Nývltová dosprintovala 10., Jakš 16. Bauer neuspěl

11:47aktualizováno  15:06
TOBLACH - Běžkyně na lyžích Eva Nývltová skončila ve sprintu Tour de Ski v Toblachu desátá, Martin Jakš byl šestnáctý. Lukáš Bauer podle očekávání neprošel kvalifikací a v průběžném pořadí klesl z šestého na sedmé místo. Sprinty vyhráli Norka Marit Björgenová a Rus Nikolaj Morilov, ale pořadí Tour de Ski stále vedou Polka Justyna Kowalczyková a Švýcar Dario Cologna.

Lukáš Bauer foto: ČTK

Bauer bude do čtvrteční sedmé etapy, přejezdu z Cortiny do Toblachu dlouhého 35 km, startovat sedmý se ztrátou 2:38,6 minuty na Colognu. Švýcar může spojit síly s Norem Petterem Northugem, který vyrazí o 13,5 vteřiny později. Průběžně třetí Alexander Legkov, na kterého by se chtěl co nejvíce dotáhnout Bauer, ztrácí minutu a půl. Jakš se díky postupu z kvalifikace sprintu posunul v hodnocení Tour na 16. místo.

Vyrovnaná je i nejlepší dvojice žen v hodnocení Tour. Obhájkyně titulu Kowalczyková má před Björgenovou náskok necelých pěti vteřin. Nývltová je čtyřiadvacátá.

Nývltová je spokojená

Ve sprintu proklouzla Nývltová z kvalifikace až jako třicátá a dostala se do silné rozjížďky. Ve čtvrtfinále dojela čtvrtá, ale těsně za Björgenovou, Kolwalczykovou a Kristoffersenovou a postoupila časem. V semifinále se Nývltová objevila podruhé v kariéře, poprvé to dokázala loni právě v Toblachu, dojela pátá, což celkově znamenalo desáté místo. "Jsem strašně spokojená," řekla Nývltová Radiožurnálu. "Ale vyřazení v semifinále mrzí, protože jsem cítila, že na to je. Možná takticky jsem měla jet jinak," uvažovala.

Jakše posunul do čtvrtfinále kvalitní dvanáctý čas v kvalifikaci, ale ve vyřazovacích jízdách stejně jako v Oberstdorfu hned skončil. "Měl jsem dobrý start, ale ve sjezdu jsem se nemohl zařadit do vláčku a rázem jsem byl pátý. Pak jsem se v cílové rovince prodíral dopředu vnitřkem, ale stačilo to jen na čtvrté místo," uvedl Jakš.

Historicky první postup Bauerovi nevyšel

Bauer si přál první životní postup z kvalifikace, ale na nejrychlejšího Colognu ztratil 10,70 vteřiny a obsadil 47. místo. "Lyžovalo se mi před startem výborně a docela jsem si věřil. Nemám pocit, že bych udělal na trati nějakou chybu, ale holt se musím smířit s tím, že ostatní jsou ve sprintu rychlejší," uvedl Bauer na svém webu.

Cílem dvojnásobného vítěze Tour je útok na třetí místo, což může být jako loni stále v jeho silách. Trasa z Cortiny do Toblachu pravděpodobně nebude měřit 35 km. "Pořadatelé zkrátili kvůli nedostatku sněhu v Cortině trať a startovat se má ze čtvrtého kilometru. Ale i tak musím jet excelentně a těším se," řekl Bauer.

Hned po startu může spojit síly ve stíhačce s francouzským běžcem Mauricem Manificatem. "Už jsme se domlouvali na spolupráci. Je to jeden z nejlepších parťáků a je dobře, že to takhle vyšlo. Budeme se snažit ukrajovat čas první trojice," plánoval Bauer. "To je hlavní cíl etapy, o samotné umístění tolik nejde." Do sprintu nenastoupil Jiří Magál, který tak na Tour de Ski skončil.