Ocelářské derby zvládly rozjeté Vítkovice a už jsou čtvrté

20:54
OSTRAVA - Vítkovičtí hokejisté zakončili třetí čtvrtinu extraligy vítězstvím 6:3 nad Třincem a připsali si už šestou výhru v řadě. Strhující moravskoslezské derby před necelými deseti tisíci diváky rozhodl v poslední třetině dvěma góly Peter Húževka. Dvě branky Jakuba Orsavy, jenž v posledních šesti zápasech šestkrát skóroval, Ocelářům k bodům nestačily a jejich šňůra pěti vítězství naopak skončila.

Vítkovický Ondřej Šedivý se raduje před zklamaným třineckým Jiří Polanský z gólu foto: ČTK

Báječná aktuální forma obou rivalů v třetím moravskoslezském derby takřka vyprodala ČEZ Arénu, která na góly nečekala dlouho. Vítkovicím k vedení pomohl v šesté minutě trochu nejistým zákrokem gólman Hamerlík, Kolouch vyraženou střelu dopravil šťastně do sítě. Jásot ještě neutichl, když Burger na sebe v útočném pásmu natáhl tři protihráče, chytře uvolnil Šedivého, který po čtrnácti sekundách prostřelil Hamerlíka podruhé.

Domácí však z euforie brzy vrátil na zem Orsava, který v první přesilové hře utkání pomocí nechtěné teči Barinky a Svačiny snížil na 1:2. Přesto Ostravané dále udávali rytmus hry, ale další nedůslednosti v třinecké obraně potrestat nedokázali. Po gólech volaly především možnosti Vandase a Kucsery, oba však shodně pravým betonem vychytal Hamerlík.

Hlasy trenérů:

Roman Šimíček (Vítkovice): "Oba týmy hrály opravdu dobře. Pro lidi to bylo velmi pěkné utkání plné zvratů a rychlých protiútoků. Nám malinko utekla druhá třetině, v té třetí se nám ale podařilo Třinec přehrát a dát góly. A když jsme vedli 5:3, bylo jasné, že se budou tlačit dopředu, což nám hrálo do karet. Chci poděkovat všem hráčům za výkon, který předvedli. A taky fanouškům, atmosféra byla opravdu fantastická."

Václav Varaďa (Třinec): "Bylo to velice kvalitní derby, prostě play off zápas. Neřekl bych, že jsme tahali za kratší konec, přesto jsme nakonec o tři góly prohráli. Přitom začátek byl z naší strany dobrý, vytvořili jsme si nějaké šance. Rozhodovalo se ve druhé třetině za nerozhodného stavu, kdy jsme nebyli schopni dát vedoucí gól. Mrzí nás, že nemáme ani bod, ale hráče jsme i přes porážku pochválili za příkladnou bojovnost."

Třinec svou pasivní roli zahodil ve druhém dějství a Šindeláře hned zkraje zasypal sprškou střel. Vítkovicím dala vydechnout přesilovka, Svačina v ní orazítkoval tyč a Huna ve stoprocentní šanci minul branku. Třinci pak znovu vdechnul život nevyužitou příležitostí Nosek, ale ve 28. minutě Orsava pohotově holí sáhl do Foltýnova pokusu od modré čáry a srovnal.

Strhující a ofenzivní bitva nemohla nebavit. Čistý hattrick sebral ve 34. minutě Orsavovi vynikající Šindelář, když reflexivně zmařil jeho ránu v přesilové hře. Růžičkovi pak v ideální palebné pozici uskočil puk a z protiútoku zaskočil Szturc Hamerlíka tahem do šibenice. Jenže hosté znovu odpověděli v početní výhodě a mohutný tlak korunoval dělovkou od modré čáry Roth.

Gól do šatny však Vítkovice nesrazil a v třetí třetině urvaly vítězství ve strhujícím utkání na svou stranu. Po Vandasově ráně do tyče se hrdinou okamžiků dvakrát stal jeho slovenský krajan Húževka: nejprve ve 47. minutě nečekaně sklepnul mezi Hamrlíkovy betony přihrávku Burgera, a přesně o dvě minuty později v přesilovce nad ležícím gólmanem skóroval popáté.

Třinec už brzy před koncem zkusil hrát v šesti, ale zápas nezdramatizoval a do prázdné brány dovezl puk dvacet vteřin před sirénou Roman. Vítkovice vyhrály devátý z posledních deseti duelů.

39. kolo hokejové extraligy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 34. P. Sýkora (Somík), 47. P. Sýkora - 2. Pech (Kumstát), 8. Buchtele (Pech, Kumstát), 9. J. Hlinka (T. Rachůnek), 31. Krejčík (Buchtele, Kumstát), 43. P. Ton (T. Rachůnek, J. Hlinka), 48. Sičák (P. Ton). Rozhodčí: R. Čech, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 15:14, navíc T. Zohorna, Vašíček, Píša - Švrček, Krejčík, Forman všichni 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 9032.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 20. V. Němec (Jan Káňa II), 60. Jakub Svoboda (Jan Káňa II) - 28. Zucker (J. Kverka ml.), 45. Micka (Dresler), 49. Vachovec (Micka). Rozhodčí: Husička, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení 4:6, navíc Balán (K. Vary) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7015.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Šimánek (Kudrna, Frühauf), 29. L. Květoň (Ptáček, Marha), 53. Knotek (Pospíšil, Škoda). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5117.

Piráti Chomutov - Rytíři Kladno 1:2 sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branka a nahrávky: 51. Bartečko (D. Hruška, Bomersback) - 7. S. Treille (Patera, T. Kaberle), rozhodující nájezd Rudovský. Rozhodčí: Polák, Wagner - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:6, navíc Hřebejk, Lojek - S. Treille všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3418.

PSG Zlín - Bílí Tygři Liberec 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Matějíček (F. Čech), 8. Řezníček (Čajánek), 59. O. Veselý (Čajánek, F. Čech) - 5. Vampola, 17. Valský (Urban, Čakajík), 22. Urban (Vitásek, Bulík), 36. J. Vlach (Urban, Vampola). Rozhodčí: Hribik, Šír - Bryška, Štofa. Vyloučení: 9:11. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3984.

HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Kolouch (E. Němec, Kudělka), 6. Šedivý (Burger), 36. Szturc (Kucsera, Stehlík), 47. Húževka (Burger, Šedivý), 49. Húževka (Barinka, Burger), 60. Roman - 8. Orsava (Bonk), 28. Orsava (Foltýn, Bonk), 39. Roth (Martin Růžička, Bonk). Rozhodčí: Minář, Horák - Charvát, Frodl. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 9655.

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Jánský (Ručinský, Piroš), 12. Kousalík (Chaloupka, Lukeš), 16. Martynek (Trávníček, Jurčík), 44. Trávníček (Jurčík) - 25. Sklenář (Tomica), 60. Bednář (Krenželok, Kadlec). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5124.