Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Od bohatství k sebevraždám. Hendrie vypráví, jak zbankrotoval

Sport

  12:54
LONDÝN/PRAHA - V 90. letech minulého století byl Lee Hendrie z Aston Villy jedním z nejnadějnějších fotbalistů Anglie. Patřil do skupiny slavných hráčů vedle Franka Lamparda, Ria Ferdinanda či Stevena Gerarda. Na vrcholu kariéry vydělával až 30 tisíc liber týdně (v přepočtu přibližně 900 tisíc korun). Dnes je mu 35 let, má za sebou finanční bankrot a dvakrát se pokusil spáchat sebevraždu.

Bývalý fotbalista Aston Villy Lee Hendrie (vlevo) a Vratislav Greško z Blackburnu Rovers foto: ČTK

Známí fotbalisté, kteří v Anglii zbankrotovali

Lee Herndrie
(někdejší anglický talent a hvězda záložní řady Aston Villy)

John Arne Riise
(norský obránce Fulhamu, hrával i za Liverpool nebo AS Řím)

Brad Friedel
(brankář Tottenhamu a reprezentace USA)

Keith Gillespie
(bývalý záložník Manchesteru United a severoirské reprezentace)

Celestine Babayaro
(nigérijský fotbalista, hrával za Chelsea, Newcastle a Los Angeles Galaxy)

Eric Djemba-Djemba
(záložník Hapoelu Tel Aviv, působil i v Manchesteru United)

John Barnes
(slavný anglický reprezentant a legenda Liverpoolu)

Jason Euell
(útočník Charltonu, v Premier League strávil skoro celou kariéru)

Luxusní auta, přepychové domy a předražené večírky. To všechno zná Hendrie už pouze ze vzdálených vzpomínek. V lednu 2012 se totiž nakonec zapletl do pavučiny dluhů tak bezvýchodně, že byla na jeho majetek uvalena exekuce a nezbylo mu vůbec nic. Nedávno zveřejněná statistika profesionální charitativní skupiny XPro odhalila, že se během pěti let po konci kariéry na finanční dno propadnou tři pětiny anglických fotbalistů. Šéf Anglické asociace profesionálních fotbalistů (PFA) Gordon Taylor však tvrdí, že reálný počet se pohybuje mezi 10 až 20%.

Nikdo však nezpochybňuje, že přílišné a nepromyšlené rozhazovaní sportovních hvězd je vážným problémem. A Hendrie se pro BBC rozmluvil, jak došlo k tomu, že se zhroutil svět právě jemu. "Pořád se sám sebe ptám, jak jsem mohl tolik peněz prohýřit," kroutí sám nad sebou hlavou záložník, který si připsal i jeden start za reprezentaci Albionu. Nyní působí v anglickém klubu Tamworth, jenž hraje až v páté nejvyšší soutěži. "Ale když jsem byl v Premier League, tak jsem si zvyknul utrácet za věci, které si normální člověk nemůže dovolit - drahá auta, domy, oblečení a dovolené. Když máte peníze, tak je cesta do pekla strašně jednoduchá," vypráví.

Otec Paul Hendrie, bývalý profesionální skotský fotbalista, mu přitom radil, aby raději peníze moudře investoval. S pomocí finančního poradce dokázal Lee Hendrie nasbírat majetek v hodnotě 10 milionů liber (asi 300 milionů korun). Do roku 2010 mu z té sumy nezůstalo nic. "Nehrál jsem hazardní hry, bylo to právě naopak. Snažil jsem se zajistit rodinu a vydělávat. Jenže pak mě o hodně peněz připravil rozvod a špatná investice do několika nemovitostí," vzpomíná Hendrie.

Fotbalistům se musí připomínat, že jim bohatství nevydrží věčně

Došlo to tak daleko, že si dvakrát pokusil vzít život. V druhém případě se mu to málem povedlo, od smrti ho dělily jen nemocniční přístroje. Nakonec se ale dokázal uzdravit a zase postavit na vlastní nohy. Našel si novou partnerku, založil fotbalovou školu a snaží se své předchozí chyby napravit. Odborníci mezitím soudí, že sportovci jsou ke špatnému finančnímu hospodaření náchylnější než jiní bohatí lidé.

"Často jim musím připomínat, že přepychový život může mít velmi krátké trvání. Těžko se smiřují s faktem, že musí od začátku kariéry myslet na budoucnost a šetřit," vysvětluje finanční poradce mnoha celebrit Peter Kelsey. "Fotbalisté patří do skupiny, která není ve financích tak zběhlá jako jiní bohatí lidé. A jejich životními ikonami jsou často sportovní legendy, které nedávají zrovna dobrý příklad jak správně žít. Pak se lehce dostanou do problémů, které musel řešit i Lee Hendrie," dodává.

Předseda PFA Taylor navíc varuje před negativním vlivem fotbalových agentů. "Nechci je nějak paušalizovat či hanit, ale v dobrých časech bývají vždycky po ruce a v těch těžkých jsou mírně přelétaví. Pak musí fotbalisté hledat rady u naší asociace, ale většinou už to bývá pozdě.  Neustále opakujeme, že se hráči musí chovat ekonomicky zodpovědně. Vždycky je důležité šetřit a mít otevřená zadní vrátka. Ne každý to však chápe a akceptuje," tvrdí Taylor.