Nymburk těsně udolal Sienu zvýšil svoji šanci na postup

20:41
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburku v Evropském poháru porazili favorizovaného italského mistra Montepaschi Siena 78:75. Velkou zásluhu na tom má Dylan Page, který dal v poslední čtvrtině 15 bodů. Čeští mistři tak napravili úvodní porážku s Maccabi Haifa a zvýšili své naděje na postup ze skupiny do osmifinále. Naopak Siena, která začala sezonu v elitní Eurolize, se dostala s bilancí 0/2 do těžké situace.

Vlevo Radoslav Rančík z Nymburka. foto: ČTK

Nymburk už v první čtvrtině předvedl šňůru 10:0 a získal si respekt slavnějšího soupeře. Velmi dobrou obranou a kolektivním projevem držel téměř celou první půli mírné vedení a hráči Sieny se těžko prosazovali.

"Je to velké vítězství proti silnému týmu. Pro naše postupové šance je to důležité. Kdybychom prohráli, tak s vidinou zápasu se silným Chimki Moskva bychom byli ve velmi špatné situaci," řekl trenér Kestutis Kemzura.

Domácím však vůbec nevyšel závěr poločasu. Několika chybami včetně smolného vlastního koše Vlada Ilievského dovolili Sieně šňůrou 8:0 otočit na poločasových 37:38. To rozohnilo Radoslava Rančíka, který odcházel do kabin hodně nahněván.

Během poločasu se mu však zlobu povedlo převést na pozitivní energii a byl to právě on, kdo znovu vrátil Nymburk na koně. K velmi dobrému výkonu se navíc rozehrál Petr Benda, který chvílemi táhl Nymburk v útoku i v obraně.

Sienu však držel těsném kontaktu Joshua Carter, který dal osm bodů hostů v řadě. Nymburk se neutrhal ani poté, co do poslední čtvrtiny skvěle vstoupil Dylan Page. Hráči Sieny byli schopni se prosadit individuálně a šest minut před koncem otočili skóre na 62:64.

Nymburku navíc vypadlo hned několik střel z obroučky a kvůli zranění kotníku musel ze hry odstoupit klíčový pivot Rašid Mahalbašič. Jenže Page odmítl porážku a sám táhnul Nymburk za obratem. V poslední čtvrtině dal 15 bodů. Jeho zásluhou domácí otočili z 64:68 na 74:70 a v dramatické koncovce udrželi při trestných hodech chladnou hlavu a proti zkušenějšímu celku výhru udrželi.

"Dylan byl v jednu chvíli nezastavitelný. Velmi důležité ale bylo, že jsme odvedli hlavně velmi dobrou práci v obraně především na jejich střelce. Udržet Sienu na 75 bodech je velmi dobrý počin. O poločase jsme obranu trochu změnili a to pomohlo," dodal Kemzura.

Utkání 2. kola skupiny K Evropského poháru basketbalistů

ČEZ Basketball Nymburk - Montepaschi Siena 78:75 (16:12, 37:38, 55:54)

Nejvíce bodů: Page 22, Rančík 20, Benda 12, Ilievski 8 - Haynes 14, Viggiano 12, Hunter 11, Carter 10. Fauly: 18:22. Trestné hody: 21/17 - 15/11. Trojky: 5:8.