympijského výboru Alexander Žukov.

Budou to zřejmě jedinci, kteří žijí v zahraničí a podléhali tedy testování jiných než ruských antidopingových institucí. Například dálkařka Darja Klišinová.

Zároveň IAAF účastí na hrách podle současných indicií „ocení“ také běžkyni Juliji Stěpanovovou, jež svým svědectvím zásadně přispěla k odhalení ruské dopingové chobotnice.

Pod jakou vlajkou by tito atleti v Riu startovali? Pod neutrální olympijskou s výsostnými pěti kruhy? Přestože byla sama Stěpanovová v minulosti pozitivně testována?

To se lídrům MOV nezamlouvalo. Proto rozhodli: Pokud IAAF některým ruským atletům start povolí, tak jedině pod ruskou vlajkou.

Paradoxně právě proti účasti Stěpanovové nyní ostře vystoupil Ruský olympijský výbor. Objevily se dokonce zvěsti, že Putin a Rusové pohrozili bojkotem celých her. Mluvčí Putina je však nepotvrdil.

Byla by to akce ve stylu nejlepší obranou je útok.

Nebo spíš už jen poslední zoufalý odpor.

Autor: