Óda na hokej: Létající Malkin zdeptal Detroit, začíná se od začátku

4:45
PRAHA/PITTSBURGH - Pomalu, ale jistě se finále Pittsburgh-Detroit zapisuje do kroniky NHL zlatým písmem. Crosby a spol. po výtečném výkonu smetli ve 4. zápase unavený Detroit 4:2 a vyrovnali tak stav série na 2:2. Oba soupeři si tak vyměnili domácí navštívenky a v noci ze soboty na neděli se začíná v Joe Louis Aréně od znova. A před Rudými křídly stojí zásadní úkol - ubránit v dresu soupeře Malkina, který řídil i druhou výhru svých barev ve finále.

Obrovská radost hokejistů Pittsburghu, čelem Malkin. foto: ČTK

Šestašedesát - to je magické číslo pro Pittsburgh. S tímto číslem na zádech hrál za "Tučňáky" legendární Mario Lemieux. A na tomto čísle se nyní zastavila bodová bilance dvou hvězd Pittsburghu Malkina a Crosbyho v letošním play off (35+31).

To je nejlepší bodový příspěvek dvojice hokejistů z jednoho týmu v play off od dob řádění dynastie Edmontonu v 80. letech minulého století s Gretzkym a Kurrim v sestavě.

GÓL KENNEDYHO NA 4:2 PRO PITTSBURGH:

V bílém pekle Mellon Arény se "Rudá křídla" usmažila v letošním finále také podruhé. Na hokejisty z Hockeytownu podle všeho dopadá únava z náročného programu. Domácí na ně dnes vlétli stejně jako ve středu a ve 3. minutě otevřel skóre dorážkou Malkin. Byla to pro něj již 14. trefa v letošním play off. Hosté si ale také  na dnešní zápas připravili menší zápletku. V 19. minutě otiž zaskočil Fleuryho střelou zpoza obránce Helm, hned po změně stran otočil skóre utkání obránce Stuart.

Hráče Pittsburghu to nepoložilo. Dál se trpělivě tlačili do útoku. Nezbrzdila je ani dvě rychlá vyloučení v rozmezí 26. a 28. minuty. Naopak, jako první se vrátil na led neúnavný Malkin a hned pelášil v brejku na Osgooda, ovšem Franzén jeho nájezd včas zastavil. O pár desítek vteřin později udělal tréninkový kužel z Rafalského Jordan Staal a Osgood již kapituloval - 2:2.

KLÍČOVÝ OKAMŽIK:

V čase 25:44 míří na trestnou lavici za hloupý faul domácí hvězda Jevgenij Malkin. Hosté se snaží, ale do pořádné šance se ne a ne dostat. A tak jim domácí pomáhají. V době, kdy do návratu Malkina chybí jedna vteřina, si jde odpočinout na trestnou lavici Brooks Orpik.

Hosté ovšem nabídnutou šancí pohrdnou. Nejprve pustí do útoku navrátivšího se hříšníka Malkina, kterého na poslední chvíli zastaví Franzén. Hráči Detroitu se nepoučí, puk si vezme Jordan Staal a za asistence "diváka" Rafalskiho (jinak obránce Detroitu) se mladý domácí centr s přehledem prosadí - 2:2.

Pro hosty to byl smrtící úder, ze kterého se již svěřenci Mikea Babcocka nevzpamatovali. Naopak, za necelé dvě minuty střílí vítězný gól Penguins kapitán Crosby.

O minutu a 59 vteřin později udeřil Crosby. V nájezdu 2 na 1 s Malkinem to jednoduše ani jinak než brankou skončit nemohlo. Crosby vstřelil svůj 15. gól v play off, zároveň první ve finále. Crosby s Malkinem tak vsítili více jak třetinu branek svého týmu ve vyřazovací části (29 ze 75 po dnešním zápase).

A hosté se z tohoto k.o. již nevzpamatovali. Nepomohl jim ani time out, který si kouč Mike Babcock vzal. Nastartovaní hráči Pittsburghu si největší potupu soupeře připravili na 35. minutu. Unaveného Zetterberga obral u mantinelu v útočném pásmu snadno o puk Kennedy a přenechal jej za sebou najíždějícímu Kunitzovi. Člen elitní formace "Pens" našel na jeden dotek křižnou přihrávkou svého "kápa" Crosbyho, jenž zprvní poslal kotouč před branku na volného Kennedyho. Mladý dvaadvacetiletý útočník neměl následně problémy jej dopravit do prázdné branky - 4:2.

Vyprodaná aréna bouřila. A kdyby dvě vteřiny před koncem druhé třetiny proměnil samostatný nájezd Malkin, hrozila by totální destrukce stařičké haly. Zetterberg a spol. zkusili zvrátit zápas na úvod poslední třetiny, ovšem jejich tlak a šance Filppuly (dvakrát) a Helma vyšly naprázdno. A když se neprosadil ani Stuart a při power play se nechal vyloučit Kronwall, bylo rozhodnuto.

PITTSBURGH 4:2 DETROIT:

Poslední minutu odehráli domácí s pukem pod svou kontrolou za skandovaného potlesku nadšených tribun. Největší ovace sklidil trojlístek Fleury, Crosby, Malkin (trojice hvězd utkání) a navíc se posledně jmenovaný důrazně přihlásil o Conn Smythe Trophy, která je udělovaná nejlepšímu hráči v bojích o "svatý grál".

Právě na něj si nyní musí dát pozor obrana Red Wings, která i během dnešního dne více hlídala Crosbyho letku. Ten se ovšem dnes dokázal prosadit také a vypadá to, že se pomalu dostává do pohody. Na čele kouče Babcocka tak přibyla další vráska. V noci ze soboty na neděli se hraje klíčové páté utkání a otázka zní: Který ze soupeřů udělá první krůček k vytouženému Stanley Cupu? Po posledním zápase drží trumfy v rukou parta kolem Sidney Crosbyho.

4. FINÁLE STANLEY CUPU:
PITTSBURGH PENGUINS - DETROIT RED WINGS 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Branky: 3. Malkin, 29. Staal, 31. Crosby, 35. Kennedy - 19. Helm, 21. Stuart. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely: 27:39. Diváci: 17 132. Stav série: 2:2. Páté utkání se hraje v Detroitu v noci ze soboty na neděli od 2:00 hodin.