Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

O milion ve Zlaté lize se dělí Richardsová, Isinbajevová a Bekele

2:17
Brusel - Tři atleti se dělí o milionový jackpot v posledním ročníku Zlaté ligy. Neporazitelnost si udrželi i na posledním šestém mítinku v Bruselu americká běžkyně Sanya Richardsová, která část pokladu získala už potřetí v kariéře, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele.

Světová rekordmanak Isinbajeva. foto: ČTK

V belgické metropoli opět zářil jamajský sprinter Usain Bolt, který triumfoval v závodě na 200 metrů ve skvělém čase 19,57 sekundy.

Richardsová získala čtvrtinu z milionu dolarů v roce 2006 a polovinu o rok později, kdy se o prémii podělila právě s Isinbajevovou. Zlatá liga se konala v letošním roce naposledy. V příští sezoně ji nahradí Diamantová liga, která bude mít 14 mítinků a rozdělovat se budou diamanty v hodnotě 80.000 dolarů.

Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Bolt prokázal i v závěru sezony svou rychlost. Jeho výkon je čtvrtou nejrychlejší dvoustovkou historie, třebaže v Bruselu panovalo chladné a deštivé počasí. Bolt se sice nepřiblížil fantastickému světovému rekordu 19,19 z Berlína, ale splnil svůj cíl a překonal rekord mítinku, který tři roky držel časem 19,79 sekundy Američan Tyson Gay. Druhý proběhl cíle bronzový medailista z MS Wallace Spearmon z USA, jenž byl o 62 setin pomalejší.

Richardsová potvrdila, že nemá momentálně na trati 400 metrů konkurenci.

Časem 48,83 sekundy vylepšila vlastní nejlepší výkon sezony na světě o 11 setin a z rekordních tabulek tradičního Memoriálu Van Dammeho vymazala o pět setin sedmnáct let starý čas německé světové rekordmanky Marity Kochové.

Isinbajevová týden po světovém rekordu v Curychu opět dokumentovala, že neskočený základ na mistrovství světa byl skutečně pouze nebývalý výpadek.

K vítězství jí stačil opět pouze jediný skok na 470 cm, jímž porazila Polku Moniku Pyrekovou. Potom se třikrát pokoušela své týden staré maximum vylepšit na 507 cm, ale neúspěšně.

Bekele měl dnes asi nejtěžší úlohu ze všech šesti mítinků. Dva jeho krajané a dva Keňané se ho drželi zuby nehty až do cílové rovinky a světový rekordman musel svižně sprintovat, aby vítězství udržel. Vytáhl za sebou ve výborném času 12:55,31 minuty k osobnímu rekordu hned pět soupeřů. Pod magickou hranici 13 minut se dostalo celkem sedm běžců.

O historicky nejlepší výkon v neobvyklé štafetě na 4x1500 metrů se postarali Keňané, kteří ve složení William Biwott, Gideon Gathimba, Geoffrey Rono a Augustine Choge zvládli šest kilometrů za 14:36,23 minuty.

Dosud nejrychlejší čas někdejší reprezentace Německé demokratické republiky z roku 1977 překonali o více než dvě a půl sekundy. Naopak další plánované světové maximum na 2000 metrů žen diváci neviděli, neboť Gelete Burkaová z Etiopie byla v času 5:30,19 minuty skoro o pět sekund pomalejší než Irka Sonia O'Sullivanová v roce 1994.

Závod na 100 metrů se stal kořistí bývalého světového rekordmana Asafy Powella z Jamajky, který výborně odstartoval a až do cíle za sebou udržel Američana Gaye. Svého přemožitele z mistrovství světa v Berlíně porazil časem 9,90 sekundy o desetinu. "Povedl se mi start a věděl jsem, že mě Tyson nepředběhne," prohlásil Powell. Gay se pokáral. "Za ten start bych si nakopal," komentoval špatnou startovní reakci.

Závod na 110 metrů překážek vyhrál mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu za 13,30 sekundy, o 14 setin za ním skončil pátý Petr Svoboda. Druhý český zástupce na mítinku Petr Frydrych byl v hodu oštěpem sedmý díky hodu dlouhému 76,80 metru. Vyhrál Fin Tero Pitkämäki, jehož oštěp dolétl na 86,23 metru.