Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ivánku, kamaráde... Aféra s úplatky 'slaví' 10 let. Co dělají aktéři?

Sport

  12:01
Byl příjemný jarní den, přes dvacet stupňů. Čeští hokejisté na domácím mistrovství světa v osmifinálové skupině porazili Rakousko 2:0. A víc než dvě stě kilometrů od Prahy na benzinové pumpě na dálnici u Vyškova policie zadržela sudího Stanislava Hrušku a Jaroslava Hastíka, manažera fotbalistů Synotu.

Ten den, 30. dubna 2004 vypukla známá korupční aféra ve fotbale. Dnes je to deset let. Od Hastíka a Hrušky se rozrostla do obřích rozměrů.

Obvinění a tresty postihly řadu funkcionářů, rozhodčích, delegátů i vlivných lidí ze svazu. Dotklo se to i pěti klubů, Synotu (dnešního Slovácka), Viktorie Žižkov, Liberce, Opavy a Vítkovic.

Největším symbolem aféry se stal Ivan Horník, někdejší žižkovský manažer. Hlavními důkazy byly odposlechy telefonních hovorů mezi jednotlivými obžalovanými. Později se tento případ stal námětem pro známou divadelní hru "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

Tresty v korupční aféře

VERDIKTY DISCIPLINÁRNÍ KOMISE

Kluby
Synot (dnes Slovácko) - odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun

Viktoria Žižkov - odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun

Vítkovice - odpočet devět bodů, pokuta 300 000 korun

SFC Opava - odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun

Liberec - odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun

Funkcionáři
Jaroslav Hastík (sportovní ředitel Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Ivo Valenta (předseda Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Igor Štefanko (bývalý sportovní ředitel Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky

Ivan Horník (sportovní ředitel Viktorie Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Radomír Hruboň (obchodní ředitel FC Vítkovice) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Gustav Santarius (sportovní manažer FC Opava) - zákaz činnosti ve fotbale na 18 měsíců, pokuta 100 000 korun

Milan Brabec (šéf komise rozhodčích) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

František Mysliveček (bývalý sportovní ředitel Slovanu Liberec) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Rozhodčí
Stanislav Hruška, Václav Zejda, Jaromír Hlaváč, Bohuslav Krátký (aféra 1. FC Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun

Eduard Cichý, Josef Dvořáček (aféra 1. FC Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun (odvolací a revizní komise ČMFS později oběma sankce zrušila)

Pavel Poledník, Karel Vidlák, Zbyněk Pustka, Marcel Hábl, Igor Gulajev, Ladislav Talpa, Ladislav Míka (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun (Vidlákovi byl po odvolání zkrácen zákaz činnosti na polovinu)

Jaroslav Gruber (aféra Vítkovice) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun

Michal Beneš, Jiří Vodička (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na jeden rok, pokuta 50 000 korun (odvolací a revizní komise ČMFS později oběma zákaz činnosti zrušila)

Vladimír Pastyřík (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na tři roky, pokuta 30 000 korun

Delegáti
Jiří Vlček (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun

Adolf Růžička (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun

Jan Prášil (aféra Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na jeden rok

Karel Bohuněk (aféra Žižkov) - pokuta 50 000 korun

Christos Čanaklis (aféra Liberec) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun

Poznámka: Talpa, Gulajev, Hábl, Pustka, Poledník, Míka, Brabec, Čanaklis a Růžička dostali další rok zákazu činnosti kvůli nezaplacení pokut.

SOUDNÍ VYŠETŘOVÁNÍ

Kauza Synot - Všem deseti obžalovaným udělil soud v lednu 2006 peněžité tresty v rozmezí od 50 000 do 300 000 korun a zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od tří do pěti let.

Kauza Žižkov - sportovní ředitel Horník dostal v březnu 2006 sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu 900 000 korun a zákaz činnosti na deset let. V lednu 2012 mu soud zbytek trestu prominul Další skupina obviněných obdržela podmíněné tresty od deseti do 14 měsíců, pokuty od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let.

Kauzy Opava a Vítkovice - Čtyřem obžalovaným udělil soud v listopadu 2006 podmíněné tresty od pěti do sedmi měsíců, pokuty do 150 000 korun a zákazy činnosti.

Kauza Liberec - Všichni tři obvinění byli v září 2007 zproštěni obžaloby, po odvolání žalobce rozsudek v dubnu 2008 potvrdil i krajský soud.

To všechno je známé. Ale vzpomenete si, jak celá aféra vlastně vznikla? "Nevinně".

V dubnu 2003 se hrál tuctový druholigový zápas mezi Chomutovem a Dolními Kounicemi. O vítězství domácích rozhodla penalta, kterou nařídil sudí Václav Zejda, později jedna z hlavních postav kauzy.

Jeden z majitelů kounickému klubu pak upozornil policii na to, že rozhodčí Zejda je úplatný. Policie nasadila první odposlechy právě na Zejdu a od něho se pak rozvinulo další pátrání a další odposlechy. Například na pomezního Hrušku a funkcionáře Hastíka.

Když 27. března 2004 pomezní sudí Stanislav Hruška o přestávce zápasu mezi Synotem a Spartou odešel do kabiny rozhodčích, zcela jistě netušil, že ho sleduje policie. Synot vedl 1:0. "Když nám pomůžete udržet výsledek zápasu, dáme vám 175 tisíc," řekl Hastík o přestávce Hruškovi. Ten s nabídkou souhlasil.

Policie měla rozhovor obou mužů zaznamenán na odposlechu, který nainstalovala zřejmě přímo v prostorách stadionu Synotu. Vyplynulo to později z policejního spisu. Synot zápas nakonec vyhrál 2:0.

Hastík zřejmě jednal na pokyn majitele klubu Ivo Valenty: "Jardo, zdá se mi, že černoprdelník tlačí káru Spartě. Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to," zaznamenala policie v odposleších.

Na plnění dohody Hastíka Hrušky pak došlo až o měsíc později. I to policie věděla, protože je stále odposlouchávala. Že se setkají večer 30. dubna v prostorách benzinové stanice Agip ve Vyškově na dálnici směrem na Brno. Policie tu oba muže zadržela. U Hastíka skutečně našla  175 tisíc korun.

"Vypadalo to na klasické přepadení, byl jsem zaskočen. Čekal jsem kulku do hlavy. Nic příjemného. Měl jsem obavy o ženu. Vezl jsem ji společně s jednou pracovnicí naší firmy z Prahy. Obával jsem se o jejich životy," říkal tenkrát Hastík, když ho o pár hodin později propustili na svobodu. Jakékoli úplatky odmítal. Tvrdil, že peníze jsou jeho pro soukromé účely.

"Vedení klubu vnímá vzniklou situaci jako pokus o ovlivnění závěru ligové soutěže, jejímž následkem může být závažné poškození dobrého jména našeho klubu," stálo tehdy v klubovém prohlášení Synotu.

Odposlechy mezi Hastíkem a sudím Zejdou ukázaly na korupci v zápase Blšany - Synot z podzimu 2003. Poté se oba sešli v podzemních garážích nákupního centra v Praze na Smíchově. Hastík mu tady předal podle policie 120 tisíc korun. Policie si oba muže nahrála na kameru.

Slovácko tenkrát atakovalo pohárové příčky, skončilo páté. Vedle policie se korupcí zabývala i disciplinární komise fotbalové svazu. Tehdejší žižkovský manažer Ivan Horník, jehož klub sestoupil, v rozhovoru s novináři přemítal, pokud by Synot byl vyloučený z první ligy, jestli by se Žižkov zachránil.

O pár dnů později však policie sdělila obvinění i Horníkovi a aféra nabrala spád. Horník se podle policejních odposlechů v soutěžním ročníku 2003/04 opakovaně pokoušel slibováním úplatků ovlivňovat zápasy nejen Žižkova, ale i některé další, tak, aby jejich výsledky vyzněly ve prospěch žižkovského klubu. Viktoria Žižkov však nakonec stejně z první ligy sestoupila.

Disciplinárka klub v září 2004, tedy krátce po zahájení druholigové sezony, potrestala půlmilionovou pokutou a odečetla dvanáct bodů. Horníkovi na dva roky zakázala činnost ve fotbale a uložila  pokutu 100 000 korun. "Je to velký trest, ale musím ho respektovat," poznamenal Horník.

Stejný trest od disciplinárky dostal za napomáhání korupci i Milan Brabec, tehdejší místopředseda svazu a šéf komise rozhodčích. S Horníkem po telefonu konzultoval nasazování sudích podle toho, jak se to oběma hodilo.

Trest jako Žižkov o měsíc dřív potkal prvoligové Slovácko.

Obvinění Horník a spol. po telefonu mluvili v kódovací řeči. Například za výhru sliboval "čtyřicetník", za remízu "dvacetník". Jindy to byly kilogramy "jablek, hrušek, či kapři." "Už kapříci připluli," je známá hláška z odposlechů.

"Kluci, já fakt na tom výlovu byl," říkal tenkrát Zejda novinářům. "Zúčastňuju se ho pravidelně, vždycky pak kapry podaruju spoustu kamarádů a známých. Loni na podzim jsem byl na výlovu se synem, potom tam za mnou přijela manželka s dcerou. Pak jsem jel pískat do Příbrami zápas Blšany - Synot a pan Hastík ze Synotu mi říkal, jaké mám nervy, když si před utkáním jedu na ryby."

Horník byl z korupčního jednání obviněn policií, která podle vyšetřovacích spisů zaznamenala celkem osmnáct protiprávních Horníkových skutků. Za to byl v roce 2006 odsouzen k podmíněnému sedmiměsíčnímu trestu odnětí svobody s pětiletou zkušební dobou, zákazem činnosti ve fotbale na deset let a pokutě 900 000 korun. Ostatním rozhodčím byly uloženy podmíněné tresty a pokuty od 30 000 do 150 000 korun se zákazy činnosti trvajícími od tří do pěti let.

"Nechci ze sebe dělat žádného chudáka. I když jsem oběť, která má zakrýt některé věci, aby se nemluvilo o firmě STES a o jiných věcech. Ale to není můj problém, já se nikomu nemstím, nikoho nechci očerňovat. Jel jsem na červenou a mám problém," řekl Horník v únoru 2006.

Ještě než soud vyřkl verdikt, Horníkovi vypršel trest od disciplinárky. Příbramský majitel Jaroslav Starka uvažoval, že šíbra zaměstná. Horník nakonec začal pracovat ve fotbale až v roce 2012 v třetiligovém Chomutově, když mu soud po uplynutí poloviny trestu zbytek prominul.

V Chomutově vydržel sedm měsíců, pak chvíli pracoval pro druholigové střížkovské Bohemians. Od loňska oficiálně ve fotbale nepracuje.

Hastík se k fotbalu vrátil po roce v divizních Šardicích u Kyjova, nyní je asistentem trenéra a sekretářem v SK Boršice, který hraje přebor ve Zlínském kraji.

Vedle Žižkova a Synotu "trpěly" za korupci funkcionářů ještě prvoligový Liberec, Opava a druholigové Vítkovice. Těm disciplinárka odečetla devět bodů, Liberci a Opavě šest.

Aféra Synot se protáhla až do loňského roku. Ústavní soud po více než tříletém zkoumání odmítl stížnosti pěti z deseti odsouzených.

Ne všichni funkcionáři, sudí a delegáti, kteří odešli s trestem od disciplinárky, slyšeli "vinen" i v soudní síni.

IVÁNKU, KAMARÁDE, MŮŽEŠ MLUVIT?

Například v libereckém případu soud rozhodl ve prospěch Zejdy, bývalého klubového funkcionáře Františka Myslivečka a delegáta Christose Čanaklise.

"V policejních odposleších není žádný důkaz, že by se Mysliveček se Zejdou a Čanaklisem dohodli na úplatku ještě před zápasem Liberec - Zlín. Možná naštvu policisty, ale když věděli, kde se chystá Mysliveček úplatek předat, měli ho při tom chytit," zdůvodnil rozsudek soudce okresního soudu Richard Skýba.

Krajský soud poté navíc zpochybnil zákonnost odposlechů, ač všechny soudy uznávaly odposlechy jako důkazy. Jen liberecký uvedl, že záznamy hovorů vznikly nezákonně, a proto trojici mužů zprostil obžaloby. Od ledna 2010 Mysliveček pracuje jako sportovní manažer ve Viktorii Plzeň.

Autor: