Oba Manchestery zvítězily, na čele tabulky se drží City

18:08aktualizováno  20:53
LONDÝN - Fotbalisté Manchesteru United porazili v sobotním 20. kole anglické ligy 2:0 West Bromwich a v čele tabulky udrželi sedmibodový náskok před městským rivalem City. Obhájce titulu vyhrál 4:3 v Norwichi, přestože od 44. minuty hrál v deseti po vyloučení záložníka Samira Nasriho.

Manchester United (Van Persie) foto: Reuters

United k vítězství nasměroval vlastní gól obránce Garetha McAuleyho, který si v deváté minutě srazil do branky centr Ashleyho Younga. West Bromwich se sice po přestávce tlačil za vyrovnáním, výhru domácích ale zpečetil v závěru zápasu střídající Robin van Persie.

"On (Van Persie) rozhodl zápas v náš prospěch. Když přišel spolu s Paulem Scholesem na hřiště, uklidnili naši hru. West Brom do té doby ovládal hřiště a bombardoval nás nákopy do vápna," uvedl trenér United Alex Ferguson, který měl také radost, že jeho tým vstoupí do nového roku se solidním náskokem. "Jsme na tom dobře, půl cesty máme za sebou," prohlásil.

Sobotní výsledky

Sunderland - Tottenham 1:2 (40. O'Shea - 48. vlastní Cuéllar, 51. Lennon), Aston Villa - Wigan 0:3 (3. Ramis, 52. Boyce, 56. Koné), Fulham - Swansea 1:2 (56. Ruiz - 19. Graham, 52. De Guzmán), Manchester United - West Bromwich 2:0 (9. vlastní McAuley, 90. Van Persie), Norwich - Manchester City 3:4 (63. a 75. Martin, 15. Pilkington - 2. a 4. Džeko, 50. Agüero, 67. vlastní Bunn), Reading - West Ham United 1:0 (5. Pogrebňak), Stoke - Southampton 3:3 (16. Jones, 67. Upson, 90. Jerome - 10. Lambert, 24. Rodriguez, 36. vlastní Wilkinson), Arsenal - Newcastle 7:3 (20., 73. a 90.+2 Walcott, 85. a 87. Giroud, 50. Oxlade-Chamberlain, 64. Podolski - 43. a 69. Ba, 59. Marveaux).

City začalo v Norwichi ve velkém stylu a už ve čtvrté minutě vedlo 2:0 díky dvěma trefám Edina Džeka. Domácím se do přestávky podařilo díky Anthonymu Pilkingtonovi snížit a těsně před koncem prvního poločasu byl vyloučen hostující Nasri, za to že si vyšlápl na Sébastiena Bassonga.

"Nebylo to na červenou kartu. Nevím, proč asistent řekl rozhodčímu, aby byl Samir vyloučen. Viděl jsem záznam a oba hráči se dotkli hlavami," řekl trenér City Roberto Mancini. Obhájce titulu ale ve druhé půli i v oslabení dokázal díky zásahu Sergia Agüera a vlastnímu gólu brankáře Marka Bunna dovést zápas k vítězství. Norwichi nepomohly ani dvě trefy obránce Russella Martina. "Ukázali jsme, proč hrajeme o titul," přidal Mancini.

Na třetí místo se posunul po výhře 2:1 na hřišti Sunderlandu Tottenham. Londýnský celek sice od 40. minuty prohrával po brance Johna O'Shea, po přestávce však díky dvěma brankám v rozmezí tří minut skóre otočil. V 48. minutě hosté vyrovnali po vlastním gólu Carlose Cuéllara a rozhodující trefu přidal vzápětí Aaron Lennon.

Tottenham zaznamenal šesté vítězství v posledních osmi zápasech a před čtvrtou Chelsea má náskok jednoho bodu. Tým českého brankáře Petra Čecha má však dvě utkání k dobru včetně nedělního duelu s pátým Evertonem, který na Spurs ztrácí tři body.

Desetigólovou přestřelkou skončil zápas Arsenalu s Newcastlem, který nakonec domácí "Kanonýři" s českým záložníkem Tomášem Rosickým jen mezi náhradníky vyhráli 7:3. Třemi góly se na vítězství podílel Theo Walcott, blízko k hattricku měl i Claude Giroud, v závěru ale trefil jen tyč a musel se spokojit se dvěma brankami.

Newcastle dokázal v zápase třikrát vyrovnat, naposledy se o to v 69. minutě postaral svou druhou trefou v utkání Demba Ba. Newcastle tak prohrál druhý zápas za sebou, přestože stejně jako ve středu proti Manchesteru United dal tři branky. Něco takového se stalo v soutěži poprvé v historii.

V Premier League dnes také padly čtyři vlastní góly, čímž byl vyrovnán rekord jednoho hracího dne Premier League. Kromě McAulyho, Bunna a Cuéllara do vlastní sítě zamířil také obránce Andy Wilkinson ze Stoke, které nakonec se Sunderlandem remizovalo 3:3.