Nymburk si zajistil postup v poháru ULEB

20:08aktualizováno  20:54
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka v pátém utkání Evropského poháru ULEB porazili Aris Soluň 78:72 a jedno kolo před koncem základní skupiny si zajistili postup do další fáze soutěže mezi šestnáct nejlepších týmů. Pokud Nymburk příští úterý zvítězí v Groningenu, skupinu C vyhraje. Nyní mají Středočeši bilanci čtyř výher a jedné porážky.

Nymburk. foto: ČTK

Dnes jim proti Soluni v pardubické ČEZ Areně pomohl velký závěrečný obrat, dvě minuty před koncem prohrávali ještě o pět bodů. "Jsem hrdý na mužstvo, protože jsme splnili první cíl letošní sezony, kterým byl postup v Eurocupu. Je dobře, že máme jisté první místo, i když ani moc neřešíme, na jaké další soupeře můžeme narazit," uvedl po utkání nymburský trenér Ronen Ginzburg. Zatím není jasné, koho elitní český tým potká v další čtyřčlenné skupině. Nymburk narazí na vítěze skupiny A, kterým zřejmě bude francouzský tým Gravelines, druhý celek skupiny B (zatím VEF Riga) a druhý tým skupiny D (Valencie nebo Lyon).

Nymburk - Aris Soluň 78:72

Nejvíce bodů: Simmons 22, Benda 14, Pumprla 13, Lawrence 11 - James 28, Bogris 10. Rozhodčí: Paternico (It.), Kowalski (Pol.), Ozols (Lot.). Fauly: 17:28. Trestné hody: 28/16 - 15/13. Trojky: 6:5. Diváci: 1652.

Na Nymburku jako by i dnes ležel stín z minulého nečekaného domácího klopýtnutí s Rudupisem Prienai. Osminásobní čeští šampioni hned na začátku nechali soupeře odskočit do vedení, pak zase svojí šňůrou určovali vývoj zápasu oni, ale velké výkyvy ve hře je provázely celý zápas. "Bylo to pořád takové nahoru dolů, ale to nás provází pořád. Není jednoduché hrát tři soutěže naráz," připomněl Ginzburg, že jeho tým startuje mimo české ligy také ve VTB lize.

Domácí na konci první čtvrtiny neuklidnilo ani vedení 18:10, vzápětí na ně dolehla i velká střelecká krize, když přes šest minut nedokázali skórovat.

Naopak Soluň ukázala mnohem víc ze svého umění než při prohře v prvním vzájemném utkání. Domácí byli v obraně nešťastní hlavně z amerického kanonýra Jamese, který Nymburk trápil bleskurychlými nájezdy pod koš i střelbou z dálky. Jamese z míry nevyvedlo ani to, když jej domácí zkoušeli chytit do pasti při zónové obraně.

Domácí drželi ve hře na útočné polovině především Simmons, Benda a Lawrence, dopláceli ale na pomalý návrat do obrany a Soluni nechávali také hodně útočných doskoků. Přetahování o vedení pokračovalo až do úplného finiše. Nymburk byl už skoro na odpis, když Tsaldaris trojkou dvě minuty před koncem dal Arisu už pětibodové vedení (72:67). "Na nějaké nervy nebyl čas, udrželi jsme je naštěstí na uzdě," řekl křídelní hráč Pavel Pumprla.

Středočeši se v kritické chvíli vzepjali k velké stíhací jízdě. Simmons vzápětí odpověděl podobným dalekonosným pokusem a minutu před koncem hosté doplatili i na to, že se hrdina předchozích okamžiků James dopustil nesportovního faulu na Bendu.

Ten sice proměnil jen jednu šestku, ale Pumprla z následné akce z pod koše opět skóroval a dal svému týmu jeden bod k dobru. Důležité pro domácí bylo i to, že Wilson při následném úniku ubránil Jamese, který o několik okamžiků později popáté v utkání fauloval. Z lavičky už jen smutně sledoval, jak domácí Abrams oběma proměněnými trestnými hody Nymburk přiblížil k vítězství.

Pomohly změny

O něj domácí nepřišli, i když Simmons s Naymickem dali jedinou šestku ze čtyř pokusů. Triumf těsně před koncem ještě stvrdil efektní smečí Pumprla.

"Když jsme prohrávali o pět bodů, při time outu jsme udělali nějaké změny v obraně, které zafungovaly. Ale na konci rozhodly jen malé detaily," uvedl Ginzburg. "Hlavní je, že máme postup v kapse. Možná jsme nijak neexcelovali, zase se potvrdilo, že udělat poslední postupový krok je to nejtěžší. Teď si to můžeme užívat a do Groningenu jet bez nervů," dodal Pumprla.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...