Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Obránce Hamrlík zastínil hvězdy

10:12
NEW YORK - Po ledě se proháněli Alexej Kovaljov, Saku Koivu, Sidney Crosby nebo Jevgenej Malkin. Všechny tyto hvězdy dnes zastínil český obránce Roman Hamrlík. Zkušený a spolehlivý bek se stal při výhře Montrealu 4:2 nad Pittsburghem mužem zápasu, když si bodové konto rozšířil o gól a asistenci. Dařilo se i dalším Čechům.

Sidney Crosby před brankou Montrealu. foto: ČTK

Hokejista Roman Hamrlík z Montrealu zazářil v úterním utkání NHL proti Pittsburghu. Český obránce gólem a asistencí přispěl k výhře Canadiens 4:2 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Hamrlík se trefil v 5. minutě, když svou třetí brankou v sezoně vyrovnal na 1:1. Klíčová pak byla druhá třetina, v níž domácí hráči po trefách Higginse a Lapierrea odskočili soupeři na dvoubrankový rozdíl.

"V dnešním zápase jsme přesně ukázali příklad, jak má vypadat kolektivní výkon dvaceti hráčů," prohlásil Hamrlík, jehož mužstvo vyhrálo teprve podruhé z posledních sedmi zápasů. "Už minule proti Bostonu jsme hráli dobře, ale ne dost dobře," připomněl Hamrlík pondělní porážku 1:3.

Trenér Guy Carbonneu si po utkání pochvaloval především výkon obnovené útočné formace Tomáše Plekance s Alexejem Kovaljovem a Andrejem Kosticynem na křídlech, která v minulé sezoně dovedla Montreal až k vítězství ve Východní konferenci. V úterý zařídila v 56. minutě gól na 4:2. "Hráli skvěle. Od třetí třetiny, kdy spolu začali nastupovat Crosby s Malkinem, jsem je nasazoval proti nim a odvedli výbornou práci," uvedl Carbonneau.

Svou premiérovou trefu v sezoně zaznamenal český zadák Radek Martínek a podílel se na vítězství New Yorku Islanders 3:1 nad Tampou Bay. Islanders rozhodli v druhé třetině třemi góly v rozmezí tří minut a pětadvaceti sekund a prodloužili svou vítěznou šňůru na čtyři zápasy.

Všechny výhry vychytal brankář Yann Danis, který se stává novým hrdinou Ostrovanů. Během úspěšné série inkasoval dohromady pouze sedm branek, v úterý si připsal 29 zákroků a o čisté konto ho připravil až ve 44. minutě Vincent Lecavalier v přesilovce pět na tři. "Připadá mi, že mě musí každá střela trefit. Dokonce i když nevidím puk, stojím většinou na správném místě," uvedl Danis skromně.

Naopak smolný zápas odchytal v dresu Tampy Karri Ramo. Finský gólman si připsal jen 13 zásahů, než ho třetím gólem po tvrdé střele z pravé strany útočného pásma vyhnal na střídačku Martínek. Kouč Rick Tocchet pak raději poslal do branky debutanta Mika McKennu. "Nebylo to kvůli Karriho chybám. Chtěl jsem prostě zkusit dát týmu nějaký impulz," řekl Tocchet.

Třetí výhru ze čtyř zápasů v rámci série osmi utkání na hřištích soupeřů vybojovali hokejisté Chicaga, kteří zvítězili 3:1 v Edmontonu. Poslední gól vstřelil v 50. minutě český útočník Martin Havlát, který předtím v 37. minutě připravil vítěznou druhou branku pro Davea Bollanda.

Blackhawks přestříleli soupeře 41:21 a podle zámořských médií na ledě dominovali podobně jako při prosincovém duelu, kdy uštědřili Oilers debakl 9:2. "Těžko si můžete vytvořit nějaký tlak, když strávíte většinu zápasu ve vlastním obranném pásmu," hořce konstatoval trenér domácích Craig MacTavish. "Nachytali nás, jak spíme. Za celé utkání jsme se nedokázali probudit," doplnil obránce Tom Gilbert.

Po osmi zápasech skončila neporazitelnost hokejistů New Jersey. Jejich vítězné tažení zastavil Washington, který vyhrál na ledě Devils 5:2. Dvěma góly se o to zasloužil švédský útočník Michael Nylander, který se trefil dvakrát v jednom zápase poprvé od 29. prosince 2007.

Naopak po osmi prohrách v řadě zabrali hokejisté Vancouveru, kteří vybojovali výhru 4:3 nad Carolinou. Rozhodující gól vstřelil v 59. minutě po úniku ve vlastním oslabení Alex Burrows, gólem a asistencí se na výhře Canucks podílel švédský veterán Mats Sundin.

DNEŠNÍ ZÁPASY:
New Jersey - Washington 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
Branky: 29. Rolston (Eliáš), 41. Langenbrunner - 23. a 51. Nylander, 6. Green, 9. Laich, 59. Fehr. Střely na branku: 34:26. Diváci: 14.018.

NY Islanders - Tampa Bay 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky: 27. Hunter, 29. Streit, 30. Martínek - 44. Lecavalier. Střely na branku: 27:30. Diváci: 9.808.

NY Rangers - Atlanta 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 60. Näslund - 47. Motzko, rozhodující sam. nájezd Vjačeslav Kozlov. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18.200.

Columbus - St. Louis 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 9. Umberger, 15. Tjutin - 10. a 36. Boyes, 20. a 60. McClement. Střely na branku: 35:22. Diváci: 13.560.

Toronto - Florida 3:4 v prodl. (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 11. Hagman, 20. Ponikarovskij, 23. Antropov - 19. Campbell (Dvořák), 43. Weiss, 60. Stillman, 64. McCabe. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.095.

Ottawa - Los Angeles 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 58. Handzuš. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.054.

Nashville - Phoenix 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 3. Arnott, 21. Bonk - 45. Perrault. Střely na branku: 24:30. Diváci: 13.195.

Dallas - Calgary 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 20. Lehtinen, 25. Neal, 57. B. Richards - 7. Cammalleri. Střely na branku: 32:25. Diváci: 16.395.

Edmonton - Chicago 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 5. Moreau - 24. Barker, 37. Bolland (Havlát), 50. Havlát. Střely na branku: 21:41. Diváci: 16.839.

Montreal - Pittsburgh 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 5. Hamrlík, 32. Higgins, 36. Lapierre (Hamrlík), 56. A. Kosticyn (Plekanec) - 3. Caputi, 51. Malkin. Střely na branku: 35:25. Diváci: 21.273.

Vancouver - Carolina 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
Branky: 3. Bieksa, 13. Kesler, 36. Sundin, 59. Burrows - 32. Corvo, 32. Pitkänen, 41. E. Staal. Střely na branku: 24:27. Diváci: 18.630.